Pamięci górników poległych w kopalni "Wujek"

2021-12-13 05:09:29(ost. akt: 2021-12-13 05:47:42)

Autor zdjęcia: UM Biała Piska

Dziś 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Z tej okazji wczoraj (niedziela, 12 grudnia) w Białej Piskiej obchodzono uroczystości ku pamięci ofiar tragicznych wydarzeń z 1981 roku: wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i pacyfikacji kopalni "Wujek".
Wydarzenia te wciąż żywe są w pamięci mieszkańców gminy Biała Piska. Od lat odbywają się tu uroczystości ku czci górników z kopalni "Wujek", stąd bowiem pochodziło kilku bohaterów tamtych wydarzeń, którzy czynnie brali w nich udział. Wśród nich był śp. Wojciech Zieliński - inicjator tych uroczystości, pomysłodawca pamiątkowej tablicy przy Kościele Św. Andrzeja Boboli, wystaw i spotkań edukacyjnych. Wojciech Zieliński zmarł 4 lata temu, ale jego dzieło wciąż żyje...

Wczoraj, w przeddzień 40. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego w Białej Piskiej złożono hołd ofiarom tragicznych wydarzeń z 1981 roku — była uroczysta msza święta, złożenie kwiatów pod pamiątkowa tablicą poświęconą pamięci uczestników pacyfikacji kopalni "Wujek" i spotkanie okolicznościowe w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Piskiej.

Zebrani w MGOK obejrzeli film "Chłopak z naszej ulicy, czyli słówko o Zielińskim". To historia śp. Wojciecha Zielińskiego - mieszkańca gminy, uczestnika wydarzeń, pomysłodawcy uroczystości, które Biała Piska kultywuje do dzisiaj. W filmie przedstawione były m.in. wzruszające wypowiedzi żony i córki górnika oraz przywódcy strajku w kopalni „Wujek” Stanisława Płatka.