Za jakimi świętami Bożego Narodzenia tęsknią Polacy?

2021-12-13 09:20:00(ost. akt: 2021-12-13 09:22:43)

Autor zdjęcia: Czytelnik GO

Nie chcemy, żeby święta Bożego Narodzenia były mniej radosne z powodu pandemii i pozbawione świątecznej tradycji, mimo że tak je postrzegamy. Tęsknimy za bajkowymi świętami z możliwością ulepienia bałwana i celebrowanymi w dużym, rodzinnym gronie.
Fot. Prezentmarzeń

Co trzeciemu Polakowi marzą się białe święta ze śniegiem i możliwością ulepienia bałwana. Z kolei 27 proc. z nas tęskni za świętami w dużym, rodzinnym gronie, a 22 proc. za radosnymi bez pandemii w tle. Co piąty zapytany Polak chciałby spędzić Boże Narodzenie na bogato z mnóstwem prezentów. Niestety współczesne święta powodują, że według 27 proc. Polaków stajemy się bardziej nerwowi i skłonni do kłótni, a według 25 proc. wpadamy w szał świątecznych zakupów. To główne wnioski z badania „Za jakimi świętami Bożego Narodzenia tęsknią Polacy?”, zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.

Fot. Prezentmarzeń

Jak pokazało badanie, świąteczne tradycje, które obecnie mają dla nas największe znaczenie, to: rodzinne spotkania przy wigilijnym stole – 28 proc. odpowiedzi, ubieranie choinki – 20 proc. odpowiedzi oraz obdarowywanie się upominkami – 19 proc. odpowiedzi. Ważna jest także tradycja dzielenia się opłatkiem i składania sobie świątecznych życzeń, jak potwierdziło łącznie 19 proc. zapytanych.

Fot. Prezentmarzeń

Otaczająca nas pandemiczna rzeczywistość wpływa także na celebrowanie świąt. Zdaniem 36 proc. zapytanych Polaków sprawia ono, że chcemy upominkami jeszcze mocniej wyrazić nasze uczucia i sprawić radość bliskim. Z kolei 28 proc. uważa, że zapraszamy chętniej do wigilijnego stołu także przyjaciół i osoby samotne. Według 18 proc. respondentów staliśmy się bardziej rodzinni i okazujemy sobie więcej ciepła, jak również chcemy aktywniej spędzać święta, jeśli to możliwe — wyjeżdżając z rodziną lub przyjaciółmi.

Fot. Prezentmarzeń

Istotnym elementem świątecznej tradycji jest obdarowywanie prezentami. Jak pokazały jednak wyniki badania „Za jakimi świętami Bożego Narodzenia tęsknią Polacy?”, w tych czasach poszukujemy przede wszystkim niematerialnych upominków, dostarczających pozytywnych emocji. Tak twierdzi aż 29 proc. zapytanych Polaków spośród 1238 respondentów biorących udział w badaniu.

Fot. Prezentmarzeń

Czas pandemii, w którym funkcjonujemy, przekłada się na formę prezentów, które ofiarowujemy i chcemy otrzymywać. Coraz chętniej bliskim osobom darowujemy — zamiast materialnego upominku — jakąś atrakcję, która pozwoli im na chwilę radości i oderwanie się od codziennej rzeczywistości. Może to być na przykład czekoladowy masaż, przejażdżka luksusowym samochodem, zajęcia taneczne czy nawet lot w tunelu aerodynamicznym — propozycji jest bardzo wiele. Taką świąteczną niespodziankę można dobrać odpowiednio do zainteresowań i wieku osoby, której chcemy sprawić przyjemność z okazji świąt — mówi Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń.

Fot. Prezentmarzeń

Prezenty niematerialne wygrywają w tym roku z praktycznymi upominkami dla bliskich, na które zamierza się zdecydować co piąty respondent badania. Dla 19 proc. ankietowanych wybór padnie na prezenty elektroniczne, m.in. na kolejne gadżety z lepszymi parametrami. Z kolei 17 proc. zapytanych Polaków będzie poszukiwało upominków zachęcających do wspólnego spędzania czasu. Dla 15 proc. idealnym rozwiązaniem będą spersonalizowane upominki, jak rodzinne fotoksiążki czy kalendarze z naszymi zdjęciami, podarowane bliskim.

Fot. Prezentmarzeń

Czekamy z niecierpliwością na tegoroczne Boże Narodzenie, ale mamy też sporo obaw związanych z ich celebracją i przygotowaniami. Dotyczą one głównie możliwości spotkania w rodzinnym gronie ze względu na pandemię – 36 proc. odpowiedzi, trafienia z upominkami w gusta najbliższych – 27 proc. odpowiedzi, zdążenia na czas ze świątecznymi przygotowaniami – 14 proc. odpowiedzi oraz kłótni przy wigilijnym stole – 12 proc. odpowiedzi.

Serwis Prezentmarzeń

(Badanie sondażowe „Za jakimi świętami Bożego Narodzenia tęsknią Polacy?” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1238 respondentów w formie ankiety online w listopadzie 2021 r.).
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Paul Mark #3084322 13 gru 2021 09:55

    Ja tam tęsknię za świtami z 1981 roku. To były piękne czasy, się można było rozgrzac pałując ludzi lepiej niż bimberkiem. A wieczorkiem przy choince i goloneczce się śpiewało "Moskiewskie wiecziera".

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz