Publikacja o żegludze śródlądowej Rzeczypospolitej z nagrodą PTTK

2021-12-05 14:07:41(ost. akt: 2021-12-05 18:44:38)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Książka Cezarego Wawrzyńskiego „Żegluga i kanały żeglowne dawnej Rzeczypospolitej” otrzymała drugą nagrodę 29. Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej”. To również sukces wydawnictwa „Edytor Wers” Tomasza Śrutkowskiego, które zdecydowało się ją wydać.
Celem konkursu jest uhonorowanie najlepszych opracowań o tematyce krajoznawczej i turystycznej. Książka Wawrzyńskiego została wyróżniona w kategorii "Monografie oraz inne opracowania krajoznawcze". - Ta nagroda na pewno jest powodem do zadowolenia, zwłaszcza że w jury zasiada szacowne grono specjalistów – przyznaje Cezary Wawrzyński. - Do tej pory nie było na polskim rynku wydawnictwa, które gromadziłoby to wszystko w jednym miejscu. Jest to opis praktycznie wszystkich wód śródlądowych w Polsce od czasów sięgających rozbiorów. To wszystko wymagało bycia na miejscu, fotografowania, obejrzenia tych miejsc.

Tomasz Śrutkowski, który prowadzi wydawnictwo „Edytor Wers”, otrzymał z kolei nagrodę za walory graficzne. - Przede wszystkim jestem zaskoczony tą nagrodą, ale oczywiście czuję także dumę. Tak się składa, że moje wydawnictwo obchodzi teraz 20-lecie, więc to wspaniały prezent. Udało nam się przez te dwie dekady wydać prawie 120 pozycji. Mało beletrystyki, ale głównie albumy i książki historyczne, traktujące o Olsztynie i regionie.

Cezary Wawrzyński, który był wielkim orędownikiem wpisania Kanału Elbląskiego na Listę Światowego Dziedzictwa "UNESCO", pracował nad książką około 5 lat. Najdłużej zajęło gromadzenie materiałów. Nagrodę wraz z Tomaszem Śrutkowskim odebrał 29 listopada w Olsztynie.


Marta Wiśniewska