O zasobach przyszłości na Warmii, Mazurach i Powiślu

2021-11-26 14:34:00(ost. akt: 2021-12-01 17:30:08)
ekologia

ekologia

Autor zdjęcia: materiały BGK

Podczas Kongresu Przyszłości w Olsztynie (18 listopada) odbyły się warsztaty 3W, poświęcone strategicznym zasobom przyszłości – wodzie, wodorze i węglu. Organizatorem warsztatów był Bank Gospodarstwa Krajowego – inicjator Idei 3W.
W spotkaniu wzięli udział samorządowcy, naukowcy i przedstawiciele biznesu. Rozmawiali o najciekawszych projektach realizowanych na Warmii i Mazurach z zakresu zarządzania zasobami wody, transformacji energetycznej wykorzystującej wodór i nowoczesnych technologii opartych na cząsteczkach węgla.

— Kongres Przyszłości to kolejne wydarzenie, na którym prezentujemy Ideę 3W – mówił Adam Żelezik, dyrektor Biura Inicjatyw Strategicznych w BGK, podsumowując spotkanie. — Podczas warsztatów zarysowała się linia porozumienia między trzema obszarami – samorządem, przedsiębiorcami i światem nauki. To środowiska, które przenikają się w sposób naturalny. Dzięki takim spotkaniom tworzymy dla nich platformę, gdzie mogą swobodnie wymieniać poglądy i tworzyć ekosystem 3W, który pozwoli na rozwijanie projektów ważnych dla przyszłości naszego kraju.

Spotkanie za owocne uznał burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski i zaznaczył, że: — Zagadnienia związane z wodą, wodorem i węglem już determinują myślenie o przyszłości naszych dzieci i naszego regionu. Orzysz ma ambicję stać się miastem-parkiem. Burmistrz podał przykłady pomysłów na to, jak przesłanie Idei 3W można realizować lokalnie: – Chcemy zmniejszyć liczbę samochodów w mieście, zorganizować system ścieżek, którymi można dojechać rowerem do wszystkich miejsc, posadzić więcej drzew. Przechodzimy też na zieloną energię, żeby niwelować CO2 w mieście.

W najbliższych latach i dekadach czekają nas zmiany związane z transformacją gospodarki w kierunku zeroemisyjności. Kluczowy udział w tej zmianie mają naukowcy, którzy także wzięli udział w warsztatach 3W. Przedstawiciele świata nauki dzielili się wiedzą m.in. na temat przyszłości zielonego wodoru, który pozyskuje się z odnawialnych źródeł energii i koncepcji pozyskiwania go z rolnictwa. Opowiadali też o innowacyjnym rozwiązaniu wykorzystania polimerów do oczyszczania i zabezpieczania sieci ciepłowniczych, by zminimalizować straty wody.

Podsumowując warsztat, Anna Bułło, dyrektor Regionu Warmińsko-Mazurskiego w BGK, zwróciła uwagę, że Idea 3W naturalnie przyjęła się na gruncie Warmii i Mazur, które mają własne inteligentne specjalizacje. — Jedną z nich jest ekonomia wody, która doskonale wpisuje się w Ideę 3W. Nie chcemy rozwijać się kosztem przyszłych pokoleń. Chcemy zasoby, które mamy – piękne lasy i jeziora – zostawić przyszłym pokoleniom.