Sprawdzamy: co dalej z Intermarche w Olsztynie? Zapytaliśmy centralę korporacji

2021-12-02 09:30:00(ost. akt: 2021-12-02 09:40:22)

Autor zdjęcia: Karol Grosz

Państwowa Inspekcja Pracy po kontroli w Intermarche w Olsztynie potwierdziła wiele nieprawidłowości w działaniu sklepu, które wytknęli jego kierownictwu pracownicy. Centrala korporacji zajęła stanowisko w tej sprawie.
Według pracowników supermarketu kierowniczka miała dopuścić się mobbingu
poprzez polecenie nazywania siebie "królową" i zmuszanie podwładnych do pracy w nadgodzinach. Za darmo. Sprawą zainteresowali się Piotr Ikonowicz i Łukasz Michnik, którzy pod szyldem Społecznego Rzecznika Praw Obywatelskich wskazali sporo nieprawidłowości w funkcjonowaniu supermarketu przy ul. Dorranta w Olsztynie.

Państwowa Inspekcja Pracy potwierdziła wszystkie nieprawidłowości, które zgłosili interweniujący, czyli informacje o łamaniu prawa pracy w kwestii zawierania umów zleceń i umieszczania przy nich klauzuli o karach pieniężnych, sposobu prowadzenia ewidencji czasu pracy, stanu bhp, zasad stosowania monitoringu oraz realizowania procedur antymobbingowych. PIP podejmie teraz odpowiednie środki, które mają poprawić warunki zatrudnienia pracowników w firmie.

O komentarz poprosiliśmy centralę Intermarche:

— Zgodnie z modelem biznesowym sieci, marka udostępnia właścicielom sklepów szyld oraz dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą, jednak nie wpływa na decyzje zarządcze. Obecnie pozostajemy w stałym kontakcie z właścicielem sklepu w Olsztynie i deklarujemy chęć wsparcia go we wprowadzaniu działań opisanych w przekazanej nam dokumentacji PIP. Już wcześniej przedstawiliśmy mu własną rekomendację odnośnie korzystnych dla pracowników rozwiązań, z których część została wdrożona — czytamy w wyjaśnieniu.

Pokontrolne zalecenia inspekcji pracy są zbieżne z tym, co zaproponowała placówce w Olsztynie centrala Intermache.

"Należy (...) zauważyć, iż w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami zastosowano przysługujące środki prawne, leżące w kompetencji PIP, których celem była poprawa stanu prawnego i stanu bhp w firmie (...) Można tu wskazać, że wskutek zalecenia inspektora pracy wprowadzono procedurę antymobbingową (wynika z odpowiedzi pracodawcy), na brak której wskazujecie Państwo w kolejnym już wniosku" — odpisała Piotrowi Ikonowiczowi Małgorzata Janowska z inspekcji pracy.

— Pracownicy sklepu podlegają wymaganym szkoleniom bhp, a zalecenia odnośnie monitoringu zostały uwzględnione i zastosowane. Chcemy także nadmienić, że działania mające na celu uwrażliwienie pracowników na obowiązek przestrzegania zasad współżycia społecznego przeprowadzane są podczas wstępnego szkolenia oraz przypominane podczas cotygodniowych zebrań załogi — czytamy w odpowiedzi zespołu prasowego Intemarche.

Niektóre wskazania nie pokrywają się jednak z zarzutami pracowników, które — co ważne — potwierdziła również Państwowa Inspekcja Pracy. Chodzi o klauzule pieniężne, które według centrali są zgodne z zapisami umowy.

W olsztyńskim sklepie zostały wprowadzone procedury antymobbingowe.

— Sklep wprowadził wewnętrzny dokument regulujący politykę antymobbingową, stanowiący odrębny załącznik do regulaminu pracy. Co istotne, przeprowadzona w sklepie ankieta PIP wykazała, że zdecydowana większość pracowników nie odczuwa tego typu zachowań w swojej codziennej pracy — pisze w odpowiedzi do nas biuro prasowe. — (...) Dlatego szanując niezależność naszych sklepów, dbamy o to, aby ich właściciele mieli zapewniony dostęp do szkoleń, w których przedstawione są najlepsze praktyki dotyczące funkcjonowania w środowisku pracy. [/i]

Karol Grosz

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Obrzydliwy dziad #3083234 3 gru 2021 00:23

    @Zdzisek Durman.To byl cytat najwiekszego kurdupla.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Obrzydliwy dziad #3083126 2 gru 2021 10:10

    Michnik sama nazwa juz meczy, a moze Szechter.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)