Od dzisiaj za przejazd autostradą zapłacimy tylko elektronicznie

2021-12-01 09:30:53(ost. akt: 2021-12-01 11:21:00)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Od 1 grudnia przejedziemy odcinkami A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica bez konieczności czekania przy szlabanie. Manualny System Poboru Opłat został zmieniony na system elektroniczny dla kierowców wszystkich kategorii pojazdów.
Od 1 grudnia użytkownicy samochodów osobowych i motocykli opłacą przejazdy płatnymi odcinakami autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica wyłącznie w sposób elektroniczny — system manualny nie będzie już dostępny. Kierowcy wjeżdżając na płatny odcinek autostrady, nie będą się zatrzymywali, żeby pobrać bilet, a zjeżdżając — żeby bilet opłacić u inkasenta. Dzięki temu ruch będzie płynny.

— Przed nami kolejna wielka zmiana, którą zapowiadaliśmy, wdrażając nowy system poboru opłat drogowych. Wykorzystując możliwości systemu e-TOLL już 1 grudnia zlikwidujemy szlabany na państwowych autostradach. Przejazd aut osobowych i motocykli odcinkami A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica nie będzie wymagał zatrzymywania się — informuje Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

Kierowcy za przejazd autostradą  zapłacą:


- e-biletem autostradowym, który będą mogli zakupić w nowej aplikacji e-TOLL PL BILET, w aplikacjach partnerów systemu e-TOLL oraz w sieci dystrybucji stacjonarnej partnerów;
- za pomocą aplikacji e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych OBU/ZSL przekazujących dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL.

Zmiany w organizacji ruchu na A2 i A4


Od 1 grudnia na Placach Poboru Opłat (PPO) na autostradach A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica będzie obowiązywała nowa organizacja ruchu:
— Na PPO Styków i PPO Żdżary kierowcy będą korzystać z trzech skrajnych, prawych pasów wjazdowych i wyjazdowych. Z ruchu wyłączone zostaną środkowe pasy ruchu na tych PPO.
— Na PPO Żernica i PPO Karwiany kierowcy będą korzystać z czterech skrajnych, prawych pasów wjazdowych i wyjazdowych. Z ruchu wyłączone zostaną środkowe pasy ruchu na tych PPO.

Na wszystkich tych odcinkach autostrad nie będzie już możliwości pobrania biletu kartonikowego w bileterkach ani opłacenia przejazdu w kiosku u inkasenta. Place Poboru Opłat zostaną oznakowane i będzie tam obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Nowe metody opłacania przejazdu


E-bilet autostradowy będzie można nabyć z 60-dniowym wyprzedzeniem. Okres biletu ważności to 48 godzin od zadeklarowanej daty i godziny rozpoczęcia podróży, a zwrot niewykorzystanego biletu będzie możliwy w taki sam sposób, w jaki bilet zakupiono.

Dostępne będą dwie formy e-biletu autostradowego: elektroniczna oraz papierowa. W przypadku obu form wymagane będzie podanie minimalnego zakresu danych do naliczenia opłaty za przejazd autostradą.

E-bilet można kupić za pomocą nowej rządowej aplikacji e-TOLL PL BILET. Istnieje tez możliwość zwrotu biletu. Aplikację e-TOLL PL BILET można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz w AppStore.

Źródło: Krajowa Administracja SkarbowaKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stary dziad #3083110 2 gru 2021 08:49

    Za przejazd furmanką też? Bo na paliwo po 6.40 zł stać coraz mniej Polaków.

    odpowiedz na ten komentarz