Popiół w Małpim Gaju zamiast na wysypisku

2021-11-29 13:20:43(ost. akt: 2021-11-29 13:51:02)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Pył z pieca zamiast trafić do pojemnika i na wysypisko, ląduje w Małpim Gaju. Jeden z mieszkańców domu jednorodzinnego przy ul. Sienkiewicza w Giżycku nagminnie wyrzuca popiół do miejskiego parku.
Nie pomagają prośby sąsiadów. Mieszkaniec jednego z domu w pobliżu miejskiego parku zwanego Małpim Gajem niemal codziennie wyrzuca tam popiół.

- Jestem tu codziennie i wiele razy widziałam, jak jakiś mężczyzna wyrzuca w parku popiół – mówi pani Anna spacerująca po parku z psem. - To mieszkaniec jednego z domów przy ulicy Sienkiewicza. Park jest po sąsiedzku, najbliżej. Ktoś nawet zwracał mu uwagę, ale to zlekceważył. To zastanawiające, że w dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy płacimy za odbiór odpadów od osoby, nadal znajdzie się ktoś, kto woli wyrzucić odpady do parku niż do pojemnika. A swoją drogą, to chyba straż miejska powinna zająć się tym panem.

Jak dotąd strażnicy nie interweniowali w Małpim Gaju, gdyż nie otrzymali zgłoszenia o nielegalnym wyrzucaniu popiołu w parku.

- Przeanalizowałem dwa miesiące wstecz i takiego zgłoszenia nie odnotowaliśmy – mówi Maciej Ambroziak, komendant straży miejskiej w Giżycku. - To pierwszy tego typu sygnał. Zwiększymy patrole w okolicach parku.

Na terenie Giżycka odbiór popiołu z palenisk domowych, podobnie jak w ubiegłych latach, odbywa się w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami. Warunkiem odbioru popiołu w zabudowie jednorodzinnej jest posiadanie własnego pojemnika oraz zgłoszenie potrzeby jego wywozu. Natomiast w zabudowie wielorodzinnej zbiorcze pojemniki są dostarczane po zgłoszeniu zapotrzebowania przez zarządcę lub administratora nieruchomości.

- Popiół z palenisk domowych należy gromadzić na nieruchomości w sposób selektywny, a to oznacza, że popiół nie może być mieszany z innymi odpadami – informują pracownicy Mazurskiego Związku Międzygminnego – Gospodarka Odpadami w Giżycku. - W okresie zimowym zwiększa się częstotliwość odbioru popiołu z posesji i odbywa zgodnie z harmonogramem lub zgłoszeniem. Popiół z nieruchomości odbierany jest w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami bez względu na oddawaną ilość i nie ma dodatkowych opłat z tego tytułu. Natomiast oddzielne odbieranie popiołu ma eliminować jego szkodliwy wpływ na urządzenia w hali sortowni Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie.

Popiół to jeden z tych odpadów, które pojawiają się w niektórych gospodarstwach domowych w szczególnie w sezonie grzewczym. Posesje, które nie mają ogrzewania olejowego lub jakiejś innej alternatywy produkują go całkiem sporo. Spalanie węgla, drzewa czy brykietu powoduje znaczne nagromadzenie tego rodzaju pozostałości, które trzeba w optymalny sposób zagospodarować.

- Popiół jest odpadem komunalnym i to jeden z trudniejszych odpadów, które powstają w gospodarstwie domowym – dodają pracownicy MZMGO. – Pył z pieca czy popularnych kominków, musi trafić do specjalnego pojemnika. To obowiązek każdego mieszkańca, który wytwarza popiół i go nie kompostuje.

Jednak to nie jedyna możliwość zagospodarowania popiołu. W przypadku pozostałości pochodzących ze spalania drzewa lub jego naturalnych pochodnych (brykietu czy pelletu) można w duchu zero waste potraktować go jako wartościowy surowiec. Okazuje się, że popiół to doskonały nawóz oraz dobry materiał na wzbogacenie kompostu. Popiół jako nawóz doskonale nadaje się do przydomowego ogródka i jest całkowicie ekologiczny.
Renata Szczepanik

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zenON #3082890 30 lis 2021 12:33

    "Okazuje się, że popiół to doskonały nawóz oraz dobry materiał na wzbogacenie kompostu. Popiół jako nawóz doskonale nadaje się do przydomowego ogródka i jest całkowicie ekologiczny. " - czyli co w tym złego skoro ktoś użyźnia glebę w parku?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz