Zima tym razem nie zaskoczy drogowców z Olsztyna?

2021-11-29 08:26:54 (ost. akt: 2021-11-29 08:35:50)

Autor zdjęcia: ZDZiT w Olsztynie

Drogowcy z Olsztyna są przygotowani na nadciągającą zimę. Prognozy pogody są niepewne, a śnieg może spaść w każdej chwili. Tymczasem Olsztyn to aż 300 km jezdni i ponad 211 tys. metrów chodników do odśnieżenia. Drogowcy zapewniają jednak, że są gotowi do walki ze śniegiem.
Olsztyn to: blisko 300 km jezdni, ponad 211 tys. metrów chodników przy jezdniach, ponad 35 tys. metrów chodników poza pasami drogowymi, około 17 tys. metrów schodów i ponad 400 przejść dla pieszych.

ZDZiT jest jednak przygotowany na zimę


Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie przygotował zarówno sprzęt, sól i piasek do walki z zimą.

— W magazynach już zgromadzono ponad 900 ton soli drogowej, a zapasy w miarę potrzeb będą uzupełniane na bieżąco. W gotowości czeka także kilkanaście ciężkich pojazdów do zimowego utrzymania jezdni, wśród nich pługosolarki, pługopiaskarki, pługi czy ciągniki z posypywaczami — mówi Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu.

Drogowcy rozważają różne warianty zimy, dlatego ich działania będą uzależnione od kategorii.

Kategoria III — sypanie drogi samym piaskiem, II — piasek z solą, I — tylko solą.

Priorytetem drogowców będą ulice tranzytowe, którymi jeżdżą autobusy miejskie i przy których znajdują się ważne dla miasta obiekty.To m.in. ul. Artyleryjska, Dworcowa, Sikorskiego, Wojska Polskiego czy Warszawska. Łącznie w mieście jest ich aż 93.

Fot. ZDZiT w Olsztynie

— Należy także podkreślić, że podczas Akcji Zima są prowadzone 24-godzinne dyżury w systemie zmianowym, w trakcie których nieustannie śledzone są prognozy pogody oraz zmieniające się warunki atmosferyczne. Wszystko po to, żeby jak najszybciej reagować, kiedy wymaga tego sytuacja. Przypomnijmy, że na utrzymanie dróg w minionym sezonie zimowym 2020/2021 zużyto blisko 3000 ton soli, około 2000 ton mieszanki pisaku z solą oraz około 640 ton samego piasku — podkreśla Michał Koronowski.

Drogowcy już wyjechali na ulice Olsztyna


Pierwsze przymrozki już za nami, a co za tym idzie pierwsza ślizgawka na drogach. Pierwsze solarki wyjechały na ulice Olsztyna już 9 listopada o godz. 1 nad ranem.

— W czasie tylko tego jednodniowego dyżuru do posypywania ulic zużyto 12,4 tony soli drogowej. Z kolei w bieżącym tygodniu (22-25 listopada) ponad 7 ton soli drogowej — informuje rzecznik ZDZiT.

Karol Grosz