Zielony Olsztyn wraca do tematu pomników przyrody w Olsztynie

2021-11-18 12:33:13 (ost. akt: 2021-11-18 15:18:03)
olsztyn park 1

olsztyn park 1

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W kwietniu inicjatywa Zielony Olsztyn zachęcała olsztynian do wytypowania drzew, które będą nowymi pomnikami przyrody. Po ponad pół roku temat znów wraca. Dlaczego?
W kwietniu na sesji Rady Miasta radni pozbawili statusu pomnika przyrody dwa klony rosnące przy Galerii Warmińskiej. Zadecydowano wtedy, że status pomnika przyrody ma zostać odebrany ze względu na utratę wartości przyrodniczych. Dlatego Zielony Olsztyn wpadł na pomysł wybrania nowych pomników.

Od tamtej pory ekipa Zielonego Olsztyna zgłasza drzewa zasługujące na szczególną opiekę i ochronę. Z ich obliczeń w ciągu ostatnich dwóch lat większość olsztyńskich radnych wyraziła zgodę na wycięcie trzech pomnikowych drzew, a w tym samym czasie nie został ustanowiony żaden nowy pomnik przyrody.

— Dlatego w maju tego roku zaprosiliśmy mieszkańców Olsztyna do zgłaszania drzew, którym należałoby nadać dumne miano pomnika przyrody — mówi Anna Dziekońska z Zielonego Olsztyna.

I dodaje: — W ciągu 2 tygodni otrzymaliśmy kilkadziesiąt propozycji i był to wspaniały dowód na to, że wiele osób docenia duże i dostojne drzewa rosnące w ich otoczeniu.

W piątek 19 listopada przedstawicielki Zielonego Olsztyna złożą w Urzędzie Miasta 23 wnioski o nowe pomniki przyrody na terenie całego miasta

Obecnie w Olsztynie jest 34 pomników przyrody.Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. abc #3081549 18 lis 2021 19:37

    Dobrze by bylo zobaczyc zdjecia tych 34 pomnikow przyrody - bo ja na przyklad nie wiem.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz