Bezpieczna przystań – oddział dzienny psychiatryczny szpitala w Iławie [zdjęcia, list]

2021-11-18 11:01:51(ost. akt: 2021-11-18 11:35:21)
Przy budynku, w którym mieści się oddział, znajduje się ogród

Przy budynku, w którym mieści się oddział, znajduje się ogród

Autor zdjęcia: archiwum szpitala w Iławie

Zaburzenia psychiczne są poważnym i narastającym problemem na całym świecie. W Polsce wzrasta liczba zachorowań na choroby psychiczne i to nie tylko te związane z psychozami. Są to też zaburzenia snu, zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia lękowe, somatyzacyjne. To efekt wielu czynników, ponieważ żyjemy w świecie nadmiaru informacji, które często są sprzeczne.
Ludzki umysł to konstrukcja delikatna i skomplikowana, jest tak samo podatny na choroby, jak ciało. Jednak choroby psychiczne nadal przez wielu uważane są za coś wstydliwego i traktowane jako swoisty temat tabu. Dlatego niezwykle ważna jest ochrona zdrowia psychicznego, która polega w szczególności na promocji zdrowia psychicznego i zapobieganiu zaburzeniom psychicznym, zapewnieniu powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej oraz innych form opieki i pomocy niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym i społecznym.

W celu zwiększania globalnej świadomości społecznej o problemach zdrowia psychicznego oraz rozpowszechniania informacji na ten temat oraz walki ze stereotypami, dzień 10 października każdego roku został ustanowiony Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego. Z tego względu chcielibyśmy przybliżyć czytelnikom działalność Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Powiatowego Szpitala w Iławie.

Oddziały Psychiatrii Dziennej są zdecydowaną mniejszością w stosunku do psychiatrii stacjonarnej, jednak wcale nie mniej ważne. Pełnią one rolę łącznika między okresem, kiedy pacjent jest intensywnie leczony, np. w  oddziale zamkniętym, a czasem, kiedy próbuje wrócić do życia sprzed choroby tj.: kontynuować naukę, wrócić do pracy zawodowej, do ról społecznych i  rodzinnych, które pełnił, zanim zachorował.

Oddział Dzienny Psychiatryczny szpitala w Iławie jest oddziałem koedukacyjnym i funkcjonuje na zasadzie społeczności terapeutycznej.

Pobyt w oddziale jest szczególnie zalecany osobom będącym w kryzysie psychologicznym, wynikającym z nagłej zmiany jaką jest np. rozstanie, rozwód, utrata pracy, przejście na emeryturę, wyprowadzki dzieci z domu, kiedy pojawia się efekt pustego gniazda.


Z propozycji oddziału mogą skorzystać również osoby znajdujące się pod wpływem długotrwałego stresu, które nie radzą sobie z codziennymi obowiązkami i z pracą zawodową, osoby nieśmiałe, z fobią społeczną, mające problem z nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych.

Pobyt w oddziale jest bezpłatny, a leczenie finansowane przez NFZ. Pacjenci przyjmowani są do oddziału na podstawie skierowania od lekarza psychiatry lub lekarza rodzinnego. Program terapeutyczny, którym objęci są pacjenci, trwa 12 tygodni. Zajęcia prowadzone są w ciągu dnia przez 5 godzin i odbywają się od poniedziałku do piątku. Oddział liczy 16 miejsc pobytu dziennego. W trakcie dziennego pobytu każdy pacjent ma zapewniony obiad, opiekę wykwalifikowanego personelu oraz zajęcia terapeutyczne. Dobór zajęć i metod oddziaływań rehabilitacyjnych uwzględnia aktualny stan psychiczny pacjenta, jego możliwości fizyczne i poznawcze.

Program terapeutyczny oddziału obejmuje:
- społeczność terapeutyczną
- psychoterapię indywidualną i grupową
- muzykoterapię
- psychorysunek
- relaksację
- arteterapię (zajęcia plastyczne, rękodzieło itp., ) i filmoterapię
- treningi umiejętności społecznych
- trening procesów poznawczych
- trening działań twórczych
- grupę dyskusyjną
- zajęcia ruchowe
- psychoedukacje
- pracę z rodziną (w zależności od potrzeb i gotowości członków rodziny).

Prace plastyczne wykonane przez pacjentów oddziału (fot. archiwum szpitala w Iławie)

Zajęcia odbywają się w przyjaznej atmosferze, w nowoczesnych pomieszczeniach, gdzie każdy pacjent może poczuć się jak w domu. W oddziale do dyspozycji pacjentów są nie tylko sale terapeutyczne, ale też świetnie wyposażona kuchnia, gdzie mogą oni sprawdzić się w sztuce kulinarnej. Podczas świąt takich jak np. Boże Narodzenie, Walentynki czy Tłusty Czwartek pacjenci wspólnie przygotowują posiłki i następnie w rodzinnej atmosferze celebrują ten niezwykły czas.

Sporo czasu poświęcanego jest również na zajęcia praktyczne, podczas których pacjenci uczą się różnych umiejętności społecznych. Dużą wagę sami pacjenci przywiązują także do zajęć z arteterapii, w trakcie których powstają przepiękne i unikalne ozdoby, obrazy i różnego rodzaju artefakty. Przy budynku, w którym mieści się oddział znajduje się ogród, gdzie uprawiane są warzywa i owoce z których powstają przepyszne przetwory. Utworzony został również nowoczesny kompleks rekreacyjno-sportowy, gdzie aktywnie można spędzać czas czerpiąc przyjemność z wykonywanych ćwiczeń fizycznych, spacerów czy po prostu odpoczynku.

— W oddziale staraliśmy się zapewnić takie warunki, aby pacjenci przychodząc na zajęcia nie mieli poczucia przebywania w placówce stricte leczniczej – mówi Iwona Orkiszewska, dyrektor szpitala.

— To niezwykle ważne, bo kiedy trafiają do miejsca, gdzie nie ma łóżek, zamkniętych drzwi, a wokół toczy się normalne życie, nabierają wiary, że mogą być odbierani bez etykietowania — dodaje.

Fragment ogrodu przy oddziale (fot. archiwum szpitala w Iławie)

Jak podkreśla Justyna Drzewińska, psycholog oddziału: - Ważną zasadą obowiązującą w naszym oddziale jest to, że nikt nikogo nie ocenia, nie krytykuje, staramy się budować ciepłą atmosferę i wspierać. Często między pacjentami rodzą się bliższe relacje, które pozwalają im odnaleźć wewnętrzną równowagę, a zwykłe zajęcia, jak choćby wspólne przygotowanie posiłku usprawnia i podnosi komfort życia. Dzięki prowadzonym zajęciom pacjenci stają się aktywniejsi, dzielą się swoimi spostrzeżeniami, odczuciami. Ważną częścią terapii jest wyrobienie w pacjentach poczucia bezpieczeństwa. Dążymy do wypracowania zachowań, które pomogą im w powrocie do życia na zewnątrz, pozwolą na prawidłowe funkcjonowanie w swoim środowisku, domu, rodzinie – dodaje psycholog.

Jeśli czujesz, że Ty bądź ktoś z Twoich bliskich potrzebuje opieki jaką zapewnia 
Oddział Dzienny Psychiatryczny szpitala w Iławie, zadzwoń – tel. 89  644 97 50.


źródło: Życie Powiatu Iławskiego

List napisany przez pacjentów oddziału