Czy pisarz Jakub Żulczyk znieważył prezydenta Dudę? Rusza proces

2021-11-16 09:27:08(ost. akt: 2021-11-16 14:58:20)
Jakub Żulczyk

Jakub Żulczyk

Autor zdjęcia: Grzegorz Wadowski

Pisarz ze Szczytna Jakub Żulczyk we wtorek 16 listopada stanął przed warszawskim Sądem Okręgowym. Ruszył proces dotyczący znieważenia na portalu społecznościowym prezydenta Andrzeja Dudy.
Sprawa dotyczy wpisu na portalu społecznościowym, który Żulczyk udostępnił w listopadzie 2020 roku. Nazwał wówczas Andrzeja Dudę "debilem". Krytykował prezydenta, kiedy ten unikał złożenia gratulacji Joe Bidenowi po jego wyborczym triumfie.

Duda pogratulował nowemu prezydentowi USA "udanej kampanii", a nie zwycięstwa w wyborach, jak zrobiła większość światowych przywódców.


Jakub Żulczyk przed sądem powiedział, że jest obywatelem Polski zatroskanym o losy kraju i osobą świadomą politycznie. Że daje czasem temu upust w mediach społecznościowych. Podkreślił, że taki charakter miał też jego wpis na temat prezydenta Andrzeja Dudy. Dodał, że nie miał intencji znieważenia urzędu prezydenta.

16 listopada sąd odroczył rozprawę. Druga odbędzie się 5 stycznia 2022 roku.

Śledztwo w sprawie wpisu Żulczyka rozpoczęło się po zawiadomieniu osoby prywatnej. Akt oskarżenia wpłynął do warszawskiego Sądu Okręgowego pod koniec marca.

Pierwszą rozprawę w procesie wyznaczono na wtorek 16 listopada na godz. 10. Wcześniej, na początku sierpnia, sąd nie uwzględnił wniosku obrony o umorzenie sprawy, argumentując, że konieczne jest przeprowadzanie postępowania dowodowego.


Na sierpniowym posiedzeniu sądu pełnomocnik pisarza mec. Krzysztof Nowiński podkreślał, że wypowiedź jego klienta nie miała charakteru nieracjonalnej zniewagi, a "ostrej, ale mimo wszystko krytyki". Zwrócił również uwagę na widoczną jego zdaniem dysproporcję sił zaangażowanych w ten spór.

"Na pewno spoczywa na mnie większa odpowiedzialność za słowo niż na obywatelu, który nie ma takich zasięgów jak ja, ale użyłem tego słowa z premedytacją i celem tego nie było zwrócenie na siebie uwagi ani wykpienie czy upokorzenie człowieka, który pełni funkcję prezydenta, pana Andrzeja Dudy, tylko krytyka jego bardzo nierozsądnych zachowań, którą podtrzymuję" — mówił z kolei sam Jakub Żulczyk.

Sam Andrzej Duda wpis Żulczyka skomentował w wywiadzie dla Polsat News. Powiedział, że nie czytał książek Jakuba Żulczyka. "Do niedawna w ogóle nie wiedziałem, że ktoś taki istnieje. Później dowiedziałem się z mediów" — przyznał prezydent. Dodał też, że w polityce są pewne granice kultury bycia, poza którymi polityka przestaje być polityką, a język przestaje być normalnym językiem i staje się rynsztokiem, przejawem nienawiści, woli sponiewierania drugiego człowieka. "Uważam, że to przekroczenie wszelkich granic i jakiejkolwiek przyzwoitości" — podkreślił Andrzej Duda. I dodał, że to nie jest kwestia znieważenia pana Andrzeja Dudy, tylko kwestia również i tego, że to urząd prezydenta Rzeczypospolitej, wobec którego jest pewien szacunek obowiązkowy.

Jakub Żulczyk jest aktywny w mediach społecznościowych. Często krytykuje obecny rząd i prezydenta Dudę. Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji pisał o potrzebie rozdziału państwa od Kościoła. Kiedy Kaja Godek przyszła w październiku do Sejmu ze skandalicznym projektem ustawy "Stop LGBT", pisał o "cichej aprobacie rządzących" i promowaniu przez państwo ekstremistów.

Pisarzowi ze Szczytna grozi do trzech lat więzienia.


ar

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Za -torzak #3081365 17 lis 2021 10:51

  Przecież ten człowiek wielokrotnie podpisał uchwały sejmu PISOWEGO niezgodne z Konstytucją RP.To jak go nazwać ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. Stary dziad #3081288 16 lis 2021 15:14

  Czy podczas procesu prezydent będzie musiał udowodnić że pisarz mówił nieprawdę czy na odwrót?

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 3. AtoJa #3081231 16 lis 2021 11:35

  Debil robił sobie promocję swoich kretyńskich książek, bo ich sprzedaż była na dennym poziomie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. maras #3081225 16 lis 2021 10:55

   Musiał jakoś zaistnieć, wybrał forme obrazy prezydenta i trafił w punkt. Nikt przecież by nie usłyszał o "światowej sławy" pisarzu, który ledwo maturę na Kurpiach zdał.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Za -torzak #3081214 16 lis 2021 10:11

    Zachowanie prezydenta zasługuje w pełni na taka nazwę

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)