Trzecia dawka szczepienia idzie w parze z pierwszą. Coraz więcej osób decyduje się na szczepienia

2021-11-16 08:29:37(ost. akt: 2021-11-16 10:30:00)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Dzienna liczba przypadków zakażeń koronawirusem rośnie, a czwarta fala pandemii wciąż przybiera na sile. Szczepimy się już trzecią dawką, ale przybywa też chętnych, którzy teraz szczepią się pierwszy raz.
W poniedziałek w Polsce stwierdzono 9 512 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Na Warmii i Mazurach 297. Jednak te dane nie odzwierciedlają aktualnej sytuacji. Po pierwsze po weekendzie jest zawsze mniej zachorowań, a po drugie nie wszyscy poddają się testom.

— O ilu zakażonych nie wiemy? O ogromnej liczbie. Wiemy tylko, ile osób się testuje, ale ile zaraża, trudno powiedzieć. Te wartości są mocno niedoszacowane — mówił na początku listopada Janusz Dzisko, szef olsztyńskiego sanepidu.

Nie wiemy, jak dużo osób przechodzi zakażenie koronawirusem bezobjawowo, bo w Polsce najczęściej testuje się wyłącznie pacjentów, którzy wykazują symptomy covid-19. Nawet ci, którzy mają dolegliwości, nie trafiają na test. Chociażby dlatego, żeby nie być na kwarantannie. Ta dotyczy osób niezaszczepionych.

Coraz więcej chętnych na pierwszą dawkę


Dziś w Polsce zaszczepiło się ponad 52 proc. Szczepionkę przyjął więc co drugi z nas. Najtrudniej zdecydować się nam było na szczepienia w wakacje. Wtedy mocno zwolniły. Ale teraz przyspieszają i nie chodzi tylko o trzecią dawkę. Ci, którzy do tej pory byli sceptyczni, w tej chwili przyjmują pierwszą dawkę.

— Zauważamy pewien wzrost zainteresowania szczepieniami przeciw covid-19 w grupie osób, które dotąd się nie szczepiły. Rodzice decydują się na szczepienie dzieci powyżej 12. roku życia, choć nadal nie jest to skala zadowalająca w tej grupie wiekowej. Także osoby dorosłe, które dotąd nie przyjęły szczepionki, teraz się na to decydują — mówi Grzegorz Adamowicz, kierownik Sekcji Promocji, Marketingu i Sprzedaży Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. — Na przykład w poniedziałek było zapisanych do szczepień 36 osób, które przejdą szczepienia po raz pierwszy, na 165 osób zarejestrowanych tego dnia ogółem. Oczywiście obecnie największą popularnością cieszy się szczepienie 3. dawką przypominającą. Zachęcamy wszystkie osoby, które jeszcze się wahają, by się zaszczepiły.

Broń na wroga


Trzecią dawką możemy szczepić się od 2 listopada. Dla wielu może okazać się niezbędna. Choć układ immunologiczny zapamiętuje "wroga", który przedostaje się do organizmu za pośrednictwem szczepionki, to jednak w niektórych przypadkach konieczne jest właśnie podanie dawki przypominającej. Ma to związek ze zjawiskiem słabnącej odporności. Jest ono całkowicie normalne, bo nie wszystkie szczepionki są preparatami działającymi dożywotnio. Jednym słowem, podanie kolejnej dawki szczepionki ma na celu poprawę, utrwalenie i przedłużenie ochrony.

W zasięgu ręki jest również pierwszy lek na COVID-19. Preparat zawiera molnupirawir i ma postać doustnych tabletek. Na ten moment lek dopuszczony jest do sprzedaży na terenie Wielkiej Brytanii. Zwraca się uwagę na fakt wysokiej ceny. Koszt leczenia jednego pacjenta molnupirawirem to ok. 2,8 tys. zł

Schemat podawania molnupiraviru jest podobny do tego, który obowiązuje w przypadku leków przeciwwirusowych np. na grypę. Cztery pigułki zażywa się dwa razy dziennie przez pięć dni, co oznacza, że na całą kurację składa się 40 tabletek.

Ważny jest tu jednak czas od wystąpienia objawów zakażenia koronawirusem do rozpoczęcia leczenia. Przyjmowanie molnupiraviru powinno się rozpocząć jak najszybciej. Oznacza to, że molnupiravir jest lekiem przydatnym na wczesnym etapie choroby. Gdy jest ona bardziej zaawansowana, farmaceutyk nie jest już w stanie pomóc pacjentowi w znaczący sposób.

Molnupiravir może być podawany osobom powyżej 18. roku życia, u których test potwierdził obecność koronawirusa i które mają co najmniej jeden czynnik ryzyka rozwoju ciężkiego przebiegu choroby.

Również Pfizer, firma znana głównie z produkcji szczepionki przeciwko covid-19, poinformowała, że zakończyła badania kliniczne nad lekiem zmniejszającym ryzyko ciężkiego przebiegu koronawirusa. U badanych pacjentów liczba hospitalizacji zmniejszyła się o 89 proc. Pfizer ma niebawem przedstawić wyniki swoich badań amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, aby uzyskać zgodę na podawanie preparatu w sytuacjach awaryjnych.

ar.

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stary dziad #3081296 16 lis 2021 15:43

  Naprawdę warto posłuchać https://tvn24.pl/polska/szczepienia-na-k oronawirusa-trzecia-dawka-naukowcy-z-zes polu-pan-apeluja-5487018 https://tvn24.pl/go/programy,7/koronawir us-konkret24--odcinki,392347?source_id=b anner_waska_sz_konkret24 https://konkret24.tvn24.pl/swiat,109/w-s zkocji-na-covid-19-umieraja-glownie-zasz czepieni-to-sa-niepelne-dane,1083952.htm l Niestety pełno tu foliarzy którzy nic nie rozumieją ale z uporem maniaka wypisują bzdury. Skoro "też olsztyniak" "udowodnił" szczepienia są złe to czemu nie dostał jeszcze Nobla?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. ..... #3081234 16 lis 2021 11:41

  Naprawdę warto posłuchać na temat szczepionek https://porozmawiajmy.tv/po-jakim-czasie -zaszczepieni-zaczna-masowo-umierac-jerz y-zieba/ lub wpisać w przeglądarkę "Po jakim czasie zaszczepieni zaczną masowo umierać". Gość powołuje się na publikacje prawdziwych ekspertów. Na marginesie, Ziemba na początku pandemii w swoich filmach przekonywał do zwiększonej suplementacji wit. C i D3 - efekt wszystkie jego filmy zniknęły z youtuba. A co obecnie teraz mamy, cytat "W jednym z badań, z udziałem pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 wykazano, że stężenie 25(OH)D we krwi u osób w stanie ciężkim było najniższe, natomiast w przypadkach łagodnych najwyższe i wiązało się z ryzykiem zgonu. W grupie pacjentów z deficytem witaminy D śmiertelność wyniosła 21%, a w grupie ze stężeniem prawidłowym 3,1%". Źródło: https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/wit amina-d-a-covid-19-aktualny-stan-wiedzy/ CZY NAPRAWDĘ NIE WIECIE JESZCZE O CO CHODZI. Dalej, przeczytajcie sobie ile i za co Pfizer zapłacił kar w przeszłości, źródło: https://forsal.pl/artykuly/349186,pfizer -zaplaci-23-mld-dolarow-kary.html. TAKŻE ŻYCZĘ SMACZENEJ SZCZEPIONKI.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. wujek Staszek #3081216 16 lis 2021 10:22

  "Koszt leczenia jednego pacjenta molnupirawirem to ok. 2,8 tys. zł. " A w Indiach leczą taniej i jak widać skutecznie: https://bit.ly/3kDdWA7 - bo jakoś nie słychać o kolejnej fali i masowych zgonach. U nas w dalszym ciągu nie ma wyników badań skuteczności amantadyny i leku opracowanego przez Biomed Lublin.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Gertruda #3081213 16 lis 2021 10:01

  "Premier Boris Johnson zapowiedział, że lada moment trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19 będzie konieczna, aby dana osoba mogła być uznawana za w pełni zaszczepioną. Władze Wielkiej Brytanii uzależniają ponowne wprowadzenie lockdownu od tego, ile osób przyjmie preparat." Źródło: https://wiadomosci.wp.pl/trzecia-dawka-s zczepionki-w-wielkiej-brytanii-kraj-chce -uniknac-lockdownu-6705339576007616a. Czy rozumiecie co się w ogóle dzieje? EUROPEJSKI KRAJ W NAJWYŻSZYM "PEŁNYM" WYSZCZEPIENIU liczba zakażeń przekraczała 50 tys., w ciągu ostatnich 2 tyg. oscyluje w granicach 40 tys. Może mi ten mądry z sanepidu wytłumaczy. A tak na marginesie: "Czy istnieje leczenie przeciwwirusowe dla COVID-19? Obecnie nie ma specyficznego leczenia przeciwwirusowego dla COVID-19". Źródło: https://www.medicover.pl/koronawirus/lec zenie/. Zakażeni są umieszczani w szpitalach i czekamy, albo wyjdzie z tego albo rozwinie się zapalenie płuc i pod respirator. A jaka jest przeżywalność po respiratorze? Sprawdźcie sami, oj srogo się zdziwicie. I jeszcze dodatkowo: proszę wpisać w przeglądarkę: "choroby zakaźne wykaz" i na stronie https://www.gov.pl/web/gis/choroby-zakaz ne2 proszę znaleźć covid. TU GO NIE ZNAJDZIECIE. Taka groźna choroba, która jest z nami od 2 lat, nie ma jej na liście chorób i nie ma opracowananego leczenia. MYŚLENIE NAPRAWDĘ NIE BOLI.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. ..... #3081210 16 lis 2021 09:35

  To są jednostkowe przypadki, zapewne osoby są ordynarnie zmuszani do przyjęcia nieobowiązkowej szczepionki? Większość moich znajomych, po dwóch dawkach, nie chce słyszeć o następnej. Dlaczego w krajach/kontynentach biednych, bardzo nisko wyszczepionych (patrz Indie, Afryka) zakażeń jest bardzo mało. Im bogatszy kraj tym zakażeń więcej. Ponieważ te kraje będą pałaciły za szczepionki i tam pandemia nie skończy się nigdy. Dlaczego wariant indyjski, nazwany później Delta obecnie w Indiach praktycznie nie istnieje (ok. 11 tys. zakżeń na 1,5 mld miszkańców). POLECAM SAMODZIELNE MYŚLENIE.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (6)