Poseł apeluje do prezydenta Olsztyna. Chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców

2021-11-09 08:14:31(ost. akt: 2021-11-09 08:59:15)

Autor zdjęcia: Marcin Kulasek/facebook

Poseł Marcin Kulasek z Lewicy złożył do olsztyńskiego ratusza pismo interwencyjne. Polityk chce, aby prezydent Piotr Grzymowicz jak najszybciej podjął działania dotyczące poprawy bezpieczeństwa mieszkańców miasta.
Na łamach "Gazety Olsztyńskiej" już wielokrotnie opisywaliśmy potrącenia pieszych w rejonach prowadzonej inwestycji tramwajowej. Nasi czytelnicy alarmowali nas, że pomimo wieloletniego doświadczenia za kierownicą i dobrego wzroku, często zauważają tam pieszych w ostatniej chwili. Kierowcy zwracają uwagę na brak wymaganego oświetlenia i świateł ostrzegających przed przejściem dla pieszych. W sprawę postanowił się zaangażować poseł Lewicy Marcin Kulasek.

— Liczne zgłoszenia mieszkańców Olsztyna oraz doniesienia medialne spowodowały, że zwróciłem się z interwencją poselską do Prezydent Olsztyna Piotra Grzymowicza o zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przy tymczasowych przejściach dla pieszych, powstałych w związku z inwestycją tramwajową — pisze w mediach społecznościowych poseł Kulasek — Brak odpowiedniego zabezpieczenia, oznaczenia i oświetlenia (szczególnie po zmroku) tymczasowych przejść dla pieszych może doprowadzić do tragedii. Zagrożone jest nie tylko bezpieczeństwo pieszych, ale również kierowców. W trosce o zdrowie i życie mieszkańców proszę Prezydenta o jak najszybsze podjęcie odpowiednich działań — podsumowuje poseł.

Fot. Marcin Kulasek/facebook

Poruszyliśmy ten sam temat na łamach "Gazety Olsztyńskiej". Po publikacji naszego artykułu poseł Kulasek zwrócił się do miasta z interwencją. Zapytaliśmy ratusza o to, czy przejścia zostaną lepiej oznakowane.

— Sytuacja na placach budowy nowej tramwajowej infrastruktury jest na
bieżąco monitorowana. Reagujemy też na zgłoszenia mieszkańców i - o ile to możliwe i uzasadnione - sugerujemy modyfikację zastosowanych rozwiązań. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie pomysły są możliwe do wprowadzenia na placu budowy. Sytuacja zmienia się wraz z realizowanymi pracami. Nie zawsze jest możliwość zapewnienia ciągłości doświetlenia danych odcinków choćby ze względu na prace przy przebudowie podziemnych instalacji. Dlatego apelujemy przede wszystkim do kierujących, ale także do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przemieszczania się przez i w pobliżu terenu budowy. Szczególnie teraz, gdy szybko robi się ciemno, a widoczność bywa znacznie ograniczona nie tylko ze względu na realizowane prace, ale także z powodu warunków atmosferycznych — mówi Patryk Pulikowski z Urzędu Miasta w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską".

Do tematu wrócimy

Karol Grosz

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. basilo #3080430 9 lis 2021 12:28

  Pantery i Tygrysa oczywiście też

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

 2. Stary dziad #3080424 9 lis 2021 11:38

  I kontynuując - dobrze że nazz rząd robi wzzystko aby nie używać samochodów. Mam na myśli coraz droższe paliwo. Zaraz wszyscy będziemy jeździć rowerami i furmankami zamiadt niemieckimi autami. Berlin już drży co z pridukcją BMW i mercedesa.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-15) odpowiedz na ten komentarz

 3. AtoJa #3080422 9 lis 2021 11:37

  Takie bardzo niebezpieczne przejście jest na ul.Dworcowej tuż przed byłym rondem Inwalidów. Przejście jest bardzo słabo oznakowane ,a znajduje się tuż za przystankiem autobusowym. Na jezdni wprowadzono ruch dwukierunkowy.Ludzie wysiadają z autobusu i idą na przejście, a tam w drugim kierunku jedzie sobie samochód i nawet nie zwalnia. Koniecznie trzeba to przejście oświetlić i oznakować, bo dojdzie do nieszczęścia.Juz były tam jakieś potrącenia .Dobrze że pan Kulasek zwrócił sie w tej sprawie do prezydenta, bo jego służby najwyrażniej śpią. Ratusz chcą oświetlać na zielono,tak bardzo martwią się o emigrantów na granicy a własnych obywateli mają gdzieś.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 4. basilo #3080411 9 lis 2021 10:41

  Zawsze mówiłem że samochody to samo zło

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-20) odpowiedz na ten komentarz

 5. antyradny #3080407 9 lis 2021 09:17

  Urzędnicy jak zwykle nic nie mogą i nie potrafią. Można ustawić tymczasowe oświetlenie - było już takie wykonywane np. w czasie prac na Piłsudskiego. Nic tu nie trzeba wymyślać na nowo, wszystko już było robione, nawet w Olsztynie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (28) odpowiedz na ten komentarz