Ławka ku czci błogosławionego kardynała Wyszyńskiego

2021-11-13 14:00:00(ost. akt: 2021-11-14 10:37:27)

Autor zdjęcia: FB Gmina Kętrzyn

W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wilkowie (pow. kętrzyński) odbyła się uroczystość poświęcenia ławki ku czci błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Udział w niej wzięli również przedstawiciele powiatu mrągowskiego.
Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył proboszcz parafii ks. Wojciech Ciarkowski, który poświecił ławkę przed rozpoczęciem mszy. Na początku nabożeństwa ks. proboszcz powitał zaproszonych gości i podkreślił, że wszyscy zgromadzili się na uroczystości poświecenia ławki ku czci bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego aby oddać cześć relikwiom błogosławionego oraz modlić się o duchowe owoce beatyfikacji w parafii Wilkowo.

Proboszcz następnie powitał gości, którzy przybyli na uroczystości, m.in.: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Iwona Arent, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jerzy Wojciech Małecki, Radny Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Grzegorz Prokop, Wicestarosta Powiatu Mrągowskiego Sławomir Prusaczyk, Burmistrz Miasta I Gminy Dobre Miasto Jarosław Kowalski, ks. Aleksander Jacyniak Kustosz Sanktuarium w św. Lipce, ks.Wojciech Sokołowski Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym, Nadleśniczy Nadleśnictwa Mrągowo Jarosław Błyskun, Dyrektor Szkoły Podstawowej im.gen.Grota Roweckiego w Mrągowie Wojciech Kordaczuk, Kierownik Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa w Kętrzynie Tomasz Komorowski, sołtysi, nauczyciele z Mrągowa i Kętrzyna, parafianie i osoby, które aktywnie uczestniczą w życiu parafii.

Podczas uroczystości homilię wygłosił kustosz sanktuarium w Stoczku Klasztornym, który przywiózł relikwie bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego do Wilkowa. Ksiądz kustosz podczas homilii zaprosił wszystkich do przeżywania uroczystości w duchu dziękczynnym, z podziękowaniem Panu Bogu za dar nowego błogosławionego i zachęcił do modlitwy o owoce beatyfikacji dla całej wspólnoty parafialnej i naszej Ojczyzny. Kustosz przypomniał, że przeżywamy tę uroczystość w Dniu Pańskim, aby podziękować Bogu za wszelkie dobro, które dokonuje się w naszym życiu, w życiu parafii w Wilkowie, w życiu całego Kościoła oraz naszego Narodu. - Nasza Ojczyzna na przestrzeni swoich dziejów 1055 lat chrześcijaństwa wydała wiele wspaniałych postaci i świętych, a wśród nich bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego - przypomniał ks.kustosz. Parafia w Wilkowie dostąpiła szczególnej łaski, ponieważ jest pierwszą parafią w Archidiecezji Warmińskiej, do której przybywają relikwie bł.Kardynała Stefana Wyszyńskiego ze Stoczka Klasztornego, drugiego miejsca jego uwięzienia.

W swojej homilii nawiązując do Słowa Bożego ks.kustosz podkreślił, że bł. Kardynał Stefan Wyszyński podążał do świętości drogą miłości do Boga i do drugiego człowieka. Od najmłodszych lat rodzina wychowała go w wierze i miłości do Pana Boga, w miłości do Kościoła i Ojczyzny i w miłości do drugiego człowieka. To był program jego życia.
Ksiądz kustosz powiedział, że kardynał Stefan Wyszyński, jak prawdziwy syn polskiej ziemi miał w sercu szczególną cześć i głębokie nabożeństwo do Matki Najświętszej. To Maryja uczyła go, aby poprzez codzienną pasterską służbę „żyć tylko dla Pana Boga i tylko Jemu się przypodobać”.

Ksiądz kustosz przypomniał, że bł. Kardynał Stefan Wyszyński kierował Kościołem w Polsce po zakończeniu drugiej wojny światowej, w okresie bardzo trudnym politycznie i społecznie, przeciwstawiając się ideologii komunistycznej. W niczym się nie oszczędzał, znosił wszelkie upokorzenia i cierpienia, których punktem kulminacyjnym były lata spędzone w więzieniu od 1953 do 1956 roku w czterech miejscach: w Rywałdzie Królewskim, Stoczku Klasztornym, Prudniku Śląskim I Komańczy.

Homilię zakończył słowami, które wypowiedział ks. Kardynał Marcello Semeraro 12 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie podczas Mszy Świętej beatyfikacyjnej Kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Polsko, narodzie Maryjny, ziemio świętych i błogosławionych, w tej Świątyni Opatrzności Bożej, za wstawiennictwem Maryi Dziewicy, błogosławionego Stefana Wyszyńskiego i błogosławionej Elżbiety Róży Czackiej, prosimy dzisiaj Pana Boga, aby udzielił nam siły do bycia wiernymi świadkami Jego miłości w stosunku do każdego potrzebującego człowieka naszych czasów. Niech nowi błogosławieni będą potężnymi orędownikami dla tego zasłużonego narodu, niech będą światłem dla władz państwowych i samorządowych oraz niech wspomagają Kościół w Polsce w ciągłej wierności Ewangelii Chrystusa”.

Po zakończeniu Mszy Świętej wierni zgromadzeni na uroczystości mogli osobiście podejść do relikwii i oddać cześć bł. Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Ks. Wojciech Ciarkowski
Źródło: Gmina Kętrzyn


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Racjonalista #3081030 | 5.173.*.* 14 lis 2021 11:58

  Chrześcijaństwo w swej pierwotnej postaci, będąc przez kilka lat jedynie sektą judaizmu (potem Św Paweł rozpoczął proces upowszechniania jej wśród „nieobrzezanych” modyfikując nieco doktrynę, m.in. poprzez dodanie „zmartwychwstania” za co o mało nie został ukamienowany podczas jednej z wizyt w Jerozolimie), przejęło pewne jego uniwersalne wartości, których nikt nie kwestionuje. Niestety chrześcijaństwo (katolicyzm) w Polsce traktuje te wartości bardziej jako ozdobnik, niż realne elementy religii, koncentrując się na celebrze. Tak jest po prostu łatwiej i dla kleru i dla wiernych, tym bardziej że większość z tych ostatnich nie jest zbyt biegła w pojmowaniu rzeczywistości. Nie jest też zbyt biegła w doktrynie wiary i np. znajomość Biblii (nie mówię o znajomości kontekstu historycznego odnoście życia i wydarzeń w Palestynie przed 2-3 tysiącami lat) jest szczątkowa, a interpretacja moralna konkretnych zdarzeń oraz roli Boga w ich zaistnieniu, jest zbieżna wyobrażeniami dawnych nomadów i nie przystaje do współczesnego rozumienia etyki. A teraz chętnie przeczytam w czym się mylę (liczę na argumenty a nie na inwektywy).

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. grand #3080968 13 lis 2021 22:11

  dobre .Jak w średniowieczu gusła , relikwie i szczebel z drabiny co mu się przyśniła. A kto ma krew w ampułkach?

  Ocena komentarza: warty uwagi (22) odpowiedz na ten komentarz

 3. cichojta #3080939 13 lis 2021 18:51

  Ja ciesz nie mogę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz