Terytorialsi z Warmii i Mazur są w stanie podwyższonej gotowości. Muszą się stawić na służbę w ciągu 6 godzin

2021-11-08 17:15:29(ost. akt: 2021-11-08 15:57:35)

Autor zdjęcia: WOT

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z woj. warmińsko-mazurskiego od godz. 10:30 są postawieni w stan podwyższonej gotowości do działania. W przypadku wezwania muszą w ciągu 6 godzin stawić się na służbę.
Minister Błaszczak zapewnia, że w razie potrzeby w każde chwili do ochrony granicy może być oddelegowanych 23 tys. terytorialsów. Wojska Obrony Terytorialnej są w stanie podwyższonej gotowości, czyli w razie potrzeby muszą stawić się na wezwanie maksymalnie 6 godzin po otrzymaniu sygnału.

Najwyższy stan gotowości został ogłoszony w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim i lubelskim, czyli to właśnie w regionie terytorialsi muszą trzymać rękę na pulsie. Wszystkie działania są realizowane w ramach operacji "Silne Wsparcie", która bezpośrednio dotyczy stanu wyjątkowego wprowadzonego na terenach bezpośrednio graniczących z Białorusią.

Przypomnijmy, że na granicy polsko-białoruskiej od trzeciego września obowiązuje stan wyjątkowy, który jest odpowiedzią na kryzys migracyjny. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała 29 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, w tym aż 15,7 tys. w samym październiku. Pogranicznikom w pilnowaniu granicy pomagają żołnierze m.in. żołnierze 16. Dywizji Zmechanizowanej z Olsztyna oraz 12. dywizji ze Szczecina.

— Aktualnie na granicy Polski z Białorusią stacjonuje ponad 7 tys. żołnierzy nad którymi pieczę sprawuje 16. Dywizja Zmechanizowana z Olsztyna — mówi major Marek Nabzdyjak w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" — Są to żołnierze z różnych jednostek Polskich Sił Zbrojnych naszego kraju. Główne zadanie to wykonywanie patroli pieszych i mobilnych wraz z funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz ochrona i pilnowanie szczelności naszych granic — podsumowuje.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Teddy #3080386 8 lis 2021 19:59

    No i dobrze...od tego są. Skończy się leżenie i branie po parę stówek...trzeba będzie z ciapakami się trochi poszarpać..

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

  2. Grzes #3080372 8 lis 2021 17:22

    Niedzielne, dziurawe "wojsko" A kto mężowi zrobi śniadanie ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz