Franciszkański Zakon obchodzi 800-lecie

2021-11-04 10:57:49(ost. akt: 2021-11-04 11:03:02)

Autor zdjęcia: Archiwum FZŚ

Franciszkański Zakon Świeckich obchodzi jubileusz 800-lecia swego istnienia. Z tej okazji organizowane są różne uroczystości, które przyczyniają się do lepszego poznania i pogłębienia charyzmatu franciszkańskiego oraz do rozszerzania wiedzy o FZŚ.
Franciszkanie razem z asystentami duchowymi FZŚ przybyli na Jasną Górę, aby podziękować Bogu za dar powołania oraz zawierzyć Maryi Królowej Polski na nowo Franciszkański Zakon Świeckich. Uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim, który poprowadził o. Arkadiusz Czaja OFM asystent narodowy i prowincjalny FZŚ oraz przewodniczący Konferencji Asystentów Narodowych, Prowincjalnych i Regionalnych, a dziesiątkę Różańca świętego odmawiali franciszkanie świeccy z różnych regionów, wśród nich tercjarze z Miłakowa. Sprawowano także uroczystą Mszę Święta pod przewodnictwem o. Alojzego Pańczaka. Natomiast 2 października 2021 roku franciszkanie z całej Polski zgromadzili się w najstarszym kościele franciszkańskim w Polsce, w bazylice Świętego Franciszka z Asyżu w Krakowie. Uroczystość rozpoczęła się czuwaniem modlitewnym przy relikwiach Błogosławionej Anieli Salawy, które poprowadziła miejscowa wspólnota. Następnie wszyscy zgromadzeni w bazylice wysłuchali programu słowno-muzycznego. Przed rozpoczęciem Mszy Świętej został odśpiewany hymn franciszkański napisany na jubileusz 800-lecia FZŚ. O. Arkadiusz Czaja OFM oraz gwardian o. Piotr Cuber, jako gospodarz miejsca powitali wszystkich obecnych na tej uroczystości.

Dzisiaj też są ubodzy ludzie
i mamy nieść im pomoc

W czasie homilii o. biskup podkreślił, że siostry i bracia wspominają początek drogi we wspólnocie franciszkańskiej i swoje zafascynowanie życiem Świętego Franciszka. Święty daje wskazówki, jak należy żyć. Trzeba pytać, jak ideały pokory, ubóstwa, braterstwa wcielać w życie. Przedstawił także zadania dla franciszkanów świeckich żyjących we współczesnym świecie, którymi są solidarność z ubogimi, troska o stworzenia i odpowiedzialność za Kościół. Podkreślił, że Święty Franciszek szedł do ludzi opuszczonych, w ich twarzy widział Pana Jezusa, w ich słowach słyszał słowa Chrystusa. Dzisiaj też są ubodzy ludzie i mamy nieść im pomoc. Dzieło odnowy Święty z Asyżu zaczął od siebie i stał się nadzieją dla Kościoła. My też mamy zaangażować się w dzieło odnowy Kościoła. Jest to nasza wspólna sprawa, aby tworzyć piękniejszy świat dla wspólnego dobra. Na zakończenie Eucharystii o. Arkadiusz Czaja i o. Piotr Cuber podziękowali o. biskupowi za przewodniczenie Eucharystii i wygłoszoną homilię oraz wszystkim za udział w uroczystości.
s.Emilia Nogaj