Olsztyn nie wyklucza wprowadzenia zielonego budżetu obywatelskiego

2021-11-04 17:30:38(ost. akt: 2021-11-04 17:34:49)

Autor zdjęcia: Pixabay

Radny Tomasz Głażewski w interpelacji do prezydenta miasta zaproponował wprowadzenie "zielonej" kategorii w OBO, czyli na projekty ekologiczne. Odpowiedź prezydenta jest niejednoznaczna, jednak pomysł jeszcze nie upadł.
Obecnie w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim mamy podział na twarde i miękkie projekty, które są dzielone ze względu na środki potrzebne do ich realizacji. Drugim kryterium podziału jest terytorium. Część projektów jest realizowana w zależności od osiedla, na którym są zgłoszone.

Radny Tomasz Głażewski zwrócił się do prezydenta miasta z interpelacją dotyczącą wprowadzenia trzeciej rubryki, czyli zielonych projektów związanych z ekologią, nasadzeniami drzew i wprowadzeniem nowych stref w mieście, które będą nastawione na promowanie miejskiej zieleni.

Radny Tomasz Głażewski chce, aby wzorem Gdańska w przyszłym roku w OBO była wydzielona pewna suma na projekty związane z zielenią. Jego zdaniem takie rozwiązanie wspiera rewitalizację i tworzenie nowych enklaw zieleni w mieście. Nie chodzi tu o przeznaczenie na to dodatkowych pieniędzy, tylko wykorzystania części już dostępnych. Radny argumentuje, że w niektórych polskich miastach taki budżet został już wprowadzony i mieszkańcy chętnie z niego korzystają.

W ostatnim głosowaniu OBO w Olsztynie wygrał projekt parku Nagórki-Jaroty, którego największą zaletą — jak podkreślali sami inicjatorzy — są nowe nasadzenia drzew i zwiększenie zasobów zieleni miejskiej.

Prezydent Olsztyna nie przekreśla szans tego projektu, jednak podkreśla, że do wprowadzenia takiego rozwiązania będzie potrzebna długa i szczegółowa interpretacja przepisów prawnych.

Ustawodawca przewiduje możliwość wyodrębniania puli jedynie w zakresie terytorialnym, a nie tematycznym. Zatem należy przypuszczać, że uchwała o Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim zawierająca dodatkową kategorię — zielony budżet — będzie przechodziła skomplikowana drogę prawną i może uzyskać niejednoznaczne opinie prawne — napisał w odpowiedzi na interpelację prezydent Grzymowicz.

"Zielone światło" dla nowej kategorii OBO mogą wprowadzić rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie.

(...) należy zwrócić uwagę na zapowiedzi rządowe, polegające na wprowadzeniu dodatkowych zapisów w ustawie o samorządzie gminnym w ramach Polskiego Ładu, które mają uregulować kwestie związane z możliwością wprowadzania zielonego budżetu obywatelskiego.
Zapowiedzi wstępne dotyczyły zwiększenia puli obowiązkowych budżetów obywatelskich do 1 proc., z czego 50 proc. tej kwoty miałoby stanowić limit środków przeznaczonych na tzw. zielony budżet.
W przypadku Olsztyna, ostrożnie szacując, limit środków przeznaczonych na Olsztyński Budżet Obywatelski wynosiłby około 13 mln złotych, z czego około 6,5 mln złotych miałoby być przeznaczonych na zielony budżet
— dodał prezydent.

Miasto będzie prowadziło konsultacje i analizy, na podstawie których może zapaść decyzja odnośnie podziału budżetu obywatelskiego. Olsztynianie będą mogli zadecydować, czy chcą, aby w OBO pojawiła się kolejna kategoria.

— Odpowiedź prezydenta jest niejednoznaczna. Widzę, że w Urzędzie Miasta są dobre chęci do wprowadzenia zielonej zakładki w OBO, jednak wszystko może zależeć od opinii prawnej — mówi radny Tomasz Głażewski. — Widać, że mieszkańcy Olsztyna chcą głosować na zielone projekty, pokazała to chociażby tegoroczna edycja OBO. Wszystko może zależeć od odpowiedniej nazwy lub zgłoszenia zmian? Zobaczymy, jak to dalej się potoczy. Jestem optymistą i mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli głosować na zielone projekty.

Karol Grosz


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. _gość #3079954 4 lis 2021 21:47

    ZDZiT i Nieudacznik to najwięksi szkodnicy w historii Olsztyna. A tramwaje dziś znów nie jeździły parę godzin - 93 Dzień Pieszego Pasażera przez raptem 4 lata. Utopiony ponad miliard w pizdu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2. AtoJa #3079940 4 lis 2021 18:14

    No brawo Panie Głażewski! Gotowa jestem zmienić zdanie o Panu, bo nic nie budzi we mnie takiego wstrętu, jak pogarda dla drzew i zieleni jaką przejawia ta władza miasta

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz