"Skrzaty" z Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach zadbały o groby

2021-11-02 12:05:12(ost. akt: 2021-11-02 12:43:38)

Autor zdjęcia: Krystyna sekita

Dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach z grupy ,,Skrzaty" wspólnie z rodzicami i nauczycielkami, uporządkowali zaniedbane groby nieznanych żołnierzy z lat 1939-1945 znajdujące się na cmentarzu przy ulicy Kętrzyńskiej.
Przełom października i listopada to czas, w którym w szczególny sposób pamiętamy
o zmarłych. Wspominamy zarówno tych bliskich jak i tych, którzy zapisali się w historii. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań, lecz groby bohaterów z dawnych lat często są zapomniane i zaniedbane. W związku z ogólnopolską akcją Ministerstwa Edukacji i Nauki ,,Szkoła Pamięta”, rodzice, dzieci oraz nauczycielki Urszula Kaczyńska, Krystyna Sekita z grupy ,,Skrzaty” Przedszkola Publicznego Nr 2 w Bartoszycach uporządkowali dwa bezimienne groby żołnierzy polskich z lat 1939- 1945, które znajdują się na cmentarzu przy ulicy Kętrzyńskiej. Zostały przycięte bukszpany, tak aby widoczne były tabliczki, uporządkowane rośliny tam rosnące oraz zgrabione liście.

W piątek 29 października wspólnie z dziećmi z grupy ,,Skrzaty” ozdobiliśmy także groby biało czerwoną wstążką, chryzantemami i zapaliliśmy znicze.

Chcąc upamiętnić lokalnych bohaterów zapaliliśmy również znicze na grobie Jana Brzeszczyńskiego (1873 – 1946) – nauczyciela na Warmii, który pracował w wielu szkołach na naszym terenie, na skutek odmowy przeniesienia się w głąb Niemiec władze niemieckie zwolniły Brzeszczyńskiego z pracy i pozbawiły pensji. Czynnie udzielał się społecznie, współpracował z organizacjami polskimi oraz działaczami warmińskimi.


Jan Brzeszczyński był kompozytorem oraz poetą. W swoich utworach korzystał z folkloru mazurskiego. Jest autorem m.in. „Hejnału mazurskiego”. Był bojownikiem o polskość Warmii i Mazur. Odwiedziliśmy z dziećmi także grób i zapaliliśmy znicze na grobie Feliksa Piasecznego (1897 – 1962) bohatera wojennego odznaczonego między innymi: Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem POW, Medalem Walecznych i innych, o których można przeczytać odwiedzając grób Feliksa Piasecznego, była to prawdziwa lekcja historii dla naszych przedszkolaków. Ta inicjatywa rodziców, dzieci i nauczycielek, miała na celu uczczenie pamięci o lokalnych bohaterach oraz uwrażliwić społeczność na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.

Krystyna Sekita, Urszula Kaczyńska

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: autorka