"Cyberprzęstępstwo" wraca na WSPol

2021-11-02 11:26:28(ost. akt: 2021-11-02 14:58:46)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Zawieszony kierunek "Cyberprzęstępstwo" znowu wraca do życia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Ma szkolić umundurowanych specjalistów informatyków.
Cztery lata temu w Wyższej Szkole Policji otwarto studia o specjalizacji informatycznej dla policjantów. Kierunek powstał po to, aby policja miała w swoich szeregach doskonale przygotowanych informatyków. Po dwóch latach wstrzymano rekrutację. A teraz, jak podaje tvn24.pl, kierunek ponownie uruchomiono.

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, choć jest jednostką policji, to w kwestiach naukowych podlega nie komendantowi głównemu policji, a bezpośrednio ministrowi.

Jak podaje tvn24, otwarcie tego kierunku było efektem starań ówczesnego wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Zdzikota. Podczas jednej z konferencji prasowej jeszcze w 2017 roku tłumaczył, że studia informatyczne to część rządowych planów dla szczycieńskiej uczelni. Twierdził, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce, aby takim centrum kompetencji w cyberprzestępstwie stała się Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie. Ta uczelnia ma w tym obszarze już ogromne doświadczenie.

Kierunek "Cyberprzestępstwo" został zamknięty. Odbyły się tylko trzy rekrutacje na studia — pierwsza w roku akademickim 2017/2018, a ostatnia w 2019/2020.

Komisarz Wasyńczuk odpowiedział tvn24.pl, że nie przeprowadzono rekrutacji w związku z podjętą uchwałą przez Senat Uczelni, którego przewodniczącym był wówczas Marek F. Przypomnijmy, że rektor Marek F. odszedł z uczelni na początku 2020 roku w niesławie. Stało się to po reportażu "Superwizjera" TVN, w którym byli i obecni pracownicy szkoły ujawnili, że miał ich zmuszać do pisania prac naukowych, które później były rektor przedstawiał jako swoje. Publikacje były mu potrzebne, aby uzyskać stopień doktora habilitowanego.

Na stanowisku komendanta-rektora Marka F. zastąpiła insp. dr hab. Iwona Klonowska, funkcjonariuszka Komendy Głównej Policji, a wcześniej m.in. Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Również w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji nastąpiły zmiany. Na początku 2018 roku Tomasz Zdzikot przeniósł się do resortu obrony narodowej, gdzie został wiceministrem zajmującym się zagadnieniami cyberbezpieczeństwa w armii. Z MON odszedł z kolei do Poczty Polskiej, gdzie do dziś jest prezesem.

Jak twierdzi tvn24.pl , powołując się na rozmówców, że na uczelni nie jest żadną tajemnicą, że stało się tak, bo odszedł polityk, który rozumiał wyzwania dotyczące cyberbezpieczeństwa. Jego następcy mieli inne priorytety. Rektor Klonowska mogła wrócić do studiów w latach 2020/2021 i 2021/2022, ale cyberbezpieczeństwo nie było ważne — można przeczytać na portalu.