Wspominamy tych, którzy odeszli
2021-10-31 15:18:20(ost. akt: 2021-11-01 09:34:38)
Czas od listopada 2020 r. do końca października 2021 r. był wyjątkowo tragiczny. Z powodu epidemii Covid-19 w regionie i w Polsce zmarło więcej osób niż w poprzednich latach. Przypominamy tych mieszkańców regionu i Polski, których pożegnaliśmy przez ostatni rok.
STYCZEŃ 2021
Józefa Mielnik
Opozycjonistka i członkini olsztyńskiej „Solidarności”. Organizowała "Solidarność" na ART w Olsztynie przy Wydziale Zootechnicznym. Tuż po ogłoszeniu stanu wojennego organizowała druk i kolportaż ulotek antykomunistycznych. Do czasu aresztowania, 22 stycznia 1982 roku, prowadziła zbiórkę pieniędzy dla rodzin internowanych. W Areszcie Śledczym w Ostródzie podtrzymywała na duchu inne aresztowane działaczki. Za swoją antykomunistyczną działalność i pomoc innym represjonowanym zapłaciła nie tylko aresztem i wyrokiem komunistycznego sądu, ale również karierą naukową. Władze ART nie dopuściły do obrony jej habilitacji, wstrzymując druk pracy. Z końcem grudnia 1985 roku rozwiązano z Józefą umowę o pracę. Nie mogła znaleźć nowej. W końcu odważył się zatrudnić ją, jako laborantkę, dyrektor szpitala chorób płuc. Nie zwolnił jej, mimo nacisków SB. u
W wolnej Polsce nadal organizowała spotkania ludzi pierwszej „S”. Tradycją były spotkania 11 listopada oraz wieczór kolęd.
W wolnej Polsce nadal organizowała spotkania ludzi pierwszej „S”. Tradycją były spotkania 11 listopada oraz wieczór kolęd.
Jerzy Grelewski
22 stycznia tego roku w wieku 91 lat zmarł były prezydent Olsztyna. Grelewski reprezentował miasto w latach 1973-1977. Był także przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Olsztynie. Za jego prezydentury w Olsztynie powstało planetarium, które wtedy było najbardziej rozpoznawalnym miejscem w stolicy regionu.
ks. Stanisław Tabaka
W wieku 83 lat 23 stycznia zmarł ksiądz prałat, wieloletni proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku. Urodził się w 1938 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1965 r. w Olsztynie. Pracował w warmińsko-mazurskich parafiach: w Olsztynie, Gąskach, Świątkach i Olecku. Proboszczem parafii w Olecku był w latach 1989-2006, a po przejściu na emeryturę jej rezydentem. Dzięki zapobiegliwości i pracowitości księdza w oleckiej parafii wybudowano dom parafialny, kaplicę Krzyża Św., kapliczkę Matki Boskiej, parking, ogrodzenie wokół kościoła i cmentarza, stacje drogi krzyżowej. Otrzymał tytuł Olecczanina Roku 1994.
Nauczycielka, społeczniczka i samorządowiec, starosta nowomiejska, twórczyni grup dziecięcych grup cyrkowych "Heca" w Lipinkach i „Bedekus” w Brodnicy. Urodziła się w 1960 roku. Związana była rodzinnie z Nowym Miastem Lubawskim. Życie zawodowe i wolny czas poświęciła pracy z dziećmi i młodzieżą. Była też organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Cyrkowych oraz projektów w ramach Międzynarodowego Lata Artystycznego z udziałem młodzieży z Polski, Niemiec, Ukrainy i Rosji. Wszystko robiła z pasją. Zmarła 18 stycznia.
Fot. Ryszard S. Ulatowski
Fot. Ryszard S. Ulatowski
MARZEC
Henryk Falkowski
Zmarł 7 marca w wieku 56 lat. Wyjątkowa osobowość, ciepły, przyjazny ludziom człowiek. Był cenionym olsztyńskim nauczycielem i społecznikiem. Pochodził z warmińskiej rodziny. Skończył IV LO. Wybrał historię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. I po studiach wrócił do Olsztyna. Fascynował go XIX wiek. — Wtedy nakręciła się sprężyna historii — mówił Gazecie. Był prezesem Warmińsko-Mazurskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Należał także do komitetu Budowy Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Olsztynie.
Jarosław Moszczyński
Wieloletni pracownik Katedry Kryminalistyki i Medycyny Sądowej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dr hab. Jarosław Moszczyński był specjalistą z dziedziny daktyloskopii. Pracę w Katedrze Kryminalistyki i Medycyny Sądowej na Wydziale Prawa i Administracji UWM w Olsztynie rozpoczął w 2003 roku. W roku 2016 został jej kierownikiem. W latach 1988-2003 pracował w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym KGP jako ekspert. Był członkiem czterech grup roboczych Interpolu ds. standaryzacji identyfikacji daktyloskopijnej (1996-2001). Rozwinął sieć nowoczesnych, policyjnych laboratoriów daktyloskopijnych, w których wykorzystywane są zaawansowane technologicznie, skuteczne metody wizualizacji śladów linii papilarnych.
Władysław Jeżewski
Wszechstronny aktor, pedagog — człowiek teatru. Wieloletni aktor Teatru im. S. Jaracz. Dla współpracowników i uczniów, był „panem Władeczkiem”. Zmarł w wieku 89 lat. Ci, którzy znali go ze sceny, podkreślali jego aktorski kunszt. Oo 1967 roku związał się na stałe z Teatrem Jaracza, do którego zaprosił zarówno jego, jak i jego żonę, Hannę, Aleksander Seweruk.
— Władziu był znakomitym aktorem. Miał wszechstronne umiejętności. Doskonale sprawdzał się zarówno w rolach tragicznych, dramatycznych, jak również w rolach wodewilowych i farsowych, komediowych. Potrafił też świetnie śpiewać— wspominała aktorka Alicja Kochańska.
— Władziu był znakomitym aktorem. Miał wszechstronne umiejętności. Doskonale sprawdzał się zarówno w rolach tragicznych, dramatycznych, jak również w rolach wodewilowych i farsowych, komediowych. Potrafił też świetnie śpiewać— wspominała aktorka Alicja Kochańska.
Tadeusz Drzazga
Wieloletni prezes giżyckiego oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Polskich Dzieci Wojny. Sprawa zadośćuczynienia osobom, których dzieciństwo przypadło na czasy II wojny światowej zawsze była w kręgu spraw, o które zabiegał na różnych szczeblach i u różnych osób. Aktywnie działał na rzecz integracji środowisk, z których wywodzą się osoby, które jako dzieci w okresie II wojny światowej doznały represji i krzywd ze strony okupantów.
Zbigniew Ludwichowski
Ur. 24 września 1950 r. w Rumii, zm. 17 marca w Olsztynie. Wybitny trener lekkiej atletyki, opiekun m.in. Wandy Panfil (dwukrotna uczestniczka igrzysk: Seul — 1988, Barcelona — 1992), Bronisławy Ludwichowskiej (wicemistrzyni świata w biegach przełajowych) i Karola Zalewskiego (wielokrotny mistrz Polski, medalista młodzieżowych mistrzostw Europy, mistrzostw Europy Juniorów, mistrz olimpijski w sztafecie mieszanej 4x400 m z Tokio).
KWIECIEŃ
Anna Wasilewska
Zmarła nagle 6 kwietnia. Miała 63 lata. Jej śmierć poruszyła tych, którzy ją znali. Motywowała, inspirowała. Z Olsztynem związana na stałe. Skończyła na olsztyńskiej ART technologię żywności, ale jej przeznaczeniem okazała się praca z dziećmi niepełnosprawnymi. Została nauczycielką w Specjalnym Ośrodku-Szkolno-Wychowawczym w Olsztynie, a później przez 14 lat była jego dyrektorem. W latach 2007-2008 była zastępcą prezydenta Olsztyna, odpowiadała m.in. za oświatę. W latach 2010-2015 zasiadała w zarządzie województwa warmińsko-mazurskiego. W 2015 roku po raz pierwszy dostała się do Sejmu z listy PO, a cztery lata później ponownie z listy Koalicji Obywatelskiej.
Abp. Wojciech Ziemba
Arcybiskup zmarł 21 kwietnia w Olsztynie w wieku 80 lat. Został pochowany w krypcie arcybiskupów warmińskich konkatedry św. Jakuba Apostoła w Olsztynie. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie w latach 1982–1986. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie w latach 1982–1986, biskup pomocniczy warmiński w latach 1982–1992, biskup diecezjalny ełcki w latach 1992–2000, arcybiskup metropolita białostocki w latach 2000–2006, arcybiskup metropolita warmiński w latach 2006–2016, od 2016 arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej.
Wspomnienia będziemy publikować na naszej stronie dziś i jutro.
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Jacek Błoniecki #3079554 31 paź 2021 20:01
Pod zdjeciem Ewy Dembek jest zyciorys Hanryka Falkowskiego, prosze o poprawienie i dodanie jego zdjecia To troche mało profesjonalne w takim dniu zadumy i wspomnien
Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz
kjz #3079525 31 paź 2021 15:42
Cześć ich pamięci !
Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz