Wspominamy tych, którzy odeszli

2021-10-31 15:18:20 (ost. akt: 2021-11-01 09:34:38)

Autor zdjęcia: Pixabay

Czas od listopada 2020 r. do końca października 2021 r. był wyjątkowo tragiczny. Z powodu epidemii Covid-19 w regionie i w Polsce zmarło więcej osób niż w poprzednich latach. Przypominamy tych mieszkańców regionu i Polski, których pożegnaliśmy przez ostatni rok.

STYCZEŃ 2021


Józefa Mielnik


Opozycjonistka i członkini olsztyńskiej „Solidarności”. Organizowała "Solidarność" na ART w Olsztynie przy Wydziale Zootechnicznym. Tuż po ogłoszeniu stanu wojennego organizowała druk i kolportaż ulotek antykomunistycznych. Do czasu aresztowania, 22 stycznia 1982 roku, prowadziła zbiórkę pieniędzy dla rodzin internowanych. W Areszcie Śledczym w Ostródzie podtrzymywała na duchu inne aresztowane działaczki. Za swoją antykomunistyczną działalność i pomoc innym represjonowanym zapłaciła nie tylko aresztem i wyrokiem komunistycznego sądu, ale również karierą naukową. Władze ART nie dopuściły do obrony jej habilitacji, wstrzymując druk pracy. Z końcem grudnia 1985 roku rozwiązano z Józefą umowę o pracę. Nie mogła znaleźć nowej. W końcu odważył się zatrudnić ją, jako laborantkę, dyrektor szpitala chorób płuc. Nie zwolnił jej, mimo nacisków SB. u
W wolnej Polsce nadal organizowała spotkania ludzi pierwszej „S”. Tradycją były spotkania 11 listopada oraz wieczór kolęd.


Jerzy Grelewski

22 stycznia tego roku w wieku 91 lat zmarł były prezydent Olsztyna. Grelewski reprezentował miasto w latach 1973-1977. Był także przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Olsztynie. Za jego prezydentury w Olsztynie powstało planetarium, które wtedy było najbardziej rozpoznawalnym miejscem w stolicy regionu.

ks. Stanisław Tabaka

Stanisław Tabaka
Fot. Józef Kunicki
Stanisław Tabaka

W wieku 83 lat 23 stycznia zmarł ksiądz prałat, wieloletni proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku. Urodził się w 1938 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1965 r. w Olsztynie. Pracował w warmińsko-mazurskich parafiach: w Olsztynie, Gąskach, Świątkach i Olecku. Proboszczem parafii w Olecku był w latach 1989-2006, a po przejściu na emeryturę jej rezydentem. Dzięki zapobiegliwości i pracowitości księdza w oleckiej parafii wybudowano dom parafialny, kaplicę Krzyża Św., kapliczkę Matki Boskiej, parking, ogrodzenie wokół kościoła i cmentarza, stacje drogi krzyżowej. Otrzymał tytuł Olecczanina Roku 1994.


Ewa Dembek

Nauczycielka, społeczniczka i samorządowiec, starosta nowomiejska, twórczyni grup dziecięcych grup cyrkowych "Heca" w Lipinkach i „Bedekus” w Brodnicy. Urodziła się w 1960 roku. Związana była rodzinnie z Nowym Miastem Lubawskim. Życie zawodowe i wolny czas poświęciła pracy z dziećmi i młodzieżą. Była też organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Cyrkowych oraz projektów w ramach Międzynarodowego Lata Artystycznego z udziałem młodzieży z Polski, Niemiec, Ukrainy i Rosji. Wszystko robiła z pasją. Zmarła 18 stycznia.
Fot. Ryszard S. Ulatowski


MARZEC


Henryk Falkowski

Henryk Falkowski, 1965-2021
Fot. Zbigniew Woźniak
Henryk Falkowski, 1965-2021

Zmarł 7 marca w wieku 56 lat. Wyjątkowa osobowość, ciepły, przyjazny ludziom człowiek. Był cenionym olsztyńskim nauczycielem i społecznikiem. Pochodził z warmińskiej rodziny. Skończył IV LO. Wybrał historię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. I po studiach wrócił do Olsztyna. Fascynował go XIX wiek. — Wtedy nakręciła się sprężyna historii — mówił Gazecie. Był prezesem Warmińsko-Mazurskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Należał także do komitetu Budowy Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Olsztynie.

Jarosław Moszczyński

Jarosław Moszczyński UWM
Fot. archiwum UWM
Jarosław Moszczyński UWM

Wieloletni pracownik Katedry Kryminalistyki i Medycyny Sądowej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dr hab. Jarosław Moszczyński był specjalistą z dziedziny daktyloskopii. Pracę w Katedrze Kryminalistyki i Medycyny Sądowej na Wydziale Prawa i Administracji UWM w Olsztynie rozpoczął w 2003 roku. W roku 2016 został jej kierownikiem. W latach 1988-2003 pracował w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym KGP jako ekspert. Był członkiem czterech grup roboczych Interpolu ds. standaryzacji identyfikacji daktyloskopijnej (1996-2001). Rozwinął sieć nowoczesnych, policyjnych laboratoriów daktyloskopijnych, w których wykorzystywane są zaawansowane technologicznie, skuteczne metody wizualizacji śladów linii papilarnych.


Władysław Jeżewski

Wszechstronny aktor, pedagog — człowiek teatru. Wieloletni aktor Teatru im. S. Jaracz. Dla współpracowników i uczniów, był „panem Władeczkiem”. Zmarł w wieku 89 lat. Ci, którzy znali go ze sceny, podkreślali jego aktorski kunszt. Oo 1967 roku związał się na stałe z Teatrem Jaracza, do którego zaprosił zarówno jego, jak i jego żonę, Hannę, Aleksander Seweruk.
— Władziu był znakomitym aktorem. Miał wszechstronne umiejętności. Doskonale sprawdzał się zarówno w rolach tragicznych, dramatycznych, jak również w rolach wodewilowych i farsowych, komediowych. Potrafił też świetnie śpiewać— wspominała aktorka Alicja Kochańska.


Tadeusz Drzazga

Wieloletni prezes giżyckiego oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Polskich Dzieci Wojny. Sprawa zadośćuczynienia osobom, których dzieciństwo przypadło na czasy II wojny światowej zawsze była w kręgu spraw, o które zabiegał na różnych szczeblach i u różnych osób. Aktywnie działał na rzecz integracji środowisk, z których wywodzą się osoby, które jako dzieci w okresie II wojny światowej doznały represji i krzywd ze strony okupantów.


Zbigniew Ludwichowski

Zbigniew Ludwichowski we wrześniu tego roku skończyłby 71 lat...
Fot. Paweł Kicowski
Zbigniew Ludwichowski we wrześniu tego roku skończyłby 71 lat...

Ur. 24 września 1950 r. w Rumii, zm. 17 marca w Olsztynie. Wybitny trener lekkiej atletyki, opiekun m.in. Wandy Panfil (dwukrotna uczestniczka igrzysk: Seul — 1988, Barcelona — 1992), Bronisławy Ludwichowskiej (wicemistrzyni świata w biegach przełajowych) i Karola Zalewskiego (wielokrotny mistrz Polski, medalista młodzieżowych mistrzostw Europy, mistrzostw Europy Juniorów, mistrz olimpijski w sztafecie mieszanej 4x400 m z Tokio).


KWIECIEŃ


Anna Wasilewska


Zmarła nagle 6 kwietnia. Miała 63 lata. Jej śmierć poruszyła tych, którzy ją znali. Motywowała, inspirowała. Z Olsztynem związana na stałe. Skończyła na olsztyńskiej ART technologię żywności, ale jej przeznaczeniem okazała się praca z dziećmi niepełnosprawnymi. Została nauczycielką w Specjalnym Ośrodku-Szkolno-Wychowawczym w Olsztynie, a później przez 14 lat była jego dyrektorem. W latach 2007-2008 była zastępcą prezydenta Olsztyna, odpowiadała m.in. za oświatę. W latach 2010-2015 zasiadała w zarządzie województwa warmińsko-mazurskiego. W 2015 roku po raz pierwszy dostała się do Sejmu z listy PO, a cztery lata później ponownie z listy Koalicji Obywatelskiej.


Abp. Wojciech Ziemba

Fot. Archidiecezja Warmińska

Arcybiskup zmarł 21 kwietnia w Olsztynie w wieku 80 lat. Został pochowany w krypcie arcybiskupów warmińskich konkatedry św. Jakuba Apostoła w Olsztynie. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie w latach 1982–1986. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie w latach 1982–1986, biskup pomocniczy warmiński w latach 1982–1992, biskup diecezjalny ełcki w latach 1992–2000, arcybiskup metropolita białostocki w latach 2000–2006, arcybiskup metropolita warmiński w latach 2006–2016, od 2016 arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej.


Wspomnienia będziemy publikować na naszej stronie dziś i jutro.Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jacek Błoniecki #3079554 31 paź 2021 20:01

    Pod zdjeciem Ewy Dembek jest zyciorys Hanryka Falkowskiego, prosze o poprawienie i dodanie jego zdjecia To troche mało profesjonalne w takim dniu zadumy i wspomnien

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

  2. abc #3079525 31 paź 2021 15:42

    Cześć ich pamięci !

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz