Wiadukt na Tracku powstanie, ale nie będzie to trzecie połączenie Zatorza z resztą miasta

2021-10-29 19:06:06(ost. akt: 2021-10-29 19:06:51)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

To już pewne: wiadukt na Tracku powstanie. Prezydent miasta Piotr Grzymowicz poinformował, że Olsztyn dostanie na to pieniądze z Polskiego Ładu na dwie z trzech zgłoszonych inwestycji, w tym również wiaduktu na Tracku. Radni jednak zaprzeczają, że miałoby to być trzecie połączenie Zatorza z miastem.
Władze Olsztyna — przypomnijmy — złożyły trzy projekty do rządowego programu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Obok ulic Nowobałtyckiej i Plażowej znalazł się wiadukt na Tracku, czyli trzecie połączenie Zatorza z resztą Olsztyna.

Ostatecznie miasto dostało pieniądze na realizację dwóch tańszych inwestycji, czyli ul. Plażowej i wiaduktu na Tracku. Najdroższy projekt — budowa ul. Nowobałtyckiej — nie został przyjęty do realizacji.

Po co nam wiadukt na Tracku?


Prezydent Piotr Grzymowicz od samego początku podkreślał, że największą rolę w inwestycji odgrywa dworek Oskara Beliana (burmistrz Olsztyna od 1877, w latach 1903-1908 nadburmistrz) i okoliczne nieruchomości, do których dojazd jest teraz utrudniony.

Projekt powstał w związku z brakiem bezpośredniego dojazdu od ul. Trackiej do kilku posesji na Tracku. Na razie do tych nieruchomości oraz dworku Beliana można się dostać tylko kładką nad torami. A ta jest przeznaczona dla pieszych, choć kierowcy niejednokrotnie łamią ten przepis — odpowiedział prezydent Olsztyna na interpelację radnego Mirosława Arczaka.

Nie jest to jednak obiecane trzecie połączenia Zatorza z miastem


Tomasz Głażewski, przewodniczący komisji inwestycji i rozwoju w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" podkreśla, że budowa wiaduktu jest co prawda ważną dla rozwoju Olsztyna inwestycją, jednak nie jest wyczekiwanym "trzecim wiaduktem dla Zatorza". Dlatego — jak mówi — radni nadal będą o to zabiegali.

— Każde połączenie Zatorza z miastem jest cenne i będzie przydatne. Zielona Górka, końcówka ulicy Poprzecznej, ul. Tracka coraz bardziej się rozbudowują i każda kolejna możliwość przejazdu nam się przyda — mówi radny Tomasz Głażewski. — Zatorze tego potrzebuje, bo dotychczasowe połączenia robią się niewystarczające. Wiadukt na Tracku jest dodatkową możliwością, jednak nadal będziemy poruszali kwestię kolejnego połączenia — zapewnia radny.

Tę opinie podziela radny Mirosław Arczak. — Wiadukt na Tracku nie będzie postulowanym od kilku lat "trzecim wiaduktem dla Zatorza" — podkreśla.
I dodaje: — Wiedzieliśmy o tym od razu, bo prezydent nam tłumaczył, że jest to połączenie dla kilku domów znajdujących się po drugiej stronie kładki i dworku Beliana, który od lat czeka na inwestora. Jest to projekt bardzo lokalny, więc nie jest to realizacja postulatu trzeciego wiaduktu dla Zatorza. Będziemy dalej zabiegali o lepsze skomunikowanie Zatorza z miastem. Jako komisja ds. inwestycji i rozwoju poprosiliśmy prezydenta o jasne określenie miejsca, gdzie miałby się znajdować główny wiadukt. Czekamy na odpowiedź.

Na budowę wiaduktu na Tracku Olsztyn dostał z Polskiego Ładu 5 mln zł.

Karol GroszKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. JaZa #3079424 30 paź 2021 10:06

    A szkoda, jakby zrobić dobre dojazdy od Poprzecznej i Lubelskiej oraz porządny wiadukt byłoby fajne połączenie Tracka i Zatorza z Obwodnicą. Szczególnie przydałby się dojazd dla TIR których sporo jeździ na składnice do Tracka i do Indykpolu. Trzecie połączenia Zatorza z miastem to chyba za 50 lat a trzeba na szybko poprawić sytuację na Zatorzu szczególnie przy tak intensywnej rozbudowie!

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Tom #3079352 29 paź 2021 19:27

    Trzeci wiadukt na Tracku to stanowczo za daleko. Tu wiadukt byłby potrzebny gdzieś od Zielonej górki lub od ulic Poprzeczna - Zientary Malewskiej tak by ta część zatorza dużo bloków mogła z niego korzystać. Nikt przecież nie będzie się cofał aż do Tracka.

    Ocena komentarza: warty uwagi (20) odpowiedz na ten komentarz