NATURA NIE ZNA GRANIC

2021-10-29 11:23:06 (ost. akt: 2021-10-29 14:48:30)   Artykuł sponsorowany
Projekt „Natura bez granic” skierowany był do mieszkańców dwóch województw: warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Realizowała go kaliningradzka Fundacja Istok, a sfinansowany został z dotacji Prezydenta Federacji Rosyjskiej na rozwój społeczeństwa obywatelskiego przyznanej przez Fundację Stypendia Prezydenta.

Obrazek w tresci

W Bibliotece Uniwersyteckiej UWM przy ulicy Oczapowskiego zebrali się laureaci z województwa warmińsko-mazurskiego, partnerzy projektu, członkowie komisji oceniającej prace i studenci.

Obrazek w tresci

Projekt "Natura bez granic" przypomniał nam, że jesteśmy wszyscy jej integralną częścią. Przyroda jest naszym środowiskiem życia. Wyrysowane na mapie granice między państwami nie mają dla niej żadnego znaczenia. Istotne jest tylko to, na ile określone państwa zaangażowane są w jej ochronę i przeciwdziałają jej skażeniu. Tak naprawdę dbając o przyrodę wokół nas, dbamy o jakość naszego życia - życia ludzi. Projekt miał na celu zwrócić uwagę na ten aspekt sąsiedztwa naszych państw.

Służyć temu miały dwa konkursy, fotograficzny i kreatywny dla młodzieży, przeprowadzone równocześnie po obu stronach granicy. W obydwu tematem było 10 przyrodniczych obiektów transgranicznych, czyli takich, które obejmują swoim obszarem dwa sąsiadujące kraje. Są to:
1. Morze Bałtyckie i wybrzeże Morza Bałtyckiego;
2. Mierzeja Wiślana;
3. Zalew Wiślany;
4. Mierzeja Helska (Półwysep Helski);
5. Rzeka Łyna;
6. Kanał Mazurski;
7. Jezioro Gołdap;
8. Rzeka Węgorapa;
9. Rzeka Błędzianka (Rominta);
10. Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.

W rosyjsko-polski konkurs fotograficzny "Natura bez granic" wzięło udział łącznie około 200 uczestników, którzy nadesłali ponad 1400 zdjęć konkursowych. Oglądali je i głosowali internauci z 42 krajów na pięciu kontynentach. Łącznie napłynęło ponad 13 tysięcy głosów. W ramach tego samego projektu odbył się drugi konkurs dla młodzieży na krótki film i plakat.

W ramach projektu opracowano informacje na stronie internetowej Fundacji Istok https://istok39.ru/ oraz publikację w języku polskim i rosyjskim o przyrodzie transgranicznej łączącej nasze dwa kraje. Książka została wydrukowana w nakładzie 1000 egzemplarzy. Otrzymał ją każdy z uczestników tej uroczystości. Część egzemplarzy zostanie przekazana do szkół i bibliotek województwa warmińsko-mazurskiego. Publikacja została przygotowana przez polskich i rosyjskich autorów. Zawarto w niej interesujące fakty o wymienionych w projekcie transgranicznych obiektach przyrody, a ponadto mapy, schematy opisowe i parametry hydrologiczne rzek transgranicznych. No i oczywiście piękne zdjęcia.

Uroczystość podsumowania projektu „Natura bez granic” otworzyła prof. Anna Iwona N’Diaye z Instytutu Literaturoznawstwa, Katedry Literatur Wschodniosłowiańskich Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Instytut był jednym z partnerów w tym projekcie.

Gościom wydarzenia zaprezentowanych zostało 20 zwycięskich fotografii - 10 polskich i 10 rosyjskich autorów oraz prace nagrodzone w konkursie dla młodzieży.

**********************
Łącznie prawie 60 dzieci z Rosji i Polski zobrazowało swoją miłość do przyrody przygotowując konkursowe prace: 17 filmów i 45 plakatów. Najmłodsza uczestniczka z Polski miała 11 lat, z Rosji – 12 lat, a najstarszy uczestnik – 23 lata. Konkurs trwał od marca do września br.

Zwycięzcy zostali wyłonieni przez ekspertów-partnerów Konkursu. W Rosji był to Kaliningradzki Obwodowy Ośrodek Ekologii, Historii Lokalnej i Turystyki dla Dzieci i Młodzieży, a w Polsce – Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni.

Obrazek w tresci

Z polskiej strony w konkursie wzięło udział 30 osób, które nadesłały 28 plakatów i 6 filmów. Ten kurs został zdominowany przez młodzież z województwa pomorskiego. Niemal wszystkie nagrody tam powędrowały.

Na Warmii i Mazurach o nagrodę w kategorii PLAKAT zawalczyła tylko Natalia Fiedorowicz, 11-letnia uczennica Szkoły Podstawowej w Dywitach, zaś wyróżnienie przypadło 13-letniej Emilii Witkiewicz, która swoja pracę wykonała przebywając latem na terapii w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.
W kategorii KRÓTKI FILM wyróżnienie otrzymał Olaf Kosela, 16-letni uczeń zespołu szkół Ekonomiczno Handlowych w Olsztynie. Tytuł pracy: "Łyniane Lustro"


Prace młodzieży nagrodzone i wyróżnione w kreatywnym konkursie na krótki film i plakat można obejrzeć na stronie https://fundacjamwm.pl/wyniki-konkursu-dla-mlodziezy-natura-bez-granic/
*********************

Konkurs fotograficzny odbył się na kaliningradzkiej platformie internetowej KLOPS.ru.
https://fotokonkurs.klops.ru/pl/ i tam można oglądać wszystkie zdjęcia, które napłynęły od polskich i rosyjskich uczestników.
144 fotografów z Rosji nadesłało ponad 1000 zdjęć, zaś 54 fotografów z Polski przekazało do konkursu 320 fotografii.

Wyłoniono dwie grupy fotografii: jedna to najlepsze prace zdaniem komisji konkursowej, druga grupa to zdjęcia, które otrzymały największą liczbę głosów od internautów.

Obrazek w tresci

W pierwszej kategorii dwie oddzielne komisje konkursowe - rosyjska i polska - miały nie lada zadanie, by z liczby 1412 fotografii wybrać te zwycięskie.
Laureatami konkursu fotograficznego wśród polskich uczestników według wyników oceny ekspertów zostali:

• I miejsce Marek Hasso-Agopsowicz z Olsztyna za zdjęcie “Z Rezerwatu Las Warmiński przy przełomie rzeki Łyny. Grzyby“. Nagrodą był dron z kamerą.

• II miejsce Łukasz Knop, również fotograf z Olsztyna za zdjęcie „Łyna w Lesie”.

Trzecia nagroda powędrowała do mieszkańca województwa pomorskiego.

Na podstawie wyników głosowania internetowego zwycięzcami konkursu fotograficznego wśród polskich uczestników zostali:

1. olsztynianka Wioletta Kozik, której zdjęcie „Mewy“ otrzymało 141 głosów od internautów, dzięki czemu pani Wioletta otrzymała w nagrodę drona z kamerą.

2. Wiesława Nowakowska z Gdańska, autorka zdjęcia “Pasażer na gapę“ otrzymała 85 głosów.

3. Trzecie wyróżnione przez internautów zdjęcie autorstwa Marioli Grzegorczyk z Dywit pt.: “Jezioro Orzołek i ujście do rzeki Łyny“ uzyskało 35 głosów, a pani Mariola nagrodę - powerbank (bateria zewnętrzna).

Prezentacje projektu „Natura bez granic” odbyły się w Gdańsku, Olsztynie i Kaliningradzie. Na wystawach można było obejrzeć 20 najlepszych polskich i rosyjskich fotografii wybranych przez polskich i rosyjskich ekspertów konkursu fotograficznego oraz internautów.

Zdjęcia laureatów można obejrzeć pod linkiem:
https://fundacjamwm.pl/laureaci-konkursu-fotograficznego-natura-bez-granic/

Obrazek w tresci

Zdjęcia zaprezentowane na podsumowaniu projektu będzie można oglądać od połowy listopada br na wystawie w holu Biblioteki Uniwersyteckiej na I piętrze.

Partnerami w tym projekcie byli:
– Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku;
– Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Środowiska Obwodu Kaliningradzkiego;
– Rosyjska grupa medialna „Western Press”;
– Kaliningradzki Państwowy Uniwersytet Techniczny;
– Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych (Gdynia);
– Kaliningradzki Obwodowy Ośrodek Ekologii, Historii Lokalnej i Turystyki dla Dzieci i Młodzieży;
– Związek Fotografów Przyrody Obwodu Kaliningradzkiego;
– Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku;
– Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej;
– Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Instytut Literaturoznawstwa, Katedra Literatur Wschodniosłowiańskich;
– Fundacja „Moda na Warmię i Mazury”.

Fundacja „Moda na Warmię i Mazury” dołączyła do projektu w maju br. Prezes fundacji Ewa Domaradzka-Ziarek pełniła funkcję koordynatora całości zadań po stronie polskiej.

- Ogromną naszą satysfakcją, jako partnerów tego projektu, jest fakt, że udało się go ukończyć, pomimo wielu ograniczeń wynikających z pandemii i zakazu przekraczania rosyjsko-polskiej granicy. Pomogły komunikatory społecznościowe i wsparcie projektu przez wiele osób oraz organizacji, za co wszystkim serdecznie dziękujemy – powiedziała koordynatorka. - To był bardzo angażujący, ale niezwykle ciekawy projekt. Zyskał bardzo pochlebne opinie. Były pytania, kiedy będzie taki kolejny. To pytanie kierujemy do autora projektu i prezesa kaliningradzkiej fundacji Istok Wiktora Miedwiediewa. Jak to mówią – apetyt rośnie w miarę jedzenia. Mamy nadzieję, że przy kolejnym projekcie spotkamy się już osobiście w „realu” – dodała prezes Fundacji „Moda na Warmię i Mazury”.

Fundacja dziękuje instytucjom, które ufundowały upominki wyróżnionym autorom prac konkursowych. Były to: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Powiat Olsztyński, WFOŚiGW w Olsztynie i Piekarnia Tyrolska.
W działaniach projektowych wzięło udział około 500 osób.