Park Nagórki-Jaroty wygrał OBO. Miasto zrealizuje też kilka ciekawych projektów

2021-10-29 07:10:09(ost. akt: 2021-10-29 12:11:08)

Autor zdjęcia: Mateusz Huzar, Stowarzyszenie "Wizja Lokalna" (2021)

Niekwestionowanym zwycięzcą w tegorocznej edycji OBO był park Nagórki-Jaroty. Projekt autorstwa Pawła Klonowskiego i Łukasza Łukaszewskiego zdobył 9493 głosy, zyskując ponad 3 tys. głosów przewagi nad drugim projektem. Przyjrzeliśmy się zwycięskim ogólnomiejskim projektom OBO.
Park Nagórki-Jaroty — 500 000 zł

To społeczna inicjatywa budowy pieszych i rowerowych połączeń terenów zielonych na granicy Nagórek i Jarot. Umożliwi to mieszkańcom południowych dzielnic korzystanie z terenów rekreacyjnych planowanego od lat parku.

W planach jest również posadzenie około 150 drzew oraz montaż ławek i koszy. Projekt zakłada wybudowanie 220 m chodnika i ścieżki rowerowej wraz z oświetleniem.

— Projekt ma bardzo długą genezę. Miał być zgłoszony już do poprzedniej edycji OBO, jednak nikt nie chciał wziąć odpowiedzialności na siebie. W tym roku razem z Łukaszem Łukaszewskim postanowiliśmy się zmobilizować i zgłosić projekt — mówi Paweł Klonowski, jeden z inicjatorów projektu. — Nie mogłoby się to udać bez wsparcia mieszkańców, którzy razem z nami zaangażowali się w ten projekt. Park będzie otwarty na Nagórki i Jaroty, a wszystko zostanie zbudowane wokół zbiornika retencyjnego. Nasadzimy w parku ponad 150 drzew. To pewna rekompensata za wycinki pod nową linię tramwajową. Chcemy, żeby nasz park był zielony i zalesiony — podsumowuje Klonowski

— Mieszkańcy Nagórek przez lata pozbawieni byli terenów rekreacyjnych z prawdziwego zdarzenia. Zwiastunem zmian było urządzenie ogródka jordanowskiego przy Barcza. Miejsce to zaczęło być od razu oblegane, co pokazało i uzmysłowiło potrzebę tworzenia kolejnych miejsc z jeszcze większym rozmachem — mówi Łukasz Łukaszewski. — Tereny pomiędzy Nagórkami a Jarotami leżały odłogiem. Wykorzystywane były głównie do wyprowadzania psów. Ale od początku miały swój potencjał rekreacyjny. To kilkadziesiąt hektarów powierzchni. Pierwsze pomysły zagospodarowania tego miejsca pojawiły się kilka lat temu. Ten park należy się mieszkańcom Nagórek i Jarot. Taka oaza zieleni jest potrzebna mieszkańcom.

Kastracja kotów wolno żyjących oraz kastracja i chipowanie zwierząt właścicielskich — 100 000 zł

Projekt obejmuje kastrację kotek i kocurów, suk i psów wraz z opieką weterynaryjną w lecznicy po zabiegu i przechowanie do momentu, kiedy możliwe będzie wypuszczenie zwierząt w miejsce bytowania lub odbiór przez właścicieli. Inicjatorki projektu podkreślają, że procedury będą maksymalnie uproszone.

Kocie azyle upiększają Olsztyn — 87 000 zł

Projekt zakłada budowę dwóch kocich azyli, czyli miejsc gdzie będą dokarmiane dziko żyjące koty. W projekcie chodzi głównie o zbudowanie estetycznych miejsc, gdzie możliwa będzie wprowadzenie innowacyjnej i nowoczesnej opieki nad zwierzętami,

Realizacja projektu oprócz budowy dwóch kocich azyli zakłada również m.in. zakup karmy na rok i postawienie odpowiednich tablic edukacyjnych.

Grajmy w siatkówkę! — Sportowe Zatorze w Koperniku - 500 000 zł

Obok III LO przy ulicy Sybiraków 3 zostanie zmodernizowane boisko do koszykówki, które zostało wybrane do realizacji w ubiegłorocznej edycji OBO. Na tym terenie znajduje się również miejsce na kolejne boisko, tym razem do siatkówki. Dzięki temu powstanie minikompleks sportowy.

Inicjatorzy projektu zapewniają, że obiekt będzie dostępny dla mieszkańców Olsztyna. Boisko będzie nowoczesnym, oświetlonym i monitorowanym obiektem, który będzie mógł być używany również po zmroku.

AED: Akcja - Edukacja - Defibrylacja! — 500 000 zł

Projekt ma na celu poprawę jakości nauczania pierwszej pomocy na lekcjach techniki i edukacji dla bezpieczeństwa w olsztyńskich szkołach oraz zwiększenie dostępności defibrylatorów automatycznych AED w mieście.

Oprócz zakupu defibrylatorów automatycznych AED, inicjatorzy projektu zakładają jeszcze zakup fantomów do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Projekt zakłada pomoc edukacyjną w 42 olsztyńskich szkołach.

Siedem nowych defibrylatorów zostanie umieszczonych w:

1. Wojewódzka Biblioteka Publiczna (Stary Ratusz), ul Stare Miasto 33
2. Stara remiza OSP Gutkowo, ul. Bałtycka 164A
3. Dajtki, Szkoła Podstawowa nr 18, ul. Żytnia 71
4. RCB, ul. Augustowska 44
5. Pętla tramwajowa, ul. Kanta (budynek ZDZiT)
6. Budynek zarządu cmentarza koło Dywit
7. Budynek zarządu cmentarza, ul. Poprzeczna 9B.

Miasteczko Ruchu Drogowego z grami edukacyjnymi przy Szkole Podstawowej nr 30 — 326 000 zł

To plac manewrowy umożliwiający wprowadzenie dzieci i młodzieży w podstawy bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym, zdobycie doświadczenia i dobrych nawyków niezbędnych do bezpiecznego kierowania pojazdem, a także uzyskanie uprawnień do prowadzenia rowerów po drogach publicznych.

Będzie to pierwsza realizacja takiej formy architektury w Olsztynie.

[b]opr. kg



Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. AtoJa #3079585 1 lis 2021 10:04

    Jaki to znowu park? Toż to będzie taki większy skwer .Park byłby wtedy, gdyby powstał na całym terenie zielonym ,który jeszcze parę lat temu tam był. Dla takiej wielkiej ilości mieszkańców , która mieszka na Nagórkach , Jarotach i Pieczewie to przynajmniej 20 ha powierzchni na park należałoby przeznaczyć

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz