„Światowid” i inne nowe centra kultury za unijne pieniądze

2021-10-28 12:00:00(ost. akt: 2021-10-29 15:08:13)
Materiał partnera

Materiał partnera

Odnowione i rozbudowane placówki kulturalne oferują bardzo zróżnicowany program. Wśród atrakcji znajdziemy m.in. koncerty gwiazd sceny czy estrady. Na co dzień oferta jest również bardzo szeroka i ciekawa – od spotkań w salach kinowych, po warsztaty taneczne, malarskie, rzemieślnicze czy rękodzielnicze. Centra, które skorzystały z możliwości, jakie dają Fundusze Europejskie, dysponują też estetycznym i funkcjonalnym zapleczem oraz udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami. Jest wśród nich elbląski „Światowid”, który dzięki unijnym funduszom powraca w nowej odsłonie z bogatą ofertą.
Nowe perspektywy dla kultury w Elblągu
Od września 2021 Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu ponownie wita mieszkańców – nowoczesne i kompleksowo przebudowane. W swojej długiej historii ośrodek gościł wydarzenia, które pamiętane są nie tylko w Elblągu, ale całym województwie warmińsko-mazurskim. Niektóre imprezy zyskały ogólnopolski, a nawet międzynarodowy prestiż (np. Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup).

Prace trwały niemal trzy lata. „Światowid” w nowym kształcie działa nie tylko jako placówka kulturalna, ale też instytucja o charakterze edukacyjnym, medialnym i informacyjnym. Dzięki środkom unijnym obiekt rozbudował się o blisko 1900 m2.

W gruntownie wyremontowanej i zmodernizowanej siedzibie przy placu Jagiellończyka, rozwijane są cztery podstawowe nurty działalności:
• Centrum Spotkań Europejskich,
• kino „Światowid”,
• Regionalna Pracownia Digitalizacji,
• Centrum Tańca „Promyk”.

Obrazek w tresci

Materiał partnera

Seanse komfortowe dla wszystkich

W ramach oferty kina „Światowid” widzowie mogli dotychczas korzystać z dwóch sal – dużej i kameralnej. Po rozbudowie do dyspozycji oddano także trzecią salę studyjną, liczącą 73 miejsca. Odbywać się tu będą prezentacje kina autorskiego, studyjnego, amatorskiego oraz spotkania, wykłady i zajęcia z twórcami. Nową przestrzeń w pełni przygotowano na przyjęcie mieszkańców z niepełnosprawnościami ruchowymi, ale także osób niewidomych i niedowidzących.

W pełni wyposażone sale kinowe dają możliwość organizowania imprez filmowych dla różnych grup wiekowych czy społecznych. W ośrodku już odbywają się regularne seanse. Po przebudowie do kina przyjdą także mieszkańcy Elbląga, którzy nie mogli sobie pozwolić na wyprawę do kina. Wkrótce ruszy cykl filmów z audiodeskrypcją, bazującą na innowacyjnym systemie AudioMovie.

Twórcy piszą o nim tak: „AudioMovie to aplikacja na smartfon, innowacyjna w skali światowej. Umożliwia odtwarzanie alternatywnych ścieżek lektorskich prezentowanych w kinie lub telewizji. Pozwala cieszyć się filmem osobom niewidomym, seniorom lub obcokrajowcom. Podczas seansu mogą oni słuchać audiodeskrypcji, wersji lektorskiej lub dubbingu w dowolnym języku”.

Patronem sali jest Stefan Mula, elbląski filmowiec, założyciel Amatorskiego Klubu Filmowego Jantar. Dzięki jego wieloletniej aktywności mieszkańcy Elbląga oglądają dziś materiały fotograficzne i filmowe, które powstały na przestrzeni dziesiątków lat. Przy CES „Światowid” powstało też Centrum Sztuki Filmowej. Zajmuje się ono edukacją filmową i medialną.

Obrazek w tresci

Materiał partnera

Organizatorzy: integracja jest ważna
Zdaniem Magdaleny Czarnockiej-Kaptur, zastępczyni dyrektora CSE „Światowid”, Centrum Aktywności Społecznej bardzo zyskało dzięki wprowadzonym zmianom: – Zmodernizowane zostały pracownie artystyczne oraz powstały nowe pomieszczenia do działań edukacyjnych, w których prowadzona już jest kompleksowa edukacja artystyczna i plastyczna.

W Regionalnej Pracowni Digitalizacji organizowane są stacjonarne zajęcia poświęcone ochronie dziedzictwa kulturowego. Nowo powstały Inkubator Kultury jest miejscem, w którym osoby związane z sektorem kultury lub planujące przebranżowienie mogą podnosić swoje kwalifikacje. Centrum Edukacji Regionalnej dysponuje też nowocześnie wyposażoną salą multimedialną.
– „Światowid” od początku istnienia integruje i wspiera środowisko artystyczne. To właśnie z myślą o artystach i twórcach powstały nowe przestrzenie wystawiennicze – podkreśla Magdalena Czarnocka-Kaptur.

Rozbudowa Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” to przykład dobrze wykorzystanych funduszy. Nowoczesna i świetnie wyposażona placówka proponuje bardzo szeroką ofertę, integruje mieszkańców Elbląga i okolic. Staje się miejscem spotkań, warsztatów, konkursów, prezentacji i inspirujących dyskusji.

Centra kultury godne swojej nazwy

Nie tylko mieszkańcy Elbląga cieszą się wygodniejszym dostępem do wydarzeń kulturalnych. Dzięki Programowi Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) odnowiono i oddano do użytku 10 innych placówek w Polsce. Sprawne ogrzewanie, systemy klimatyzacyjne i przeciwpożarowe, wiele udogodnień związanych z wymogami dostępności oraz nowoczesny sprzęt multimedialny – wszystko to czeka na gości i uczestników zajęć.

Wartość inwestycji w centra kultury w 11 lokalizacjach to ponad 226 mln złotych, z czego ponad 138 mln to pieniądze pochodzące z Programu Infrastruktura i Środowisko.


Obrazek w tresci

Materiał partnera


Centra kultury, które powstały z pomocą Funduszy Europejskich (POIiŚ)

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej
Krosno
www.etnocentrum.pl/pl

Bielskie Centrum Kultury
Bielsko-Biała
www.bck.bielsko.pl


Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
Lusławice
penderecki-center.pl


Multimedialne Centrum Natura
Ostrołęka
https://centrumnatura.org/

Centrum Kultury
Grodzisk Mazowiecki
https://www.centrumkultury.eu/o-centrum/

Centrum Kulturalno-Edukacyjne w Bukowcu
Bukowiec
http://dolinapalacow.pl/dolina-palacow.html

Centrum Kultury Zamek
Poznań
http://ckzamek.pl

Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu
Elbląg
www.swiatowid.elblag.pl/pl

Centrum Nauki i Techniki EC1
Łódź
https://www.centrumnaukiec1.pl/

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Toruń
mlynwiedzy.org.pl


Kociewskie Centrum Kultury
Pelplin
https://kck-pelplin.pl/

Obrazek w tresci

Materiał informacyjny Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej