Kwesta 1-listopadowa: potrzebni wolontariusze

2021-10-27 13:49:36(ost. akt: 2021-10-27 13:50:56)   Artykuł sponsorowany
Tradycyjnie już podczas Dnia Wszystkich Świętych prowadzona jest zbiórka na ratowanie dawnych cmentarzy. Akcja prowadzona jest od niemal dwóch dekad
Pierwsze tego typu przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Społeczny Komitet Ratowania Danych Cmentarzy w 2003 roku. Najczęściej biorą w nim udział znani mieszkańcy, m.in.: aktorzy, społecznicy, sportowcy, samorządowcy, naukowcy.
- To niezwykle istotne przedsięwzięcie - mówi dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie, Zbigniew Kot. - Dzięki temu możemy zatrzymać w czasie fragment historii naszego miasta, przedłużyć istnienie dawnych, zabytkowych olsztyńskich nekropolii i zachować dla potomnych pamięć o tych mieszkańcach Olsztyna, których już nie ma między nami, a którzy współtworzyli to miasto przed nami. Pieniądze przeznaczane są na rewitalizację historycznych nekropolii Olsztyna: św. Jakuba, św. Józefa i św. Jana Nepomucena.

Do tej pory - od 2003 roku - dzięki hojności odwiedzających 1 listopada cmentarze oraz wsparciu z budżetu Olsztyna możliwe było odnowienie około 300 nagrobków. Poza tym dawny blask odzyskało kilkadziesiąt ogrodzeń grobów i krzyży.
W minionym roku - ze względów epidemicznych - kwesta odbyła się jedynie online. Tym razem Społeczny Komitet wraca do tradycyjnej formy zbiórki.
- Szacujemy, że na potrzeby kwesty niezbędnych jest co najmniej 30 wolontariuszy - przyznaje dyrektor Kot. - Do tej pory zgłosiło się 10 osób. Najwięcej chętnych potrzeba, tradycyjnie już, na cmentarzu Dywity. Zbiórka będzie prowadzona także na cmentarzu Poprzeczna.

Chętni do dołączenia do akcji mogą się zgłaszać nawet do niedzieli włącznie. Deklaracje udziału przyjmuje Marta Bernat pod numerem telefonu 660 717 110 lub pod adresem e-mail: bernat.marta@zck.olsztyn.eu.