Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w szkole?

2021-10-27 12:23:37(ost. akt: 2021-10-27 12:23:47)   Artykuł sponsorowany
Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku w szkole należy nie tylko do nauczycieli. Również rodzice muszą odpowiednio zadbać o swoje pociechy. Mogą m.in. wykupić dobre ubezpieczenie. Oprócz tego powinni nauczyć swoje dzieci zasad bezpiecznego zachowania, a także aktywnie włączać się w kwestie dotyczące działania szkoły. Takie kompleksowe podejście przynosi najlepsze efekty.
Wykupienie dobrego ubezpieczenia
Wszyscy kochający rodzice starają się jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo swoich pociech nie tylko w domu, lecz także w szkole. Niestety, nie wszystkiemu da się zapobiec. Dlatego też powinno się wykupić dobre ubezpieczenie szkolne dziecka.

Warto bowiem pamiętać, że dzieci są bardzo żywe i aktywne, a w towarzystwie rówieśników przychodzą im do głowy różne, nierzadko niezbyt rozsądne pomysły. Kluczowe jest więc przekazanie maluchom ważnych zasad bezpieczeństwa. Mimo odpowiedniego wyedukowania trudno uchronić je przed różnymi, niespodziewanymi wypadkami. Nic więc dziwnego, że czasami pociecha wraca ze szkoły z jakimś urazem. Tak naprawdę wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do przykrego wydarzenia. W niektórych przypadkach nie pomoże ani obecność nauczyciela, ani to, że szkoła jest nowoczesna i spełnia wszystkie, nawet bardzo wyśrubowane wymogi BHP.

Kontuzje mogą więc zdarzyć się w różnych sytuacjach m.in. na przerwie lub lekcji wychowania fizycznego. Ubezpieczenie dziecka oczywiście nie uchroni go przed nieprzyjemnym wydarzeniem. Dzięki niemu można jednak zminimalizować przykre konsekwencje wypadku. W razie urazu (np. złamania), otrzymuje się konkretną kwotę, którą przeznacza się np. na leczenie pociechy. Ubezpieczenia szkolne wolno również rozszerzyć o dodatkowe pakiety – warto zwrócić uwagę m.in. na te, które zapewniają dostęp do domowych wizyt lekarskich czy korepetycji po wypadku.

Edukowanie dziecka na temat bezpieczeństwa
Choć nie przed wszystkim da się uchronić dzieci, wciąż warto postępować zgodnie z zasadą: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Należy więc przekazać pociechom informacje na temat bezpiecznego zachowania, a także nauczyć je zabaw, które nie stwarzają zagrożenia – ani dla nich, ani dla innych. Konieczne jest również wpojenie maluchom zasad postępowania w razie różnego typu wypadków. Ważne, aby wytłumaczyć im, jak należy się zachować w niebezpiecznych sytuacjach, jak wezwać pomoc itp. Pomoże im to w wypracowaniu odpowiednich reakcji w przypadku zagrożenia zdrowia czy życia.

Zaangażowanie się w życie szkoły
Chcąc zadbać o bezpieczeństwo dzieci w szkole, warto aktywnie włączyć się w życie placówki oświatowej. Dobrym pomysłem jest dołączenie do rady rodziców lub trójki klasowej. Wraz z innymi opiekunami ma się wówczas większy wpływ na to, co dzieje się w szkole. Można m.in. starać się o poprawienie sytuacji związanej z bezpieczeństwem. Ciekawym rozwiązaniem jest, np. wnioskowanie o wprowadzenie regularnych lekcji dotyczących bezpieczeństwa i przestrzegania zasad BHP lub wdrożenie programów profilaktycznych, które mają zapobiegać przemocy w szkole.