Powiatowe Centrum Sportu i Zdrowia w Olsztynku

2021-10-27 08:10:33(ost. akt: 2021-10-27 10:27:49)   Artykuł sponsorowany
 Premier Mateusz Morawiecki z Andrzejem Abako, starostą olsztyńskim.

Premier Mateusz Morawiecki z Andrzejem Abako, starostą olsztyńskim.

Prawie 72 miliony złotych trafi do powiatu w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Z tej kwoty 13,5 miliona złotych na inwestycję samorządu Powiatu Olsztyńskiego w Olsztynku.
– O tę inwestycję staraliśmy się od poprzedniej kadencji, już od roku 2016. Dziś te plany będą mogły być zrealizowane – nie ukrywał zadowolenia Andrzej Abako, starosta olsztyński, po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim, który „przywiózł” na Warmię i Mazury 1,012 mld zł z rządowego programu. Mają one sfinansować łącznie ponad 200 projektów zgłoszonych przez samorządy regionu.

Największym beneficjentem tych środków jest powiat olsztyński, który uzyskał rządowe wsparcie w wysokości 71,9 mln zł. Za tego13,5 mln zł wesprze nową inwestycję samorządu powiatowego – Powiatowe Centrum Sportu i Zdrowia przy Zespole Szkół w Olsztynku.

Obrazek w tresci


Zasadniczą jego część stanowić będzie sala sportowo-widowiskowa mieszcząca boisko do gry w piłkę ręczną, do koszykówki, siatkówki, futsalu, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, unihokeja i gimnastyki. Salę będzie można podzielić na trzy poprzeczne boiska treningowe. Z obiektu korzystać będą przede wszystkim uczniowie szkoły, ale będzie otwarta także dla członków klubów sportowych oraz mieszkańców miasta i powiatu.

Obiekt będzie dwukondygnacyjny z dodatkowymi funkcjami, które są synonimem czasów w których żyjemy. W razie potrzeby będzie mógł służyć jako tymczasowy szpital (ok. 50 łóżek), działający w czasie pandemii lub w przypadku klęsk żywiołowych.

Przystosowanie hali do funkcji tymczasowego szpitala wiąże się z potrzebą wyposażenia obiektu w zbiornik tlenu oraz w odpowiednią wentylację miejsc szpitalnych i z zapewnieniem szybkiego podłączenia urządzeń medycznych. Inwestycja pozwoli w przyszłości na szybkie i niebiurokratyczne rozwijanie zasobów efektywnych zbiorowych szczepień w południowej części powiatu. Bardzo dobre skomunikowanie – szybkie drogi krajowe nr 51 i nr 7 dają możliwość pozyskania personelu pomocniczego z okolicznych miast w zasięgu nawet do 100 km i uzyskania stałej współpracy z Oddziałem Zakaźnym Szpitala w Ostródzie (odległość 31 km). W przypadku pandemii placówka mogłaby w ciągu 14 dni być wykorzystana na potrzeby lecznicze.

W sumie obiekt ma kosztować 15 mln zł, z czego 1,5 mln zł pochodzić będzie z budżetu Powiatu Olsztyńskiego.

Z tego samego źródła pochodzić też będą pieniądze – 3,3 mln zł – na modernizację ulic Jagiełły, Mazurskiej i Inwalidów, o które wnioskowała z kolei Gmina Olsztynek.

Z gmin powiatu największym „wygranym” w tym rozdaniu rządowego programu jest Gietrzwałd, który uzyskał z Polskiego Ładu pomoc w wysokości 12,5 mln zł na rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków oraz przebudowę sieci kanalizacyjnej, sanitarnej i wodociągowej na terenie gminy.

Prawie 5 mln zł z Polskiego Ładu trafi do gminy Stawiguda, a po 4,75 mln zł do Barczewa, Dobrego Miasta, Dywit i Purdy. Wsparcie swoich inwestycji w wysokości 4,655 mln zł otrzymała gmina Świątki, po 4,5 mln zł – Biskupiec i Jeziorany. Mniejsze, ale ważne dla społeczności lokalnej pieniądze otrzymały: Olsztynek – 3,3 mln zł, Jonkowo – 3,135 mln zł i Kolno – 1,9 mln zł.

– Cieszę się bardzo, że tą drogą udało nam się uzyskać kolejny „zastrzyk” środków na inwestycje, tak zawsze potrzebne dla mieszkańców i regionu. Nie pozostaje nam nic innego, tylko zacząć je realizować – dodaje starosta A. Abako. – Z drugiej strony czekamy na kolejne nabory zarówno do Polskiego Ładu, jak i innych tego typu programów, bo mamy wiele projektów, których realizacji nie podołają same samorządy.