Odeszli w ciągu ostatniego roku
2021-11-01 14:30:00(ost. akt: 2021-11-01 15:33:18)
Czas Wszystkich Świętych, to okres odwiedzin na rodzinnych grobach. Wspominamy bliskich, których nie ma już z nami. Odeszli też ludzie, którzy odegrali istotną rolę w naszej małej, lokalnej społeczności. Pamięć o nich zostanie z nami na zawsze.
Od początku listopada 2020 odeszło od nas wiele znakomitych osób. Warto chociaż na chwilę przypomnieć sobie kilka z nich.
17 grudnia 2020 grudnia w wieku 61 lat zmarł Roman Świtaj. Był oficerem Centrum Szkolenia Wojsk Ochrony Pogranicza, a później Straży Granicznej w Kętrzynie. Ze służby przeszedł w stan spoczynku w stopniu podpułkownika. Przez wiele lat pełnił funkcje prezesa w kętrzyńskich spółkach - PGK Komunalnik oraz Miejskich Wodociągów i Kanalizacji. Był też dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kętrzynie. W latach 2010 - 2013 był miejskim radnym. Przez pewien czas pełnił też funkcję zastępcy burmistrza Kętrzyna - Krzysztofa Hećmana. W 2010 roku był Szefem Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kętrzynie. Działał też w zarządzie klubu sportowego Granica. W ostatnim czasie pracował w Barcianach jako prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej.
27 lutego 2021 w wieku 51 lat zmarła Barbara Piątkowska. Swoje życie poświęciła niesieniu pomocy potrzebującym. Na co dzień była pracownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Barcianach oraz prezesem barciańskiej Drużyny Szpiku. - Do końca wierzyliśmy, że Basia wyjdzie zwycięsko. Bo kto, jak nie ona...Tylu ludziom pomogła, tyle dobra rozesłała... tyle serc ukołysała... i zawsze z uśmiechem na twarzy. Taka szalona, uśmiechnięta pozostanie w naszych sercach i pamięci na zawsze - napisali na Facebooku członkowie Drużyny Szpiku.
21 kwietnia w wieku prawie 80 lat zmarł ks. abp. senior Wojciech Ziemba, były metropolita archidiecezji warmińskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1967 roku. Został wikariuszem w parafii św. Katarzyny w Kętrzynie (1967-1969). Z Kętrzyna trafił do olsztyńskiej parafii św. Jakuba (1969-1970). 23 czerwca 1982 r. Jan Paweł II powołał ks. Ziembę na biskupa pomocniczego diecezji warmińskiej. Po wyniesieniu w 1992 roku diecezji warmińskiej do rangi archidiecezji warmińskiej i wydzieleniu z niej diecezji elbląskiej i ełckiej bp Wojciech Ziemba został pierwszym biskupem diecezji ełckiej. 16 listopada 2000 r. bp Wojciech Ziemba otrzymał nominację na metropolitę archidiecezji białostockiej. 30 maja 2006 r. papież Benedykt XVI ustanowił abp Ziembę arcybiskupem metropolitą archidiecezji warmińskiej. Tę funkcję sprawował przez 10 lat.
8 maja zmarł Zdzisław Flis - społecznik, lokalny działacz i były strażak ochotnik. Przez wiele lat związany był z jednostką OSP Korsze, której był prezesem. W obecnej kadencji samorządu był członkiem Zarządu Powiatu Kętrzyńskiego.
14 maja w wieku 69 lat odeszła Renata Żebrowska. Przez całe swoje życie zawodowe była związana z I Liceum Ogólnokształcącym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, w którym przepracowała ponad 25 lat. Była nauczycielką chemii. W latach 1985 - 1992 pełniła funkcję wicedyrektora szkoły.
11 lipca w wieku ponad 80 lat zmarł Zdzisław Sierakowski. Przez 30 lat pracował w I Liceum Ogólnokształcącym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie. Był pierwszym nauczycielem języka angielskiego w naszym mieście. Prowadził również szkolne koło fotograficzne.
17 sierpnia zmarł Grzegorz „Bazyl” Bazirak. Legenda polskiego tatuażu, był na przełomie lat 80/90-tych również czynnym muzykiem na warmińsko-mazurskiej metalowej scenie. „Bazyl” był wokalistą i gitarzystą działającej w Kętrzynie na przełomie lat 80-tych i 90-tych death metalowej formacji Impurity. Grupa pozostawiła po sobie jedynie dwie demówki – „Immense Decay” (1989) i „In Pain We Trust” (1990). Na tej drugiej gościnnie zagrał Piotr „Peter” Wiwczarek (Vader), a inżynierem dźwięku był Włodzimierz Iliaszewicz (realizator pierwszych produkcji m.in. Vader i Christ Agony). Bazirak już wtedy interesował się grafiką i tatuażami. I to właśnie z nimi związał swoją życiową drogę. Uważany jest za jednego z prekursorów kolorowych tatuaży w Polsce, a jednym z jego najbardziej znanych klientów był m.in. lider grupy VADER.
Na początku października w wieku 95 lat odszedł Adam Jaworski. Od 1 lutego 1943 roku był członkiem siatki konspiracyjnej święciańskiego obwodu Armii Krajowej. Pełnił funkcję łącznika-gońca komendy, przenosząc rozkazy, prasę konspiracyjną, sprzęt łącznościowy, broń i amunicję na terenie powiatu. Uczestniczył także w działaniach grupy dywersyjnej, polegających na szkoleniu wojskowym oraz zdobywaniu broni, amunicji i wyposażenia wojskowego. Zagrożony dekonspiracją, w początkach czerwca 1944 roku, został skierowany do oddziału leśnego AK „Żejmiana“. 17 lipca 1944 roku Adam Jaworski został osadzony w obozie w Miednikach. Po kilku dniach uciekł, przedostał się do domu w Podbrodziu. Po przebytej chorobie (tyfus) wrócił do pracy w nadleśnictwie. Wiosną 1945 roku został aresztowany przez KGB. Około miesiąca przebywał w więzieniu w Święcianach. Został zwolniony dzięki staraniom rodziny. Wyjechał do „nowej” Polski pierwszym transportem w sierpniu 1945 roku. 1 maja 1947 roku zamieszkał w Kętrzynie. Nigdy nie należał do żadnej partii politycznej. Odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, dwukrotnie Medalem Wojska, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Zwycięstwa i Wolności, a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, koło w Kętrzynie. (źródło: W-MBOT)
21 października zmarł Andrzej Sienkiewicz. Przez kilkanaście lat pracował w samorządzie Gminy Wiejskiej Kętrzyn. W latach 2002 - 2006 był gminnym radnym, a od 2006 do 2018 roku był Przewodniczącym Rady Gminy. Na co dzień przez wiele lat pracował jako nauczyciel w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie. Dał się poznać nie tylko jako pedagog i wykładowca, ale również konferansjer wielu szkolnych wydarzeń. Był opiekunem karolewskiej siłowni.
Wojciech Caruk
Wojciech Caruk
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez