OBO 2022 rozstrzygnięte

2021-10-26 09:19:51(ost. akt: 2021-10-26 09:21:38)
Znamy wyniki IX edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekty, które zdobyły najwięcej punktów w głosowaniu mieszkańców będą realizowane w następnym roku.
Mieszkańcy stolicy Warmii i Mazur do bieżącej edycji OBO zgłosili 134 projekty. Po zapoznaniu się z nimi i przeanalizowaniu propozycji do głosowania zostało dopuszczonych 96 propozycji, spośród których mogli wybierać olsztynianie.
- To niezwykle budujące, że mieszkańcy chętnie angażują się w to przedsięwzięcie - mówił podczas poniedziałkowego (25 października) ogłoszenia wyników prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Zwycięskie zadania dotyczą wielu bardzo różnych dziedzin życia naszego miasta. Inicjatorów projektów, które nie wygrały w tym roku, zachęcam do złożenia ich w kolejnej edycji.

Łącznie do realizacji zostało wybranych 36 projektów - sześć miejskich oraz 30 osiedlowych. Pośród miejskich największym powodzeniem cieszyła się budowa parku Nagórki-Jaroty. Na projekt oddano ponad 3,8 tys. głosów, co dało niemal 9,5 tys. punktów. Poza tym w każdym z 23 olsztyńskich osiedli realizowany będzie co najmniej jeden projekt. Ten z Zatorza - Otwarcie terenów zielonych wokół III LO dla mieszkańców Olsztyna - zyskał poparcie ponad tysiąca osób (prawie 2,5 tys. punktów).

- Ustalenie wyników to dopiero część drogi - powiedział przewodniczący Zespołu Koordynującego OBO, Robert Szewczyk. - Teraz przez miejskimi urzędnikami bardzo wymagający etap, czyli realizacja tych wszystkich przedsięwzięć. Nie mam wątpliwości, że uda się to zrobić najsprawniej, jak to możliwe.

W IX edycji OBO wzięło udział ponad 13,6 tys. osób, które oddały łącznie ponad 57 tys. głosów. Niemal 60 proc. głosów zostało oddanych przez kobiety. Zdecydowana większość - 87 proc. - wybrała internetowe głosowanie.

- Teraz wpiszemy zwycięskie zadania do projektu przyszłorocznego budżetu naszego miasta - informuje dyrektor Biura Prezydenta i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna, Aneta Szpaderska. - Po przegłosowaniu tego dokumentu przez radnych zaczniemy etap realizacji propozycji wskazanych przez mieszkańców.

Wartość skierowanych do realizacji projektów miejskich to nieco ponad dwa mln złotych. Na zadania osiedlowe przeznaczonych zostało ponad 4,5 mln złotych.
[wyniki IX edycji OBO - pdf] [strona OBO] [galeria zdjęć]