Mniejszy dług dzięki pracy na rzecz mieszkańców — pierwsze efekty programu oddłużeniowego w Iławie

2021-10-26 07:56:10(ost. akt: 2021-10-26 08:41:35)   Artykuł sponsorowany
Dzięki programowi udało się wykonać szereg czynności porządkowych w zasobach gminnych, m.in. w budynku przy ul. Mickiewicza będącym własnością Gminy Miejskiej Iława a zarządzanym przez ITBS-ZGL Sp. z o.o.

Dzięki programowi udało się wykonać szereg czynności porządkowych w zasobach gminnych, m.in. w budynku przy ul. Mickiewicza będącym własnością Gminy Miejskiej Iława a zarządzanym przez ITBS-ZGL Sp. z o.o.

Autor zdjęcia: UM Iława

Najemcy lokali gminnych w Iławie mają możliwość odpracowania długu dzięki programowi wprowadzonemu w maju bieżącego roku przez burmistrza Dawida Kopaczewskiego. Wykonawcą programu oddłużeniowego jest ITBS. Już widać pierwsze efekty.
- Program oddłużeniowy wprowadziliśmy z myślą o osobach będących w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej. Możliwość odpracowania długu to dla wielu mieszkańców jedyna możliwość całkowitej lub częściowej spłaty zadłużenia. Pozytywne efekty już widać gołym okiem. W wyniku podpisanych porozumień z mieszkańcami wykonany został remont klatki w budynku miejskim przy ul. Mickiewicza, tym samym jeden z uczestników programu zredukował swoje zadłużenie o kwotę 3500 zł, co stanowi 60% jego zaległości czynszowych. Pozostałe dwie osoby, z którymi podpisano porozumienie odrobiły 600 zł wykonując proste czynności porządkowe — mówi burmistrz Dawid Kopaczewski.

— Dzięki programowi udało się wykonać szereg czynności porządkowych w zasobach gminnych. Mieszkańcy odpracowujący dług wspomagali służby porządkowe w sprzątaniu np. klatek schodowych — mówi Prezes ITBS ZGL sp. z o.o. Paweł Korobczyc

Zgodnie z Zarządzeniem Burmistrza najemcy lokali socjalnych i komunalnych mogą skorzystać z „Programu oddłużeniowego odpracowania długu”, jeśli spełnią trzy warunki:
1. zajmują lokal mieszkalny wchodzący w skład zasobu mieszkaniowego miasta;
2. posiadają zadłużenie z tytułu zajmowania lokalu lub wcześniej zajmowanego lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu miasta i znajdują się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej;
3.  wystąpią do Burmistrza Miasta Iławy albo do Iławskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego – Zarząd Gospodarki Lokalami Spółka z o.o. w Iławie, o zamianę długu za czynsz na świadczenia niepieniężne, czyli po prostu na swoją pracę na rzecz miasta.

— Osoby, zgłaszające się do nas z chęcią odpracowania długu lub jego części mogą zdecydować się na wykonywanie prac porządkowych, remontowych lub naprawczych. Do naszej siedziby zgłaszają się osoby zainteresowane, z którymi przeprowadzamy wstępne rozmowy i ustalamy zakres prac — dodaje Korobczyc.

— Obecnie prowadzone są rozmowy z dwoma kolejnymi najemcami, a w planach są następne prace remontowe w budynku przy ul. Mickiewicza oraz przy ul. Dąbrowskiego — dodaje Korobczyc.

Chcesz odpracować dług?
Aby skorzystać z programu, należy wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w Urzędzie Miasta Iławy ul. Niepodległości 13 lub w siedzibie Iławskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego ul. K. Jagiellończyka 16. Po jego rozpatrzeniu podpisywana jest umowa pomiędzy Gminą Miejską Iława a dłużnikiem, która określa warunki i charakter pracy.

Szczegółowe informacje i zasady skorzystania z programu określa Zarządzenie Burmistrza Miasta Iławy – wszelkie szczegóły TUTAJ.