Kryminalne zagadki Szczytna. Śledczy rozwiązali sprawę zabójstwa sprzed 14 lat

2021-10-25 17:38:00(ost. akt: 2021-10-25 16:50:22)

Autor zdjęcia: KPP Szczytno

W połowie maja 2008 roku dwaj młodzi mężczyźni podczas łowienia ryb znaleźli ciało 42 latka. Okazało się, że nie znalazło się ono tam przypadkowo, a śledczy rozpoczęli dochodzenie. Dzisiaj, po niemal 14 latach aresztowano 41-letniego już mężczyznę, który przyznał się do winy.
Śledztwo rozpoczęło się 18 maja 2008 roku. Dwaj młodzi mężczyzny łowiąc ryby w jeziorze Świętajno koło Racibora natknęli się na zalegające na dnie akwenu ciało. Jak się okazało ciało leżało w wodzie na tyle długo, że jego rozkład utrudniał identyfikację osoby. Dokonane ustalenia wskazywały, że mogło dojść do zabójstwa mężczyzny. Śledczy apelowali wówczas do lokalnej społeczności o wszelkie informacje, które mogłyby przyczynić się do ustalenia tożsamości ofiary. Bezskutecznie.

Choć wtedy nie udało się ustalić okoliczności śmierci mężczyzny, śledczy nie zapomnieli o tej sprawie i po latach do niej wrócili. W związku z podejrzeniem, że odnalezione ciało należało do zaginionego mężczyzny z powiatu ostrołęckiego, wykorzystane zostały nowoczesne badania biologiczne i potwierdzona została tożsamość osoby odnalezionej w jeziorze. Okazało się, że jest to 42-letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego.

Śledztwo wszczęli śledczy z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie, którzy byli wspierany przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie. Sprawą kierowała Prokuratura Rejonowa w Szczytnie. Dzięki współpracy wszystkich organów udało się doprowadzić do aresztowania obecnie już 41 letniego mieszkańca miejscowości Goworowo w powiecie ostrołęckim.

Śledczy ustalili, że do zabójstwa doszło 28 września 2007 roku na terenie miejscowości Kadzidło w powiecie ostrołęckim. W momencie popełnienia zbrodni sprawca miał zaledwie 27 lat. Z tego, co udało ustalić się śledczym, jego motywy wynikały z prywatnych relacji z ofiarą.

Zbadane zostały dokładnie okoliczności zaginięcia 42-latka, a następnie przy koordynacji i ukierunkowaniu przez Prokuraturę Rejonową w Szczytnie, rozpoczęły się działania operacyjne, które doprowadziły do wytypowana i zatrzymania podejrzanego o dokonanie tej zbrodni. W miejscowości Goworowo (pow. ostrołęcki) zatrzymany został (16 października) 41-latek, który w trakcie przesłuchania przyznał się do winy.

Sąd Rejonowy w Szczytnie na wniosek Prokuratury Rejonowej w Szczytnie zastosował wobec mężczyzny najsurowszy środek zapobiegawczy funkcjonujący w polskim Kodeksie postępowania karnego, czyli tymczasowe aresztowanie. Obecnie trwają czynności mające na celu weryfikację złożonych przez 41-latka wyjaśnień, a zastosowany środek pozwoli odizolować podejrzanego, co przyczyni się do zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego.

Zgodnie z art. 148 § 1. Kodeksu karnego, każdy kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

Źródło: KPP Szczytno
oprac. kg