Ćwiczenia sztabowe terytorialsów

2021-10-24 18:50:34(ost. akt: 2021-10-24 19:01:40)

Autor zdjęcia: WMOT

Sztab i dowództwo 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej przy współpracy z Wojskami Operacyjnymi oraz elementami podsystemu niemilitarnego doskonalili swoje umiejętności podczas ćwiczenia dowódczo-sztabowego.
Tegoroczny kalendarz szkoleń warmińsko-mazurskich terytorialsów przewidział ćwiczenie dowódczo-sztabowe AGATON-21, które odbyło się w dniach od 18 do 22 października br. Oficjalne otwarcie ćwiczenia odbyło się na terenie koszar 42. batalionu lekkiej piechoty w Morągu przez Dowódcę 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Mirosława Brysia. Głównym ćwiczącym pododdziałem był 42 batalion lekkiej piechoty z Morąga. Celem ćwiczenia było doskonalenie umiejętności dowódcy 42 blp i organu dowodzenia 4W-MBOT w działaniu zespołowym.

- Ćwiczenie dowódczo-sztabowe to rodzaj ćwiczenia, którego głównym celem jest doskonalenie umiejętności dowódców i sztabów w zakresie organizacji i prowadzenia działań bojowych. Ćwiczenie miało na celu prawidłowo planować, organizować i prowadzić działania w sytuacji narastania kryzysu oraz sprawdzić stopień przygotowania dowództwa i sztabu batalionu do pracy w warunkach zbliżonych do rzeczywistych – mówi płk. Mirosław BRYŚ, dowódca 4W-MBOT

Podczas ćwiczenia odbyło się również spotkanie robocze w Starostwie Powiatowym w Działdowie, w którym wzięli udział żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT z przedstawicielami władz powiatu: Starostą Działdowskim Panem Pawłem Cieślińskim, Wicestarostą Panem Krzysztofem Aurast oraz naczelnikiem wydziału kryzysowego i kierowania ruchem Panem Krzysztofem Gorczyńskim. Podczas spotkania były poruszane zagadnienia szkoleniowe w zakresie wzmocnienia ochrony i izolacji obiektów mających szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa regionu oraz funkcjonowania społeczności lokalnych w okresie narastania kryzysu militarnego.

W ćwiczenie zaangażowani byli przedstawiciele z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego: Pan Andrzej Kuriata- dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, Pan Andrzej Makowski- specjalista ds. koordynacji ćwiczeń i szkoleń, Pan Grzegorz Baranowski- inspektor wojewódzki ds. obrony cywilnej oraz Pan Janusz Bazydło- kierownik oddziału ds. obrony cywilnej. Przedstawicielem Straży Granicznej, Oddziału Warmińsko-Mazurskiego w Kętrzynie był mjr SG Marek Ścibek.

Przedstawicielem ze strony 20. Brygady Zmechanizowanej był mjr Piotr Fanfara- zastępca dowódcy 2. batalionu zmechanizowanego. Komisariat Policji w Morągu prezentował zastępca komendanta nadkom. Bogdan Królikowski. Obecni byli również przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Ostródzie- Pani Joanna Gesek, Iławie- Pan Franciszek Małek oraz Nowym Mieście Lubawskim- Pan Andrzej Kowalczyk. Cel ćwiczenia został osiągnięty, pokazując że współpraca brygady z elementami podsystemu niemilitarnego w województwie jest bardzo ważna dla wspólnego bezpieczeństwa mieszkańców Warmii i Mazur.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. hehe #3078922 26 paź 2021 10:13

    terytorialsi powinni wspierać graniczników na granicy polsko-białoruskiej, służyć im każdym rodzajem pomocy oraz wykonywać rekonesansy w okolicach by informować odpowiednie władze o incydentach granicznych... tak mi się wydawało, że powołano ich właśnie do takich potrzeb. ale chyba znowu się pomyliłem

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz