Rocznicowy protest Strajku Kobiet w Olsztynie [ZDJECIA] [VIDEO]

2021-10-22 20:15:43 (ost. akt: 2021-10-22 20:52:32)

Autor zdjęcia: Karol Grosz

Dziś (piątek 22 października) przed Wysoką Bramą w Olsztynie odbył się rocznicowy protest Strajku Kobiet. Uczestniczki i uczestnicy manifestacji wspominali wydarzenia sprzed roku i przypominali swoje postulaty.
W olsztyńskim proteście wzięło udział około 150 osób, w tym przedstawicieli olsztyńskich ruchów społecznych i politycznych: Monika Falej (posłanka Nowej Lewicy), Małgorzata Matuszewska-Boruc (Razem) czy Ewelina Barbara Soroko (Ostra Zieleń i Młodzieżowy Strajk Klimatyczny).

Spotkanie otworzyła Małgorzata Matuszewska-Boruc, która przypomniała rocznicę — jej zdaniem — skandalicznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, która rozpoczęła falę ogólnopolskich protestów, w tym także w Olsztynie. Przekonywała, że aborcja powinna być prawem, klauzula sumienia powinna być zniesiona, a o własnym ciele powinny decydować wyłącznie jego posiadaczki.

— Znam przypadek kobiety, która w tym roku usłyszała od lekarza wiadomość, że musi urodzić martwe dziecko. Wiem również, że skorzystała z prawa do legalnej aborcji w Holandii. Niestety my Polki musimy jeździć za granicę, żeby skorzystać z prawa bezpiecznego usuwania ciąży. Dobrze, że są kraje, które umożliwiają nam ominięcie przykrych psychicznych konsekwencji — mówiła Małgorzata Matuszewska-Boruc. — Do mnie często zwracają się dziewczyny z pytaniem, jak i gdzie mogą usunąć ciążę. Zwracają się do mnie również ich matki. I to bardzo dobrze, że je wspierają bo tak powinno być. Ale powinno też tak być, że rząd wspiera kobiety. A co robi rząd? Rzuca nam kłody pod nogi — zauważyła.

Kolejna do mikrofonu podeszła posłanka Nowej Lewicy z Elbląga Monika Falej, która nie tylko wspominała ubiegłoroczne wydarzenia, ale mówiła również o postulatach, jakie kobiety wysuwają w stronę rządzących.

Fot. Karol Grosz

— Tamte wydarzenia były dla mnie niesamowitym przeżyciem. Pamiętam, że po obradach Sejmu chciałam wracać do domu, ale nagle padło hasło, że coś się dzieje przed Trybunałem Konstytucyjnym. Okazało się, że młodzież protestowała po ogłoszeniu decyzji pani magister — wspominała posłanka Monika Falej. — Pierwszy raz spotkałam się z sytuacją, że trzeba bronić ludzi przed policją. Zdałam sobie sprawę, że państwo polskie chce, żeby kobiety były inkubatorami — mówiła posłanka Nowej Lewicy.

Fot. Karol Grosz

I dodała: — Jasno mówimy, czego chcemy: Po pierwsze, legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży i nikt nie ma prawa nas pytać, dlaczego chcemy wykonać zabieg. Po drugie, chcemy niekarania osób, które nam pomagają: naszych bliskich i lekarzy, którzy ów zabieg wykonają. Po trzecie, zniesienia klauzuli sumienia. Wiele kobiet nie otrzyma należnej opieki medycznej, bo lekarz lub lekarka mów: "Nie pozwala mi klauzula sumienia". Więc co taki lekarz robi w publicznej służbie zdrowia?

Fot. Karol Grosz

Reszta tekstu znajduje się pod video


O godz. 18 uczestniczki i uczestnicy spotkania przeszli przed siedzibę PiS. Trasa od Wysokiej Bramy do ul. Dąbrowszczaków w Olsztynie była zabezpieczana przez policję. Po drodze protestujący domagali się legalnej aborcji, zmiany partii rządzącej i solidaryzowali się z walczącymi o swoje prawa kobietami. Nie zabrakło też antyrządowych okrzyków, które przeszły do historii jako 8 gwiazdek.

Fot. Karol Grosz

Trasa od Wysokiej Bramy do ul. Dąbrowszczaków była zabezpieczana przez policję. Pod koniec przemarszu protestujący wyrazili wsparcie uchodźcom na polsko-białoruskiej granicy i zaapelowali o przyjęcie ich do Polski i udzielenie humanitarnej pomocy.

Fot. Karol Grosz

Zapalili też znicze jako symbol ubiegłorocznych protestów. Na koniec przemawiała Ewelina Barbara Soroko, aktywistka Ostrej Zieleni. W swoim krótkim wystąpieniu podkreśliła tragiczną jej zdaniem sytuację młodych kobiet, które boją się zajść w ciążę z obawy o przymus urodzenia martwego dziecka.

Karol Grosz
Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. AtoJa #3078655 23 paź 2021 15:00

  A ile was? A no raz w porywach ze trzydzieści luda. Dziękuje olsztyniankom że nie dają się podpuszczać kobietonom. A jebac je, tak jak i one jebią. To takie wzniosłe i kurturalne hasło

  Ocena komentarza: warty uwagi (66) odpowiedz na ten komentarz

 2. Barbara #3078650 23 paź 2021 14:45

  Może ktoś mi powie dlaczego młode polki, młode kobiety tak bardzo się nie szanują, nie szanują swojego ciała, swojego zdrowia, swojej rodziny???

  Ocena komentarza: warty uwagi (47) odpowiedz na ten komentarz

 3. wujek Staszek #3078645 23 paź 2021 13:06

  Lewacka logika - własne dziecko wyskrobie bez żalu, a dla uchodźców będzie organizować pomoc humanitarną. Czego jeszcze nie rozumiesz? :D

  Ocena komentarza: warty uwagi (52) odpowiedz na ten komentarz

 4. Walter #3078637 23 paź 2021 11:44

  1.Ciąża to nie ZALANDO,że można zwrócić przesyłkę.Należy myśleć,a nie później żądać. 2.Prenatalne sprawy tak .3.Jak tak patrzę to kto to puka ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (33) odpowiedz na ten komentarz

 5. Babcia #3078634 23 paź 2021 11:27

  Mam wrażenie że życie współczesnych kobiet to jeden wielki protest: protest przeciwko życiu, protest przeciwko pracy, protest przeciwko obowiązkom, same protesty....

  Ocena komentarza: warty uwagi (32) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (14)