Będą dwa postępowania w sprawie nieletnich, którzy znęcali się nad bezdomnymi w Gołdapi

2021-10-22 13:36:06(ost. akt: 2021-10-22 14:35:31)

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Mamy nowe informacje w sprawie znęcania się nad dwójką bezdomnych w Gołdapi. Grupa nieletnich chłopców podpaliła mężczyznom głowy i skopała swoje ofiary. Po nagłośnieniu sprawy policja bardzo szybko ustaliła ich personalia. Zajął się nimi sąd rodzinny. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest sprawa.
Wracamy do sprawy, która w poniedziałek 4 października rozgrzała Gołdap. Grupa chłopców znęcała się nad dwójką bezdomnych mężczyzn i uwieczniła na wideo. Bardzo szybko ustaleniem sprawców zajęła się policja, a teraz zwyrodniałymi chłopcami zajmuje się Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Olecku.

O skandalicznym wybryku gołdapskiej młodzieży informowaliśmy W TYM ARTYKULE

Teraz od prezes Sądu Rejonowego w Olecku dowiadujemy się, że w sprawie nastolatków toczą się dwa postępowania.

W jednym z nich zostało wydane zarządzenie tymczasowe: wobec trojga nieletnich zastosowano nadzór kuratora. Toczą się czynności wyjaśniające, część z nich już trafiła do akt (np. opinie szkoły — red.). Prawdopodobnie zostanie wydane postanowienie o skierowaniu nieletnich do badania przez biegłych w OZSS i wówczas zostaną podjęte decyzje co do zastosowania wobec nich jakichś środków — mówi Katarzyna Jakubowska, dodając, że badanie w OZSS jest procedurą standardową.

Chodzi o ustalenie ewentualnego stopnia demoralizacji sprawców i to, w jakim kierunku i jakie należy zastosować środki, żeby nie doszło do podobnej sytuacji. Dowiedzieliśmy się także, że żaden ze sprawców nie ma orzeczenia o niepełnosprawności.

Wcześniej nie było z nimi (sprawcami — red.) żadnych problemów. Wobec jednego było prowadzone jakieś postępowanie, ale zostało umorzone. To byli normalni chłopcy, ósma klasa szkoły podstawowej, nie jakieś rodziny patologiczne, wzorowe zachowanie w szkole. Co się tam zadziało? Myślę, że któryś chciał zabłysnąć i reszta poszła za nim — mówi prezes Sądu Rejonowego w Olecku.

Sprawa do sądu wpłynęła już 6 października i tego samego dnia zostały podjęte odpowiednie czynności. W aktach są już sprawozdania kuratorów, opinie i wywiady.

Jak wspominaliśmy na początku, sąd rodzinny prowadzi także drugie postępowanie. Chodzi o 6 chłopaków, którzy przyglądali się, co z bezdomnymi robią ich trzej koledzy, bo to oni podpalili i skopali swoje ofiary.

Dodatkowo było jeszcze sześciu chłopaków, którzy się przyglądali. Spośród nich zostało pięciu, bo sprawa jednego z nich została umorzona. Ustalono, że nie było go na miejscu zdarzenia — precyzuje Katarzyna Jakubowska.

Dowiedzieliśmy się także, że wszyscy chłopcy chłopcy zostali ukarani naganami szkolnymi. Zostali pozawieszani w klubach sportowych, mają zakaz opuszczania domów, a rodzice pozabierali im komórki i wyłączyli media społecznościowe.

Z wywiadów wynika, że rodzice ich nie bronią, nie uchylają się od odpowiedzialności. Ponadto na własną rękę podjęli kroki zmierzające do tego, żeby znaleźć tych pokrzywdzonych i ich przeprosić — dodaje prezes Jakubowska.

Ale to może być dopiero rozgrzewka przed właściwą karą — sądową, bo to sąd on zadecyduje, jakie konsekwencje swojego okrutnego czynu poniosą nieletni sprawcy.

Do tematu będziemy wracali.

mch
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Julia Palmer #3078533 22 paź 2021 16:58

    "Grupa nieletnich chłopców podpaliła mężczyznom głowy i skopała swoje ofiary. Po nagłośnieniu sprawy policja bardzo szybko ustaliła ich personalia. Zajął się nimi sąd rodzinny. To byli normalni chłopcy, ósma klasa szkoły podstawowej, nie jakieś rodziny patologiczne, wzorowe zachowanie w szkole" Zapewnie rodzice Prawdziwi Polacy i patrioci.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz