Oddają krew - ratują ludzkie życia

2021-10-22 07:37:43(ost. akt: 2021-10-22 07:41:42)

Autor zdjęcia: Jacek Konieczny

Zaledwie w ciągu tygodnia na terenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie zorganizowano dwie akcje poboru krwi. Ta wyjątkowa współpraca między Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, a Uczelnią trwa od kilkunastu lat.
Jak wiadomo krew jest potrzebna zawsze, bo choć nauka idzie cały czas do przodu, w naszym organizmie nie da się jej zastąpić. Krew jest darem życia. I choć każdy z nas wie o tym doskonale, to mało kto decyduje się na jej oddanie, a zapotrzebowanie na ten bezcenny lek jest ogromne.

Krew może oddać każda osoba w wieku 18-65 lat ważąca ponad 50 kg. Ponadto potencjalny dawca musi być zdrowy i wypoczęty. Przed pobraniem krwi powinien też zjeść lekkostrawny posiłek i wypić około półtora litra płynów, w ciągu doby poprzedzającej pobranie krwi. Nie można też pić w tym czasie alkoholu. Krwi nie mogą też oddawać osoby aktualnie przyjmujące leki bądź chorujące wcześniej na żółtaczkę.
Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Wraz z przeprowadzeniem badań trwa około godziny. Należy mieć przy sobie dowód osobisty, a także wypełnić kwestionariusz dotyczący stanu zdrowia.

Podczas pierwszej akcji poboru krwi w WSPol w Szczytnie 31 osób oddało najszlachetniejszy dar życia, jakim jest krew. Natomiast w kolejnej życiodajnym płynem podzieliło się 26 osób. Łącznie to 25,5 litra szlachetnego płynu, który zostanie przekazany osobom potrzebującym.

Jednym z darczyńców był mł. asp. Adam Kamiński z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, który oddawał już wcześniej krew. Kiedy zobaczył na terenie Uczelni mobilny punkt poboru krwi, postanowił jak zawsze pomóc, stwierdzając, że „wielokrotnie uczestniczyłem w akcjach w których była potrzebna krew i za każdym razem robię to z czystej przyjemności. Zachęcam również innych aby to robili”.