Olsztynianie chętnie przekazują rzeczy potrzebne uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej

2021-10-22 19:12:50(ost. akt: 2021-10-22 19:02:53)

Autor zdjęcia: Organizatorki

Komitet Obrony Demokracji we współpracy z Olsztyńskim Marszem Równości zorganizował zbiórkę na rzecz uchodźców z granicy polsko-białoruskiej. Jest to część większej akcji, w którą zaangażowały się m.in. KOD z Pomorza, Podlasia i Warmii i Mazur.
Zbiórka zaczęła się 14 października i potrwa do niedzieli 24 października. Jak informują organizatorki, zbiórka idzie bardzo dobrze, a przyniesione przez mieszkańców Olsztyna artkuły na pewno przydadzą się potrzebującym.

Do siedziby KOD przy ul. Kołłątaja w Olsztynie można przynieść:

- powerbanki o dużej pojemności i odporności,
- śpiwory, koce termiczne i karimaty,
- ogrzewacze chemiczne,
- termosy 1-1,5 litra,
- bardzo ciepłe kurtki, najlepiej nieprzemakalne,
- NOWĄ bieliznę TERMICZNĄ,
- niskie, ocieplane gumiaki - nowe/nieprzemakalne,
- batony energetyczne/wysokobiałkowe i nutridrinki (125 ml - małe butelki),
- skarpety wełniane lub termoaktywne,
- czapki,
- rękawiczki,
- szaliki,
- płaszcze przeciwdeszczowe składające się w małą kostkę.

Organizatorzy podkreślają, że można przynieść tylko wyżej wymienione artykuły, wszystko powinno być w miarę możliwości ciepłe i niezniszczone. Rzeczy, które KOD i OMR wyślą uchodźcom mają pomóc przetrwać im zimę, dlatego nie mogą być one zużyte.

— Od dziecka jesteśmy uczeni tego, jak dużą wartość ma pomoc, żebyśmy po prostu nie byli obojętni na krzywdę. Jednocześnie dziś przez decyzje rządu obserwujemy, jak na granicy traktowani są ludzie. Oni też tam umierają. Przez stan wyjątkowy nie wiemy nawet, co się tam dzieje, ale i to w końcu wyjdzie na jaw— mówi Agata Szerszeniewicz z Olsztyńskiego Marszu Równości, jedna z organizatorek zbiórki.

I dodaje: — Do biura z rzeczami przychodzą osoby z Olsztyna, ale też przyjeżdżają z innych miejscowości. Wczoraj ubrania przywiózł pan z Pasłęka. Jestem wzruszona zaangażowaniem. Zbiórka potrwa do niedzieli i ogromnie zachęcamy do przynoszenia w szczególności batonów energetycznych, napojów odżywczych, koców termicznych i nowej bielizny termicznej. Rozpiska wszystkich rzeczy, które przyjmujemy, i dyżurów są w naszym wydarzeniu na FB — podsumowuje.

Zebrane w Olsztynie artykuły zostaną przekazane Fundacji Ocalenie lub PCK Lublin, które mają możliwość przekazać zebrane rzeczy potrzebującym.

Karol Grosz