Czapki z głów, bo wam zdmuchnie! Czeka nas dynamiczna pogoda. Uderzy silna wichura

2021-10-21 08:50:21(ost. akt: 2021-10-21 09:04:39)
Będzie mocno wiało, uważajcie na siebie

Będzie mocno wiało, uważajcie na siebie

Autor zdjęcia: pixabay.com

Czeka nas uderzenie silnego wiatru. Wichura może powalać drzewa, zrywać linie energetyczne i prowadzić do przerw w dostawie prądu. Mogą też pojawić się burze.
Pogoda w tym tygodniu przyniesie cały arsenał zjawisk atmosferycznych. Idzie niż Hendrik, który da się we znaki szczególnie 20-23 października.

W tej chwili cieszy nas ocieplenie. Ale rośnie też siła wiatru, co już widać za oknem.

Najsilniejszego wiatru trzeba się spodziewać w godzinach popołudniowych — wówczas jego prędkość osiągnie miejscami nawet do 90 km/h. Szczególną ostrożność należy zachować także w nocy oraz 21 października — w tym czasie wichura przybierze na sile, prędkość wiatru przekroczy 100 km/h.

Sprzątnijcie z balkonów wszystkie luźne rzeczy, które w czasie porywów wiatru mogą stanowić zagrożenie dla innych. Nie stawiajcie również swoich samochodów pod drzewami. Jeśli możecie, zostańcie w domu. Silny wiatr może wyrywać drzewa, uszkadzać linie energetyczne i powodować utrudnienia komunikacyjne.

W czwartek i w piątek też mocno powieje, ale już lżej — ok. 70-80 km/h. W weekend wiatr będzie słabszy. Szczególnie w niedzielę, kiedy to nad Polską znajdzie się mobilny układ wyżowy, przynosząc krótkotrwałą stabilizacje pogody. Od poniedziałku znów będzie dynamicznie.

Czeka nas też ochłodzenie. W piątek temperatura nie przekroczy 8–13 st. C. Dodatkowo wystąpią przelotne opady deszczu, krupy śnieżnej, a punktowo nawet deszczu ze śniegiem.


Aura uspokoi się w niedzielę. Tego dnia nie tylko przestanie wiać, ale nie powinno również padać. Temperatura pozostanie jednak bardzo niska — nie przekroczy 10 st. C, a o poranku spadnie nieco poniżej 0 st. C.