Więcej nowych technologii w firmach na Warmii i Mazurach

2021-10-08 14:21:02(ost. akt: 2021-10-20 22:32:46)
AiR 1

AiR 1

Autor zdjęcia: nadesłane

Województwo warmińsko-mazurskie może poszczycić się wieloma wspaniałymi firmami, które nie tylko tworzą nowe technologie, ale także wdrażają innowacje w swoich fabrykach. Z myślą o menadżerach, właścicielach i inżynierach, trzy lata temu Grupa WM i Grupa Alnea zainicjowała Konferencję Specjalistyczną Automatyzacja i Robotyzacja Przemysłu.
To cykliczne wydarzenie ma na celu promować wiedzę o nowych sposobach wytwarzania produktów. Roboty, maszyny, oprzyrządowanie, ciekawostki technologiczne i konkretne przykłady wdrożeń w nowoczesnej produkcji mają zachęcać do inwestycji.

Wśród firm, które od lat dzielą się wiedzą o praktycznych aspektach aplikacji robotów na liniach produkcyjnych jest KUKA – dostawca pomarańczowych robotów. Znane z obrazków roboty często wdraża się z przemyśle motoryzacyjnym, ale także w elektronice lub montażu podzespołów. Choć wydaje się, że robot jest w stanie zrobić wszystko co mu każemy, nie do końca tak jest. Trzeba go najpierw zaprogramować i nauczyć tego co ma robić.

Roboty potrzebują także narzędzi
– chwytaków i ssawek, które pozwalają pobierać podzespoły. W tym temacie sprawdza się Schmalz – dostawca technologii podciśnieniowej. Korzysta z niej przemysł meblarski, z którego słynie nasz region. Dobre narzędzia do pakowania czy paletyzacji znacznie ułatwią produkcję nie tylko w wielkich firmach, ale także tych mniejszych, lokalnych.

Sam robot jest tylko specyficzną maszyną,
potrzebuje czujników aby działać poprawnie. Firma Balluff wspiera regionalne firmy w projektach dobierając podzespoły do konkretnych maszyn. Wizja nowych technologii czyli Przemysł 4.0 zakłada połączenie maszyn z komputerami, zbieranie danych i wykorzystywanie ich do optymalizacji procesów produkcyjnych oraz przewidywania np. przestojów. Monitorowanie kondycji maszyn to prosta metoda do stabilnej produkcji.

Linia produkcyjna to także systemy pozycjonowania i identyfikacji produktów.
Dzięki technologii RFID można prześledzić całą ścieżkę jaką przeszedł produkt – kto i kiedy nad nim pracował oraz jakich materiałów użył. Firma Pepperl+Fuchs przedstawi swoje metody tracebility w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Regionalne przedsiębiorstwo – firma Erko jest znana z produkcji elementów elektrycznych. Co ciekawe, jest także pionierem w przemyśle lotniczym, a także ma własny zespół zajmujący się robotyką. Na konferencji będzie można zapoznać się z całym wachlarzem produktów do elektryki, przemysłu aero oraz związanego z integracją systemów automatyki.

Współdziałanie w dążeniu do celów zrównoważonego rozwoju oznacza także zaangażowanie Europe Direct Warmia i Mazury będącego częścią sieci ośrodków informacyjnych, które upowszechniają wiedzę na temat polityki, finansów i programów Unii Europejskiej. W tym zakresie, EUROPE DIRECT Warmia i Mazury działa jako lokalny punkt kontaktowy - dostarcza informacji i odpowiada na pytania związane z Unią Europejską. Zarówno na Dniu Otwartym 13 października, jak i na samej Konferencji dzień później, odwiedzający i uczestnicy będą mogli zapoznać się z wszechstronną informacją na temat Unii Europejskiej.

Konferencja i towarzyszący jej dzień otwarty „Przywitaj się z robotem” to świetna okazja do zapoznania się z ciekawymi technologiami, możliwościami jakie stoją przed przedsiębiorcami i ich pracownikami.

W dobie ograniczania kontaktów z powodów zdrowotnych wydarzenie daje możliwość nawiązania nowych kontaktów oraz współpracy pomiędzy firmami regionu.

WYDARZENIE
Centrum Użyteczności Publicznej przy Starostwie Powiatowym w Ostródzie ul. Jana II Sobieskiego 9
13 października 2021 r. Dzień Otwarty „Przywitaj się z robotem”. Zapisy pod adresem: konferencje@wm.pl
14 października 2021 r. IV Konferencja Automatyzacja i Robotyzacja Przemysłu.

Zapisy pod adresem: konferencje@alnea.pl

Air - Ramka Final