Uciekali, bo jeden przewoził nielegalnych imigrantów, drugi przyjechał po nich nietrzeźwy, trzeci pędził z nimi 200 na godzinę

2021-10-18 19:54:37(ost. akt: 2021-10-18 20:45:29)

Autor zdjęcia: KMP Białystok

Olsztyńscy policjanci zatrzymali w weekend dwóch kierowców, którzy nie zatrzymali się do kontroli. Jeden przewoził nielegalnych imigrantów i prowadził mimo sądowego zakazu. Drugi miał 1,5 promila alkoholu w organizmie, za to nie miał prawa jazdy. Obaj usłyszeli już zarzuty. Również białostoccy policjanci zatrzymali kierowcę, który przewoził imigrantów. Okazał się nim... student medycyny UWM.
Była sobota rano 16 października. W Sacharewie w gminie Hajnówka na Podlasiu mundurowi z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie zauważyli dostawczego peugeota na poznańskich numerach rejestracyjnych. Kierowca jednak zlekceważył polecenia policjantów do zatrzymania się i zaczął uciekać w kierunku Hajnówki. W trakcie pościgu popełniał kilka wykroczeń, m.in. jechał lewą stroną drogi, nie zatrzymał się przed przejazdem kolejowym i rozmawiał przez telefon. Po przejechaniu około 2 kilometrów policjantom udało się zajechać mu drogę i zmusić do zatrzymania.

Okazało się, że za kierownicą dostawczego auta siedział 51-letni mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego. Podczas rozmowy z mężczyzną policjanci wyczuli od niego alkohol. Badanie alkomatem wykazało, że miał ponad 1.5 promila alkoholu w organizmie. W drzwiach miał jeszcze otwartą butelkę piwa. W trakcie sprawdzenia mężczyzny w policyjnych systemach wyszło na jaw, że nie ma on prawa jazdy.

Fot. KWP w Białymstoku

51-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Jak ustalili hajnowscy policjanci, mężczyzna przyjechał na Podlasie, aby odebrać z okolic Hajnówki grupę nielegalnych imigrantów. Usłyszał już zarzuty usiłowania umożliwienia innym osobom nielegalnego pobytu w Polsce, niezatrzymania się do kontroli drogowej oraz prowadzenia auta po pijanemu.

Na lubelskich numerach


Niedziela rano 17 października. Również olsztyńscy policjanci na ulicy Hajnowskiej w Narewce (Podlasie) zauważyli mazdę na lubelskich numerach rejestracyjnych. Pomimo wydania kierowcy poleceń do zatrzymania się ten nie zareagował i zaczął uciekać. Policjanci zatrzymali samochód kilka ulic dalej.

Za kierownicą mazdy siedział 27-letni obywatel Ukrainy, który na stałe mieszka w Polsce. Mężczyzna przewoził 10 imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Zostali oni przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej. W trakcie kontroli wyszło na jaw, że mężczyzna ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów za wcześniejszą jazdę pod wpływem alkoholu.

Fot. KWP w Białymstoku

27-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Dzisiaj (poniedziałek 18 października) kierowca mazdy usłyszał już zarzuty pomocy imigrantom w nielegalnym przekroczeniu granicy oraz niezatrzymania się do kontroli drogowej.

Student medycyny z Olsztyna


Niedziela rano 17 października, Białystok. Miejscowi policjanci, otrzymali zgłoszenie o kierowcy audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej funkcjonariuszom Straży Granicznej. Pościg za tym samochodem policjanci rozpoczęli w Grabówce pod Białymstokiem. Kierowca nie reagował na sygnały do zatrzymania i uciekał trasą w kierunku Warszawy.

Dalsza część tekstu pod video


Podczas ucieczki wielokrotnie łamał przepisy ruchu drogowego. Jego zachowanie stwarzało zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Jadąc z prędkością 200 kilometrów na godzinę przejechał skrzyżowanie na czerwonym świetle w chwili, gdy na przejściu byli piesi. Po kilkunastokilometrowym pościgu kierowca audi skręcił na parkingi przy ul. Andersa w Białymstoku. Kontynuując ucieczkę jechał chodnikami, a zaparkowane pojazdy omijał w ryzykowny sposób. Ostatecznie drogę ucieczki odcięli mu policjanci z białostockiej patrolówki.

22-letni obywatel Iraku, który na stałe mieszka w Szwecji, został zatrzymany i trafił do aresztu. W jego samochodzie było 6 obywateli Iraku, którzy nielegalnie przebywali w Polsce. Dwóch z nich siedziało w bagażniku. 6 obywateli Iraku zostało przekazanych funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Jak napisał na swoim profilu na Twitterze olsztyński dziennikarz Piotr Bułakowski, zatrzymany Irakijczyk jest studentem medycyny na UWM w Olsztynie.

Źródło: policja.pl