Co Polski Ład oferuje polskiej wsi? Rozmawiamy z posłem Jerzym Małeckim.

2021-10-18 14:55:20(ost. akt: 2021-10-18 15:07:18)

Autor zdjęcia: Pixabay

W zamierzeniu rządowych architektów ma być on kompleksową receptą na uzdrowienie polskiego rolnictwa i wzmocnienie tej – nadal kluczowej – branży naszej gospodarki. O to, co kryje się pod głównymi założeniami Polskiego Ładu dla rolników i jak należy go rozumieć, pytamy Jerzego Małeckiego, posła PiS z Pisza i członka sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Polski Ład dla polskiej wsi został zaprezentowany kilka dni temu (9 X w Przysusze) osobiście przez premierów Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego, którym towarzyszyli minister rolnictwa Grzegorz Purda oraz unijny komisarz UE ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski. W trakcie zorganizowanej prezentacji programu podkreślano, że jego celem jest wyrównanie szans polskiej wsi na unijnym rynku, wzmocnienie krajowego potencjału rolnego oraz poprawienie komfortu życia i pracy właścicieli gospodarstw. Rządową ofertę skierowaną do rolników można podzielić na kilka obszarów i zagadnień. O to, co kryje się pod najciekawszymi założeniami Polskiego Ładu dla polskiej wsi pytamy piskiego posła Prawa i Sprawiedliwości, Jerzego Małeckiego.

System dopłat dla rolników – co z dopłatami bezpośrednimi powyżej unijnej średniej (małe i średnie gospodarstwa)?

— Będziemy wypłacali dodatki do małych i średnich gospodarstw ażeby łącznie z dopłatami z Unii Europejskiej dopłata wynosiła powyżej unijnej średniej. Tak jest nasz cel. Niestety w tej perspektywie rolnej do 2023 r. nie było takiej możliwości, ale jest w naszej propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu.

Czy istnieje możliwość przejścia na emeryturę bez konieczności przekazania gospodarstwa?

— W mojej działalności poselskiej miałem wiele przypadków gdzie rolnik nie miał komu zdać ojcowizny, a nie chciał jej sprzedawać. To był naprawdę wielki problem dla niektórych gospodarzy. Teraz pozwalamy na to, że rolnik bez sprzedaży/przekazania ziemi będzie mógł otrzymać emeryturę. Pragnę zauważyć, że podobnie jest w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą czy tych zatrudnionych na umowie o pracę. Nie będzie trzeba kończyć swojej działalności produkcyjnej, handlowej itd. aby otrzymać emeryturę. Próbujemy wyrównać standard przechodzenia na emeryturę na wsi i w miastach.

Czy możliwe jest budowanie obiektów gospodarskich do 300 m2 bez pozwoleń?

— Próbujemy ułatwiać rozbudowę gospodarstw. W tej chwili aby zbudować oborę, chlewnię czy innego tego typu budynek (do 300 m2) nie będzie – jak w tej chwili – mnóstwa procedur. Chcemy to uprościć i skrócić proces decyzyjny, który teraz trwa co najmniej kilka miesięcy.

Gminne miejsca do handlu rolniczego i zwiększenie kwoty wolnej od podatku - co z powstaniem agroportu?

— Proponujemy rolnikom dwa dni w tygodniu (piątek i sobota), że bezpłatnie gmina zaproponuje teren, na którym będą mogli sprzedawać swoje płody rolne i produkty. Taki obowiązek będzie nałożony na gminę. Po drugie zwiększamy kwotę bez opodatkowania do 100 tys. zł. Jeżeli rolnik sprzeda produkty do tej wartości nie zapłaci podatku. Trzecia kwestia to agroport – bardzo ważna inwestycja. Gro naszych produktów rolnych eksportujemy za granicę. Bez dobrego portu rolniczego to jest troszeczkę utrudnione. Jeżeli taki agroport powstanie na pewno to ułatwi promocję oraz pośredniczenie w sprzedaży naszych produktów za granicę.

15 tys. zł dla rolników na budowę zbiornika retencyjnego - prawda czy fałsz?

— Trzeba zaznaczyć, że borykamy się z ogromnym deficytem wody. Tutaj przeznaczamy kwotę na rozbudowę/budowę zbiorników retencyjnych w przedziale od 1 tys. m3 do 5 tys. m3. To będzie ryczałt, bez zbędnych formalności. Rolnik który chciałby takie coś wybudować otrzyma 15 tys. zł. Podobnie jak w przypadku możliwości budowy obiektów gospodarskich do 300 m2, także tutaj będzie można zrobić to bez pozwoleń, a tylko na zgłoszenie.

Odbudowa potencjału trzody chlewnej - jak skuteczniej walczyć z ASF?

— Zwiększamy kwotę dotacji na odtworzenie hodowli świń na terenach objętych ASF do 900 tys. zł. Przeznaczamy duże środki na wyrównanie cen z tytułu spadku spowodowanego ASF. Ceny wieprzowiny z terenów zawirusowanych drastycznie spadają i rolnik traci na tym ogromne pieniądze, a my jak gdyby tutaj gwarantujemy dopłatę do średnich cen rynkowych w Polsce. Przeznaczamy też ogromne środki na nisko oprocentowane pożyczki dla hodowców świń, z okresem nawet na 15 lat. Te pożyczki będą mogły zostać przeznaczone na spłatę różnych zobowiązań cywilno-prawnych. Ważnym naszym postulatem o którym mówiliśmy od kilku lat, ale spotykało się to z różnym odbiorem, jest drastyczne ograniczenie populacji dzików. Uważamy że to jest najważniejszy wektor przenoszenia wirusa i bez ograniczenia ich populacji walka z ASF będzie walką z wiatrakami.

Co z bonem edukacyjnym dla uczniów szkół rolniczych oraz wsparciem infrastrukturalnym obszarów wiejskich?

— Proszę zauważyć, że to jest propozycja kwoty w wys. 250 zł miesięcznie zł dla uczniów szkól rolniczych. Jeszcze nie znam szczegółów jak to będzie rozdysponowane, ale najprościej było był tak: szkoła daje wykaz uczniów i dostaje odpowiednie pieniądze i będą one przekazywane przelewem na wskazane konto ucznia. Są także plany powstawania nowych szkół rolniczych. Chcemy uatrakcyjnić ten zawód młodym rolnikom i aby wiedza była mu jak najbardziej przyjazna. Ponadto cały czas inwestujemy w infrastrukturę na wsi.

W świetle tlącego się sportu na linii Komisja Europejska – Polska, uzasadnione może być pytanie o powodzenie realizacji założeń Polskiego Ładu z pełnym wykorzystaniem tzw. środków unijnych. Czy są zagrożenia na tym polu?

— Uważam że na tę chwilę Polska nie złamała żadnych traktatów i nie widzę tu żadnego zagrożenia oprócz autorytatywnego spojrzenia kilku osób, które mają duży wpływ na Komisję Europejską. Środki europejskie absolutnie się Polsce należą. Płacimy składki i będziemy płacili. I mam nadzieję – prawie że pewność – że zostaną skierowane do Polski.

rozmawiał Maciej Chrościelewski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pruskababa #3078137 18 paź 2021 17:40

    Znam człowieka, który wyliczył, że po wprowadzeniu "ładu" rocznie dostanie 11 pensji zamiast 12. Jedną pensję zabierze mu "ład". Dlatego myśli o wyjeżdzie za granicę do jakiegoś normalnego kraju. A przecież nasz kochany premier obiecywał Polskę innowacyjną, a będziemy mieli Polskę rolniczą.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Ja. #3078118 18 paź 2021 15:12

    Wszystko "dadzą" wszystkim , tylko skąd? Komu zabiorą? Co wyjdzie z tego tzw "Polskiego Ładu"? "Ciemny lud to kupi" czy już przejrzał na oczy?

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz