Najważniejsze są potrzeby mieszkańców

2021-10-18 11:06:49(ost. akt: 2021-10-18 11:12:12)
Krzysztof Mańkowski burmistrz Szczytna

Krzysztof Mańkowski burmistrz Szczytna

Autor zdjęcia: UM Szczytno

Krzysztof Mańkowski burmistrz Szczytna, w naszym plebiscycie pn. "Samorządowiec 2021 roku" zajmuje najwyższą lokatę pośród wszystkich samorządowców z powiatu szczycieńskiego. Poprosiliśmy go o podsumowanie dotychczasowej kadencji i zapytaliśmy o plany na przyszłość.
Co jest Pana największym sukcesem w tej kadencji?
– To czas wielu wyzwań i trudnych decyzji. Muszę przyznać, że był to trudny okres, bo dwa lata z trzech, to czas pandemii. Jednak wszystkie moje zamierzenia zostały zrealizowane, udało się nam też pozyskać na nie wiele dodatkowych środków. Największą inwestycją, zrealizowana przez miasto do tej pory, była oczywiście rewitalizacja Zamku. Kosztowała 15 mln 353 tys. zł. Miasto otrzymało na ten cel wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego. Kwota dotacji to 50 procent wartości projektu. Od początku byłem przekonany, że to miejsce będzie jednym z głównych celów na mapie turystycznej Warmii i Mazur. To była chyba najtrudniejsza inwestycja w historii samorządu szczycieńskiego, lecz po tych kilku miesiącach widać, że było warto. Zainwestowaliśmy wiele środków w oświatę. Jako jedno z nielicznych miast zapewniamy miejsca dla wszystkich dzieci w żłobkach i przedszkolach. Uzyskaliśmy na większość remontowanych dróg dofinansowanie. Od 1 grudnia w Szczytnie będzie też lodowisko.

Jakie główne zadania wyznaczył Pan sobie, obejmując stanowisko burmistrza?
– Potrzeby mieszkańców – bo one są najważniejsze. To nie tylko inwestycje. Od początku swojej pracy na stanowisku burmistrza chciałem aby mieszkańcy byli włączeni do aktywnego zarządzania sprawami miasta. Chcę, żeby mieszkańcy Szczytna mieli świadomość, że to jest ich miasto, że uczestniczą w zarządzaniu tym miastem, że w końcu mają na coś wpływ. Teraz jest czas zadbania o mieszkańca, o to żeby miał komfort życia. Uważam, że najbardziej efektywne inwestycje to inwestycje w człowieka. Trzeba wyważyć proporcję pomiędzy polityką infrastrukturalną, a polityką społeczną, która stawia na ludzi. To klucz do sukcesu stworzenia miejsca, w którym po prostu będzie się fajnie żyło. Chciałbym aby Szczytno było miastem, w którym będziemy się realizować, wypoczywać, rozwijać i spędzać wolny czas. Miastem otwartym na turystów, przedsiębiorców, miastem rozwijającym się kulturowo, historycznie i społecznie. Do tego dążę.

Jakie są Pana plany na kolejne dwa lata?
– Chcę, żeby Szczytno było miastem, w którym mieszkańcy będą się czuć dobrze, będą tu chcieli wychowywać swoje dzieci, zakładać firmy, spędzać wolny czas. Wymaga to spójnej wizji rozwoju, wykorzystywania potencjału naszego miasta oraz podejmowania takich inicjatyw, które w kolejnych latach będą gwarantowały możliwość dalszego rozwoju. Jesteśmy aktywni na polu poszukiwania funduszy zewnętrznych na realizację kolejnych wyzwań. Realizujemy zadania inwestycyjne o różnym zasięgu oraz przygotowujemy niezbędne dokumentacje pod kolejne działania.
Przede mną jeszcze wiele wyzwań. Rozpoczęcie budowy stadionu, poprawa infrastruktury drogowej, wybudowanie hali w Szkole Podstawowej nr. 2, ściągnięcie inwestorów, systematyczna poprawa placówek oświatowych, budowa dwóch bloków mieszkalnych: jednego ze społecznej inicjatywy, podpisaliśmy już w ubiegłym tygodniu na przekazanie gruntu, a na drugi blok komunalny, złożyliśmy już wniosek o dofinansowanie i mamy zapewnienie na dofinansowanie 85% kosztów budowy.

Dziękuję za rozmowę

Głosować w naszym plebiscycie można do 2 listopada 2021.

Poniższa tabela aktualizuje się po oddaniu każdego głosu.
Koszt wysłania jednego sms to 2,46 zł z VAT za SMS