Budowa małych domów będzie łatwiejsza

2021-10-16 07:06:25(ost. akt: 2021-10-16 07:18:41)

Autor zdjęcia: sejm.gov.pl

Budowa przeznaczonych na własne potrzeby jednorodzinnych domów mieszkalnych o powierzchni do 70 mkw. będzie zdecydowanie łatwiejsza. To jeden z dziesięciu kluczowych punktów zawartych w rządowym programie Polski Ład.
Nowa ustawę przegłosował Sejm, teraz trafi do podpisu prezydenta RP.

— Dzisiaj jeden z priorytetowych projektów Polskiego Ładu - dotyczący ułatwień w budowie domów do 70mkw. staje się faktem. Dajemy obywatelom wybór: zamiast wyjeżdżać do dużego miasta i kupować mieszkanie, ten kto chce, będzie mógł wybudować dom w swojej rodzinnej miejscowości — mówił w Sejmie wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

— Projekt „Dom bez formalności” wpisuje się w założenia Polskiego Ładu i stanowi odpowiedź na oczekiwania Polaków, którzy chcą sprawniej i szybciej zbudować swój dom zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, zachowując przy tym wszelkie standardy bezpieczeństwa — podkreślał wiceminister Uściński.

Jak zbudować dom do 70 mkw.

• Budynki mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, a ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane; Budowa musi być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora;

• Zgodnie z założeniami obiekty mieszkalne mają być niewielkie, o prostej konstrukcji, co ma to ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa. Dopuszczalna powierzchnia zabudowy domów to 70 mkw.

Wprowadzono też uproszczenie w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 mkw., polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy. To oznacza, że do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.

Inwestor będzie zobowiązany złożyć oświadczenia o tym, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. W przypadku nie ustanowienia kierownika budowy, inwestor przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie całą budową. Natomiast dołączona do zgłoszenia dokumentacja musi być kompletna.

Budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Ma to zagwarantować bezpieczeństwo inwestycji.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 mkw. wydawana będzie w ciągu 21 dni. Ustawa nie spowoduje chaosu przestrzennego, nowa ustawa nie zmienia dotychczasowych regulacji w zakresie planu zagospodarowania przestrzennego.

Rozszerzono możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia - oprócz dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni 35 mkw., także do 70 mkw. Przy czym rozpiętość elementów konstrukcyjnych domków rekreacyjnych do 70 mkw., nie może przekraczać 6 metrów, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 metry.

źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stary dziad #3078031 16 paź 2021 20:22

    Chyba nie było tak źle za tej "PO wskiej bandy" skoro matka Obajtka z pensji krawcowej kupiła posiadłość i postawiła na niej dom wart 5 mln zł? Nie zapominajmy o twojej kapliczce, którą chciałeś sobie wybudować na balkonie na 3 piętrze, żeby mieć gdzie pić grzańca z hennessy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Paul Mark . #3078014 16 paź 2021 15:49

    PO wska banda wraz z Suchocką Mazowieckim i Bolkiem dawniej uchwalili przestępcze prawo budowlane,którego celem nadrzędnym było zapewnienie łapówkarstwa urzędniczego a skutkiem tego burzono wiele domów.Tragedii ruiny i śmierci było też sporo związanych z tym tematem.Dobry i potrzebny młodym rodzinom pro rozwojowy trend.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)