Zakończyła się IV konferencja "Automatyzacja i robotyzacja przemysłu"

2021-10-15 16:31:27(ost. akt: 2021-10-20 22:35:23)
IV Konferencja Automatyzacja i Cyfryzacja Przemysłu

IV Konferencja Automatyzacja i Cyfryzacja Przemysłu

Autor zdjęcia: Zbyszek Woźniak.

Rzadko zdarza się nam dosłownie dotykać przyszłości. Nie zbudowaliśmy może jeszcze prawdziwej machiny czasu, ale właściwie po co nam ona, skoro można wybrać się w przyszłość tu i teraz? Tak było przez dwa ostatnie dni w Ostródzie, gdzie nie tylko można było posłuchać i porozmawiać o procesach i narzędziach przyszłości, ale nawet ich dotknąć i zobaczyć w działaniu.
Po raz czwarty odbyła się konferencja "Automatyzacja i robotyzacja przemysłu", na której znów mogli się spotkać biznesmeni, samorządowcy, ludzie nauki i wszyscy, których interesuje jakość naszego życia w przyszłości dzięki rozwojowi czystego przemysłu. To szczególnie ważne dla regionu Warmii i Mazur, które w nowoczesnym, ekologicznym i rozwiniętym technologicznie przemyśle chcą widzieć jedną z ważnych dróg rozwoju. Konferencja, jako cykliczne wydarzenie, ma na celu promować wiedzę o nowych sposobach wytwarzania produktów. Roboty, maszyny, oprzyrządowanie, ciekawostki technologiczne i konkretne przykłady wdrożeń w nowoczesnej produkcji mają zachęcać do inwestycji.


Pasja...


Dwudniowe spotkanie w Ostródzie było - można to powiedzieć bez przesady - otwarte dla wszystkich. Pierwszego dnia można było zobaczyć roboty i nowoczesne projekty z bliska. Dla fascynatów robotyki, dla ciekawych rozwiązań dla przemysłu czy edukacji był to dzień sporych przeżyć. To ważne, by móc zobaczyć współczesne roboty w działaniu, bo nasz obraz robotyki i automatyki jest nieco wypaczony przez film. Wielu osobom roboty kojarzą się z filmowym obrazem, choćby z produkcji „Ja, robot” czy kultowego już „Łowcy androidów”. Maszyny podobne do ludzi, myślące i z uczuciami. Tyle że to jest już sztuczna inteligencja. A my mówimy o robotach, za których mądrością stoi człowiek.


...i kompetencje


Drugi dzień to spotkanie ekspertów, którzy korzystając ze swoich doświadczeń i wiedzy, którą dzięki swoim działaniom poszerzają, otwierają nowe perspektywy rozwoju zielonego przemysłu. Tym samym wpływają na rozwój innych dziedzin, które nieuchronnie dążą do sieciowania rozwiązań i wzajemnych powiązań, od przemysły waśnie, po szeroko rozumianą edukację i zarządzanie. Wśród tematów nie mogło zabraknąć kwestii zarządzania procesami automatyzacji i kontrolą maszyn oraz przygotowywaniem i edukacją kadr dedykowanych dla rozwoju tych dziedzin. Poza ważnymi, technicznymi aspektami rozwoju różnych części zielonego przemysłu, mowa była także o klastrach i nowoczesnych formułach współpracy w obrębie tej innowacyjnej niszy. W czasie, gdy coraz więcej naszej aktywności biznesowej i menadżerskiej przeniosła się do przeliczeniowych chmur i internetu w ogóle, kluczowym pytaniem jest to o cyberbezpieczeństwo - to temat, który dotyczy nas na co dzień i być może najszybciej pozwala zobaczyć, jak istotne jest rozwijanie inteligentnych rozwiązań służących nam w różnych płaszczyznach życia. Z całą pewnością wszystkie te tematy znajdą swoje kontynuacje w codzienności na Warmii i Mazurach, bo to przecież o rozwój robotyki i automatyzacji przemysłu w tym regionie toczy się dziś gra.
(dalszy ciąg tekstu pod galerią zdjęć)


Liderzy


Po zakończonej wczoraj konferencji zebraliśmy głosy inicjatorów i liderów idei automatyzacji i robotyzacji przemysłu jako nowej inteligentnej specjalizacji na Warmii i Mazurach, a jednocześnie zapraszamy na naszą stronę GazetaOlsztynska.pl, gdzie w piątkowe popołudnie będzie można obejrzeć obszerną relację z ostródzkiego wydarzenia.

Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin Gustaw Marek Brzezin,
marszałek województwa warmińsko-mazurskiego
Jeżeli chcemy zachować zdolność do podejmowania konkurencji z regionami wyżej rozwiniętymi, a także wygrywanie jej w określonych obszarach, na przykład w sferze inteligentnych specjalizacji województwa, to automatyzacja i robotyzacja przemysłu jest kierunkiem, w którym powinniśmy podążać. To nieunikniony etap rewolucji przemysłowej 4.0. Na inwestycje w roboty przemysłowe coraz częściej decydują się firmy z różnych branż. Wynika to choćby z konieczności obniżenia kosztów produkcji i zwiększenia wydajności pozwalającej na konkurowanie na światowych rynkach. Konieczność automatyzacji i cyfryzacji działalności gospodarczej uwypukliła również sytuacja pandemiczna na świecie. Widać to po zwiększonym popycie na nowe aplikacje i zrobotyzowane rozwiązania w wielu aspektach naszego życia.


Krzysztof Kamiński
Grupa AlneaKrzysztof Kamiński,
Grupa Alnea
Warmia i Mazury są piękne, są mekką odpoczynku dla Polski Centralnej. Ale nie wiem skąd przeświadczenie, że nie ma u nas ciekawych firm. Mamy silnie rozwiniętą branżę meblarską, mamy przemysł spożywczy, mamy championa międzynarodowego produkującego opony, coraz więcej mamy też firm technologicznych, w tym zajmujących się automatyzacją i robotyzacją. Ten potencjał w regionie należy rozwijać, gdyż to właśnie nowe technologie mogą pomóc naszemu województwu wyrwać się z pozycji jednego z najmniej rozwiniętych w Polsce.


Jarosław TokarczykJarosław Tokarczyk,
Grupa WM
Nowe technologie są dla nas olbrzymią szansą. W Grupie WM, tworząc Gazetę Olsztyńską sami doświadczamy tego, jak bardzo zmieniają i ułatwiają naszą pracę. Dla mieszkańców Warmii i Mazur najważniejsze są dwa aspekty: po pierwsze, nowe technologie nie wpływają negatywnie na środowisko. Są tak projektowane, aby do minimum ograniczyć jakiekolwiek oddziaływanie na naturę. To w końcu podstawa, jeśli zakładamy, że będziemy rozwijali nasz region w kierunku profesjonalnej turystyki, jak mówi specjalizacja “Zdrowe życie”. Po drugie, robotyzacja przemysłu sprawia, że nasze przedsiębiorstwa stają się coraz bardziej konkurencyjne w stosunku do innych. To stawia je w dobrej pozycji w walce o klientów.


Andrzej Wiczkowski, starosta ostródzkiAndrzej Wiczkowski,
starosta ostródzki
Istnieje realna potrzeba budowy otoczenia odpowiedzialnego za wsparcie biznesu. Trzeba tworzyć ośrodki doradcze w zakresie informowania przedsiębiorców o idei Przemysłu 4.0. Coraz częściej jako samorząd staramy się koncentrować naszą uwagę na działaniach innowacyjnych. Przykładem automatyzacji są np. prace prowadzone w Starostwie Powiatowym w Ostródzie nad cyfryzacją całego urzędu. Zwiększenie dostępności urzędu poprzez wprowadzanie usług on-line skierowane jest w stronę m.in. przedsiębiorców — w końcu „czas to pieniądz”. Zainteresowanie konferencją z roku na rok rośnie. Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że chcąc utrzymać firmę, rozwijać ją muszą też stawiać na nowoczesność. Od tego nie ma ucieczki.Air - Ramka Final

oprac. dz.