Może wieczorem nie wyskoczysz do dużego sklepu, bo będzie zamknięty. Przed nami kolejna osdłona zakazu handlu

2021-10-15 20:35:28(ost. akt: 2022-01-05 15:10:53)
Wieczorami sklepy mogą być zamknięte

Wieczorami sklepy mogą być zamknięte

Autor zdjęcia: pixabay.com

Przed nami koniec swobodnych zakupów? Nadchodzi zakaz handlu wieczorem. Pojawił się pomysł, aby duże sklepy zamykały się wcześniej niż dotychczas. Mogą być otwarte na przykład do godz. 19. Ma to sens?
Przyzwyczailiśmy się już do zakazu handlu. Trochę gorzej jest z jego poparciem. Ponad połowa Polaków jest za przywróceniem handlu w niedziele. Sceptycy tego pomysłu będą musieli znowu przełknąć ślinę, bo pojawiła się nowa propozycja: zakaz handlu wieczorami. Wielkie sklepy — supermarkety i dyskonty — będą mogły sprzedawać tylko do godz. 19. Później muszą się zamknąć. Natomiast małe sklepy będą mogły pracować do oporu.

Ojcem tego pomysłu jest Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ Solidarność. Kontrowersyjna propozycja została już przedstawiona w Sejmie.

Za długo na jednej zmianie?


Pandemia koronawirusa w Polsce sprawiła, że nawyki zakupowe Polaków się zmieniły. Wydłużenie godzin pracy sklepów spowodowało, że możliwość zrobienia zakupów mamy w tygodniu nawet do godz. 23. A wcześniej tak nie było, co podkreśla Alfred Bujara. Na łamach serwisu wiadomoscihandlowe.pl zauważa, że pracownicy dużych sklepów są przemęczeni i pracują za długo na jednej zmianie. Podaje przykład Zachodu, gdzie sklepy zamykane są dużo wcześniej, do późnych godzin mogą działać wyłącznie małe placówki. W Polsce natomiast, jak twierdzi, nie mamy żadnych regulacji w tym zakresie. Prawo jest dziurawe.

Fot. pixabay.com

Czy zamknięcie sklepów wieczorami to dobry pomysł? Nasi czytelnicy mają podobne zdanie na ten temat.

— W sumie pomysł dobry. Przy tej inflacji w Polsce i średnich zarobkach po co nam sklepy? — zauważa pan Paweł. — Niedługo dozwolona będzie tylko praca za miskę ryżu i prokreacja w celu spłodzenia następnych podatników.

— Alfred Bujara powinien iść na całość! Zrobić zakaz pracy w niedzielę dla: lekarzy i pielęgniarek, policjantów, strażaków, kolejarzy, kierowców autobusów, itd.! Oni też mają rodziny! A jeśli chodzi o galerie handlowe, to dorabiało w nich w niedzielę dużo studentów studiów dziennych, a dzięki Bujarze nie mają gdzie dorobić — nie kryje oburzenia pani Monika. — Ciekawa jestem ile miejsc pracy stworzył towarzysz Bujara?

— Według Bujary pracownicy dużych sklepów są przemęczeni z powodu długich zmian w pracy. W większości marketów pracuje się na dwie lub trzy zmiany nie dłużej niż 8 godzin — twierdzi Weronika. — Ciekawe w takim razie dlaczego w innych branżach nie ograniczymy tak długich zmian? Czy tylko w handlu pracownicy nadmiernie się męczą przez 8 godzin? Oczywiście nie umniejszając pracownikom marketów, ale skoro dla nich 8 godzin to zbyt długo, to dlaczego w niektórych branżach ludzie pracują po 10 albo 12 godzin i to jest ok?

— Wszystko fajnie, ale musielibyśmy kończyć wcześniej pracę, bo jednak duża część społeczeństwa wraca do domu o 17, 18 i w okolicach 18-19 robi zakupy, a czasami wręcz później — dodaje pan Jakub. — Pomysł idealny, żeby utrudnić po raz kolejny życie obywatelom. Nie naśladujmy ślepo Zachodu.

Z jednym trzeba się zgodzić, na tle Europy Polacy są bardzo zapracowanym narodem. Tu ma rację i Alfred Bujara, i pan Jakub. Zajmujemy w tym rankingu drugie miejsce w Unii Europejskiej. Wychodzi, że w pracy spędzamy 1806 godzin rocznie, a Niemcy — podawani jako przykład przez Bujarę — jedynie 1386 godzin. Tyle, co my, Niemcy pracowali, ale w 1965 roku.

Czyli Niemcy się obijają, a Polacy zasuwają?


Nasi sąsiedzi być może są bardziej wydajni. W krótszym czasie robią więcej. Zawdzięczają to nie tylko pracy własnych rąk, ale też dzięki nowym technologiom. A wytworzone produkty, które są bardziej skomplikowane, sprzedają drożej. A niby mówi się, że Polak potrafi... Ten często ma związane ręce. Mało tego, sieć Medicover zbadała zaangażowanie Polaków w pracę. Okazuje się, że często ona nas dołuje. A że lubimy narzekać, to tracimy na to statystycznie 36 dni w ciągu roku.

Świadomość złej kondycji mentalnej jest coraz większa, ale pracownicy niewiele z tym robią. Jak pokazało badanie, głównym wytłumaczeniem biernej postawy jest brak czasu. A może nawał obowiązków? Jedno z drugim się wiąże.

A czym różni się kasjerka od kuriera?


Są kurierzy, którzy wożą paczki do późnych godzin wieczornych. I muszą to robić, bo takie są wymogi rynku i oczekiwania klientów. Szkoda, że nikt nie zajmuje się ich pracą i nie powie, że powinni dostarczać przesyłki na przykład tylko do godz. 15. A może nawet wcześniej, żeby nie generować niepotrzebnie ulicznych korków. Nikt jednak nie pochyla się nad ich losem. Kasjerki mają to szczęście. Ale tylko z dużych sklepów, bo w tych małych powinny pracować do... zamknięcia. Bo zakaz pracy wieczorem obejmować może tylko gigantów, a nie osiedlowy sklepik przykładowo pani Gieni, który oblężenie przeżywa po zmroku zwłaszcza w weekendy. Ktoś musi stać wtedy za ladą... Również wcześniej, gdy grono emerytów przyjdzie kupić pomidory i przy okazji sobie trochę pogadać. Zresztą często wpada tu nawet kurier, żeby zostawić przesyłki dla sąsiadów. Przecież wpadną po nie po pracy.

— Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele było przykrywką religijną. Takie zalecenia dawali hierarchowie kościelni. Zamiast do sklepów powinniśmy chodzić do kościoła. A gdzie mamy chodzić wieczorami? Jeśli chodzi o zwykłe dni, to wszyscy pracują, a wielu z nas nawet do późnych godzin. Przedsiębiorcy, którzy mają własne interesy, nie liczą czasu w pracy. Nie spędzają w firmie tylko kodeksowych ośmiu godzin, ale często znacznie więcej. I dopiero wieczorem mogą zrobić zakupy. Wielkie sieci idą im na rękę — zauważa dr Stefan Marcinkiewicz, socjolog UWM. — W czasie pandemii znaczna część przedsiębiorców odniosła straty. A ograniczanie otwarcia sklepów działają na niekorzyść gospodarki. Osoby, które długo pracują a jednocześnie są wyczulone na promocje, będą miały pewnego rodzaju utrudnienia. Ale za to emeryci będą swobodnie robić zakupy.

I dodaje: — Jeśli pracownicy dużych sklepów za dużo pracują, to dlaczego nie można otwierać tych placówek później? Dlaczego pada tylko propozycja, żeby zamykać je wieczorami? Dlaczego nikt nie pomyślał, żeby rano dać się wyspać kasjerom? Jednak przede wszystkim trzeba się zastanowić, czy rzeczywiście trzeba to regulować. Kodeks i prawo pracy już nie wystarczają? Ale Polak potrafi. Z zakazem handlu w niedzielę sobie poradził. W wielu sieciach pojawiły się placówki pocztowe. Teraz też znajdziemy wyjście z sytuacji. Mamy bogatą historię kombinowania. Od lat potrafimy to robić. Dał nam przykład już Drzymała...

Stefan Marcinkiewicz, socjolog z UWM
Fot. Tomasz Jurczenia
Stefan Marcinkiewicz, socjolog z UWM

Przypomnijmy: Michał Drzymała to polski chłop z Poznańskiego, który w latach 1904–1909 prowadził spór z administracją Królestwa Prus. Gdy nie dostał od władz pozwolenia na budowę domu na własnej działce, postawił na niej wóz cyrkowy, w którym zamieszkał. Urzędnicy twierdzili, że skoro wóz stoi w jednym miejscu, to jest domem. Drzymała więc codziennie przesuwał ten wóz.

ADA ROMANOWSKA
a.romanowska@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jasiek #3077976 16 paź 2021 07:39

  Kompletna bzdura. Brak słów aby wyrazić opinię o tym pomysle. Tyle w temacie

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 2. Stary dziad #3077971 15 paź 2021 22:54

  To świetny pomysł. Handel po 19.00 powinien byc zakazany, dzieki temu każdy zdąży na Wiadomości o 19.30 i Apel Jasnogórski o 21.00. A jak się zamknie tez stacje paliw to mniej będzie kupujących i cena paliwa spadnie. Brawo!

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz

 3. jaro. #3077969 15 paź 2021 22:45

  idiotyzm! z reguły po g. 20 robię zakupy i często są długie kolejki. gdyby jakimś cudem te kretyństwo przeszło - kolejki do kasy będą po horyzont

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

 4. zasx #3077966 15 paź 2021 20:51

  I co jeszcze wymyślicie, j*bani komuniści?

  Ocena komentarza: warty uwagi (19) odpowiedz na ten komentarz