Nielegalne papierosy w pociągu przewożącym węgiel z Rosji

2021-10-15 12:24:57(ost. akt: 2021-10-15 13:04:10)

Autor zdjęcia: KAS

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Braniewie ujawnili nielegalne papierosy przemycane do Polski z Rosji. Nielegalne papierosy ukryte były w pociągu przewożącym węgiel. Wykryć je udało się dzięki specjalnemu skanerowi.
Na początku października na kolejowym przejściu granicznym w Braniewie warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej odkryli nielegalne papierosy w pociągu z Rosji. Przemycany tytoń ukryte były w dużych paczkach ukrytych pod przewożonym węglem. Łącznie ujawniono 90 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Fot. KAS


Fot. KAS

Fot. KAS

Wykrycie "dodatkowego" ładunku możliwe było dzięki użyciu nowoczesnego skanera kolejowego. Do kontroli wykorzystano wielkogabarytowy skaner RTG. Funkcjonariusz dokonujący interpretacji obrazu zauważył nieprawidłowości. W obrazie widoczna była inna gęstość towaru i jego regularne rysy. Wtedy po sprawdzeniu wagonów towarowych okazało się, że w jednym z nich pod dość cienką warstwą węgla ukryte były kartony z papierosami.

Dalsza cześć tekstu pod video


Skaner wykorzystywany do prześwietlania wagonów został oddany do użytku w czerwcu tego roku. W urządzeniu zastosowano nowoczesne rozwiązania informatyczne oraz oprogramowanie zapewniające skanowanie 24h/d przez 7 dni w tygodniu, w każdych warunkach pogodowych. Maszyna służy do wykrywania nielegalnych towarów, materiałów wybuchowych, a w szczególności do wykrywania skrytek w elementach konstrukcyjnych. wszystkich rodzajów wagonów towarowych i kontenerów.

źródło: KAS