Wybiorą liderów wśród start-upów

2021-10-14 23:20:30(ost. akt: 2021-10-14 23:38:33)
euro

euro

Autor zdjęcia: pixabay.com

Europejska Rada ds. Innowacji Komisji Europejskiej wybrała 65 innowacyjnych przedsiębiorstw typu start-up i MŚP, które otrzymają 363 mln euro na finansowanie innowacji przełomowych.
Każde przedsiębiorstwo otrzyma finansowanie w postaci połączenia subwencji i inwestycji kapitałowych w wysokości do 17 mln euro w celu opracowania i zwiększenia skali swoich innowacji przełomowych w dziedzinie opieki zdrowotnej, technologii cyfrowych, energii, biotechnologii, przestrzeni kosmicznej i innych. Jest to pierwsza grupa przedsiębiorstw, która będzie finansowana w ramach pełnowymiarowego instrumentu „Akcelerator” Europejskiej Rady ds. Innowacji.

Przedsiębiorstwa zostały wybrane w wyniku nowej dwuetapowej procedury wprowadzonej w ramach programu „Horyzont Europa”. Wnioski są rygorystycznie oceniane przez ekspertów zewnętrznych, po czym wnioskodawcy stają przed jury składającym się z doświadczonych inwestorów i przedsiębiorców.

65 zwycięskich przedsiębiorstw ma siedzibę w 16 krajach. Szczególnie wysokie było zainteresowanie finansowaniem kapitałowym za pośrednictwem nowego funduszu EIC – o tego rodzaju wsparcie zwróciło się 60 z 65 przedsiębiorstw. W związku z tym przewiduje się, iż z łącznej kwoty 363 mln euro 227 mln euro będzie miało postać komponentu inwestycyjnego.