Sklepy w tygodniu będą otwarte tylko do 19:00?

2021-10-15 07:10:06 (ost. akt: 2021-10-15 12:01:29)
sklep

sklep

Autor zdjęcia: pixabay.com

Pomysłodawca zakazu handlu w niedzielę przedstawił nową propozycję – ograniczenie godzin otwarcia sklepów. Jeśli weszłoby to w życie, to sklepy w żaden dzień tygodnia nie mogłyby działać do późnych godzin wieczornych.
Z tym postulatem wystąpił Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ Solidarność podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz Rozwoju i Promocji Polskiego Handlu. Bujara stwierdził, że sklepy w Polsce otwarte są zbyt długo i należy to zmienić.

— Przecież na Zachodzie i w Europie Środkowej są ograniczone możliwości otwarcia sklepów. U nas nie — twierdził Alfred Bujara. — Tam po godzinie w niektórych krajach 20, w niektórych 21, może się otworzyć tylko malutki sklep. O 18.30, teraz o 19:00, jak państwo wiecie, w Brukseli sklepy się zamykają.
Wprowadzenie takiego rozwiązania w Polsce prawdopodobnie nie objęłoby działalności małych sklepów.

Według Bujary pracownicy dużych sklepów są przemęczeni z powodu długich zmian w pracy. Wiele sieci marketów podczas pandemii wydłużyło swoje godziny pracy i w niektórych przypadkach te godziny dalej obowiązują lub zostały tylko trochę skrócone. Alfred Bujara jednak zapomniał, że wydłużone godziny otwarcia sklepów były spowodowane zakazem handlu w niedzielę, który - nie ukrywajmy - powoli przestaje obowiązywać. Coraz więcej sieci znajduje luki prawne, które umożliwiają im otwarcie w niedzielę. Prawdopodobnie podobnie byłoby w przypadku skrócenia godzin pracy w środku tygodnia.

Dłuższe godziny pracy oraz niedzielne otwarcie dają możliwość wielu osobom pracowania na cały etat lub - w przypadku studentów - dorobienia wieczorami i weekendami. Wiele pracowników placówek handlowych musi zarobić na utrzymanie rodziny, a skrócenie godzin otwarcia utrudni uciułanie całego etatu. Jeśli pomysł Bujary wszedłby w życie, mogłoby dojść do wielu zwolnień pracowników placówek handlowych. Bo krótsze godziny pracy oznaczają mniej potrzebnych pracowników.

lew

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Paul Mark #3077938 15 paź 2021 16:07

  Sklepy powinny być czynne 8-16. Jak komuś zakeży to sobie zrobi zakupy. Ja chorizo i hennesseya kupuję zawsze w ciągu dnia.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-14) odpowiedz na ten komentarz

 2. AtoJa #3077933 15 paź 2021 15:33

  Czemu ta związkowa łachudra nie walczy od razu o wolne soboty dla pracowników handlu ? Przecież wolne soboty to był jeden z punktów porozumień solidarności kończących strajk w stoczni gdańskiej.Najwyższy czas go zrealizować. Wolne soboty dla wszystkich pracujących, a przede wszystkim dla handlu , oczka w głowie nszz solidarność !!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Lucek #3077920 15 paź 2021 15:06

  Nieeeee..... Ja widzę że co jeden to coraz gorszy osioł który chciałby zaistnieć. Zakaz handlu w niedzielę, a już teraz przy obejściach widać potrzeby Polaków. A teraz w tygodniu do 19..... A czy taka moda z tym handlem to tylko oni pracują? Może autobusy tramwaje też będą zjeżdżać o 19? Pan pilicjant i ratownik pójdzie do domu o 19? Zamknieny stacje benzynowe i niech zjadą pociągi. Jak wszyscy to wszyscy. Bo inni TEŻ CIĘŻKO PRACUJĄ ośle.

  Ocena komentarza: warty uwagi (21) odpowiedz na ten komentarz

 4. j. #3077918 15 paź 2021 14:27

  Co jeszcze idioci wymyślą? Gdzie koniec głupoty? Może to komuna wraca czy inny bolszewizm? Zamknąć wszystko! Po co nam handel? Po co pracować? PiS wszystkim da... Tylko potem "nie będzie niczego"...

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 5. Paul Mark #3077913 15 paź 2021 13:35

  Dokładnie tak powinno być. Starczy POwskiego wyzysku

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-16) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (7)