Mieszkańcy Olsztyna pomagają uchodźcom z granicy polsko-białoruskiej. Każdy może pomóc

2021-10-16 09:15:37 (ost. akt: 2021-10-16 01:02:32)

Autor zdjęcia: pixabay

Uchodźcy z granicy polsko-białoruskiej znajdują się obecnie w trudnej sytuacji. Część mieszkanek i mieszkańców Olsztyna zbiera artykuły, które mogą im pomóc. Potrzebne jest prawie wszystko, a każdy z nas może coś przynieść w wyznaczone miejsce.
Komitet Obrony Demokracji wraz z Olsztyńskim Marszem Równości zbiera najpotrzebniejsze rzeczy, które są potrzebne ludzniom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Jest to część większej akcji, w którą zaangażowały się m.in. KOD z Pomorza, Podlasia i właśnie Warmii i Mazur. Zebrane artykuły zostaną przekazane Fundacji Ocalenie lub PCK Lublin, które mają możliwość przekazać zebrane rzeczy potrzebującym.

- powerbanki o dużej pojemności i odporności - ciepłe zapakowane śpiwory, koce termiczne i karimaty,
- ogrzewacze chemiczne,
- termosy 1-1,5 litra,
- bardzo ciepłe kurtki, najlepiej nieprzemakalne,
- NOWĄ bieliznę TERMICZNĄ,
- niskie, ocieplane gumiaki - nowe/nieprzemakalne,
- batony energetyczne/wysokobiałkowe i nutridrinki (125ml- małe butelki),
- skarpety wełniane lub termoaktywne,
- czapki,
- rękawiczki,
- szaliki,
- płaszcze przeciwdeszczowe składające się w małą kostkę.

Organizatorzy podkreślają, że można przynieść tylko wyżej wymienione artykuły, wszystko powinno być w miarę możliwości ciepłe i nie zniszczone. Rzeczy, które KOD i OMR wyślą uchodźcom mają pomóc przetrwać im zimę, dlatego nie mogą być one zużyte.

— Chcemy pomóc na tyle, na ile możemy ludziom, którzy znaleźli się w potrzebie, a których godność i prawo do życia zostało zakwestionowane na polskiej granicy — mówi Marta Kamińska z Komitetu Obrony Demokracji, jedna z organizatorek wydarzenia — Cały czas mamy nadzieję, że rząd zmieni swoją skandaliczną politykę, która doprowadza do tego, że w lasach, za drutem kolczastym umierają ludzie. Dopóki to się jednak nie stanie, mamy nadzieję pomóc im przetrwać w tych ciężkich warunkach, w jakich się znaleźli nie ze swojej zresztą winy. Zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do włączenia się w naszą zbiórkę — dodaje.

Akcja trwa od 14 do 24 października. Rzeczy można przynosić od poniedziałku do piątku w godzinach 16-18 oraz w sobotę i niedzielę między 14 a 17 do biura KOD na ul. Kołłątaja 5 lok. 317.

Fot. KOD OLSZTYN

Bezpieczna granica nie polega na tym, że umierają na niej ludzie. To, co teraz obserwujemy, to kryzys humanitarny. Wobec większości uchodźców nie są nawet rozpoczynane procedury o udzielenie ochrony międzynarodowej. Dorośli, młodzież i dzieci wypychani są z kraju przez straż graniczną. Wciąż śpią w lasach. Wciąć będą umierać. Szukają lepszego życia i godzą się na traktowanie ich jak podludzi — zauważa nam Agata Szerszeniewicz z Olsztyńskiego Marszu Równości — Nie wszyscy uwierzą w antyuchodźczą narrację różnych stron politycznych bądź organizacji. Nie każdy zniży się do podłego poziomu wykorzystywania tego kryzysu, żeby strachem nabić sobie słupki wyborcze. Bądźmy solidarni, bo tylko tak możemy skutecznie zwrócić uwagę na krzywdę osób, których głos jest niesłyszalny — mówi Szerszeniewicz.

Karol Grosz


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. AtoJa #3077995 16 paź 2021 11:47

  Jestem zszokowana wymaganiami.Wszystko ma być nowe i najwyższej jakości.Pamiętam jak zachód nam pomagał, przysyłał tu nam starą zużyta odzież i żywność tuz przed upływem terminu ważności..No cóż , ale jak ktoś ma tysiące dolarów na wycieczkę samolotem na Białoruś, to musi mieć wysokie wymagania.No niestety, nie stać mnie żeby iść do sklepu i kupować nowe rzeczy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (43) odpowiedz na ten komentarz

 2. Podatnik #3077986 16 paź 2021 10:24

  I proszę nie pisać "Mieszkańcy Olsztyna" bo w moim imieniu nie dostał ode mnie upoważnienia do wspierania broni populacyjnej reżimu białoruskiego dyktatora. I proszę mieć na uwadze że to nie Polska jest sprawcą obecnej sytuacji a jest traktowana jak kat! To uwałacza wszystkim uczciwym Polakom i jest na rękę obcym służbom specjalnym.

  Ocena komentarza: warty uwagi (37) odpowiedz na ten komentarz

 3. Podatnik #3077983 16 paź 2021 10:18

  Białoruskie samoloty przywodzą ich masowo. Na Białoruskich lotniskach dostają ubrania i pieniądze. W Białoruskich sklepach masowo wykupują namioty i całe wyposażenie turystyczne. Białoruskie drony pokazują im gdzie nie ma Polaków i "droga wolna". Białoruskie służby specjalnie wyposażają ich w nożyce do cięcia metalu! KOGO WY CHCECIE WSPIERAC? Wrogów narodu Polskiego? Nawet jeśli to jak chcecie te "dary" dostarczyć? Dronem? Na lotnisku w Mińsku czy wedrzeć się do strefy zakazanej? Tysiące Polskich bezdomnych co roku potrzebuje pomocy a jakoś nigdy nie słyszałem aby KOD i PO robiło dla nich zbiórkę? Jeżeli ktoś stawia wyżej interes obcych ponad interes własnego Narodu nie zasługuje nawet na krztę władzy w tym kraju!!! Błędne decyzje w sprawie nielegalnej imigracji były podstawowym filarem przegranej PO w 2015r. Jeżeli platforma tego nie rozumie, zamiast służyć Polakom służy obcym wywiadom (świadomie lub nie) to jest mi przykro ale dzięki niej naród się zjednoczy wokół PiS który niedługo przekroczy 50% poparcia. Ale jeżeli PO KOD nie rozumie, że Polacy mają swój honor i szacunek do Polskich granic odzyskanych po 123 latach zaborów, granic wytyczanych ,Polską krwią i cierpieniem - to niech znikną w niebyt historii jako przestroga dla tych którzy zechcą szkodzić własnemu Narodowi!

  Ocena komentarza: warty uwagi (44) odpowiedz na ten komentarz