60 tys. biletów dla młodych Europejczyków

2021-10-13 16:36:07 (ost. akt: 2021-10-13 16:39:30)

Autor zdjęcia: Komisja Europejska

Komisja Europejska udostępni bezpłatne bilety kolejowe 60 tys. Europejczyków w wieku od 18 do 20 lat w ramach inicjatywy DiscoverEU. Zgłoszenia można składać do 26 października do godz. 12:00, na okres podróży w 2022 r., który będzie Europejskim Rokiem Młodzieży.
Wiceprzewodniczący do spraw promowania naszego europejskiego stylu życia Margaritis Schinas oświadczył: „W ciągu ostatnich 18 miesięcy, w duchu prawdziwej solidarności, młodzi Europejczycy poświęcali cenne i decydujące momenty swojego życia. Cieszę się, że Komisja umożliwia dzisiaj rozkwit mobilności, oferując 60 tys. biletów kolejowych. Do dalszego europejskiego rozkwitu mobilności i zwiększania możliwości dodatkowo przyczynią się Erasmus+ oraz wiele innych inicjatyw przewidzianych na 2022 r. – Europejski Rok Młodzieży”.

Jak zauważyła komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel: „Z wielką przyjemnością otwieram tę nową rundę DiscoverEU, aby dać 60 tys. młodych ludzi szansę odkrycia bogactwa naszego kontynentu. Komisja ogłasza rok 2022 Europejskim Rokiem Młodzieży – w tym duchu inicjatywa DiscoverEU jest bardziej widoczna niż kiedykolwiek wcześniej. Od marca 2022 r. oferuje ona nowe możliwości młodym ludziom: podróży koleją, poszerzenia horyzontów, zdobycia wiedzy, wzbogacenia doświadczeń i spotkania z innymi Europejczykami podczas podróży koleją przez Europę”.

Udział w obecnej rundzie jest otwarty dla młodych Europejczyków urodzonych między 1 lipca 2001 r. a 31 grudnia 2003 r. Wyjątkowo osoby, które mają obecnie 19 lub 20 lat, mogą składać wnioski, po tym jak odpowiadająca ich rocznikom runda konkursu została przeniesiona ze względu na pandemię COVID-19.

Wybrani kandydaci mogą podróżować w okresie od marca 2022 r. do lutego 2023 r. przez okres do 30 dni. Ponieważ nie wiadomo, jak rozwinie się sytuacja pandemiczna, wszyscy podróżni będą mogli dokonać elastycznych rezerwacji za pomocą nowego mobilnego biletu. Data wyjazdu może zostać zmieniona do chwili odjazdu. Bilety mają jednoroczny okres ważności. Komisja zaleca wszystkim podróżującym sprawdzenie potencjalnych ograniczeń podróży na ReopenEU.

Do udziału w konkursie DiscoverEU zachęca się gorąco młodych ludzi o specjalnych potrzebach. Komisja udostępni im informacje i wskazówki oraz pokryje koszty specjalnej pomocy, takiej jak osoba towarzysząca, pies towarzyszący itp.

Zwycięzcy mogą podróżować indywidualnie lub w grupie maksymalnie pięciu osób (wszyscy muszą być w przedziale wymaganym wiekowym). Aby wspierać zrównoważone podróże – a tym samym Europejski Zielony Ład – uczestnicy DiscoverEU będą podróżować głównie koleją. Jednak aby dotrzeć do najodleglejszych i najtrudniej dostępnych zakątków UE, mogą skorzystać również z innych środków transportu, takich jak autobus czy prom lub, w wyjątkowych przypadkach, samolot. Dzięki temu młodzi ludzie, którzy mieszkają na obszarach trudno dostępnych lub na wyspach, także mogą wziąć udział.

Każdemu państwu członkowskiemu przydziela się pewną liczbę biletów, w zależności od liczby ludności danego państwa, w stosunku do całkowitej liczby ludności Unii Europejskiej.

Wydział prasy
Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce