Jutro Solidarność oflaguje szkoły w Olsztynie, bo propozycje rządu obrażają nauczycieli

2021-10-13 10:30:12 (ost. akt: 2021-10-13 11:33:32)

Autor zdjęcia: Solidarność

Działacze z oświatowej sekcji Solidarności powiedzieli "dość" i od jutra zaczynają oflagowywać olsztyńskie szkoły. W około 2/3 placówek oświatowych w mieście zawisną solidarnościowe flagi z czarnym napisem "Protest". Chodzi o propozycje rządu, które zdaniem związkowców są nie do zaakceptowania.
Nauczyciele usiedli do rozmowy z rządem 21 września. Propozycje przedstawione przez polityków są zdaniem związkowców nie do zaakceptowania, a wręcz ich obrażają. Kolejne rozmowy są planowane na końcówkę października, jednak nauczyciele nie zamierzają biernie czekać na decyzje i chcą zwrócić uwagę na ich trudną sytuację.

Czego chcą nauczyciele?


7 kwietnia 2019 roku działacze Solidarności podpisali z Ministerstwem Edukacji i Nauki porozumienie, na podstawie którego zarobki nauczycieli będą dostosowane do średniego wynagrodzenia krajowego.

— Odrzuciliśmy wszystkie propozycje ze strony rządu i zawiązaliśmy sztab protestacyjny. Po pierwsze, mamy akcję informacyjną, plakatujemy szkoły i mówimy wprost: ministerstwo okłamuje społeczeństwo, że nauczyciele dostaną wielkie podwyżki. Od jutra (14 października w Dniu Nauczyciela — red.) zaczynamy oflagowywać szkoły i cały czas rozmawiamy z nauczycielami o obecnej sytuacji — mówi Bożena Kowalska, szefowa sekcji oświaty w olsztyńskiej Solidarności. — Naszym głównym postulatem jest powrót do porozumienia z 7 kwietnia 2019 roku. My nie chcemy być uzależnieni od rządu. I nieważne, jaka partia sprawuje władzę. Chcemy, żeby to był system, który sam się realizuje. Schemat jest prosty: jeśli mamy dobrą sytuację gospodarczą w kraju, to zarabiamy więcej, jeśli jest trochę gorzej, to zarabiamy trochę mniej. Wszystko powinno zależeć od sytuacji gospodarczej a nie widzimisię polityka — podsumowuje Kowalska.

Nauczyciele chcą urealnienia wynagrodzeń, czyli dostosowania stawek do stażu pracy, posiadanej wiedzy i wykształcenia. Rząd zaproponował zwiększenie pensum o 4 godziny i dostępność nauczyciela 8 godzin w ciągu dnia. Nauczyciele zwracają uwagę na fakt, że obecnie w szkołach nie ma warunków do takiego funkcjonowania.

— Szczególnie nas bulwersuje to, że my sami mamy sobie sfinansować podwyżkę. Jeśli nam się zwiększy pensum, to część nauczycieli trzeba będzie zwolnić, bo nie będzie tyle etatów, po drugie — cena pracy za godzinę spada. Odbiera nam się część świadczeń socjalnych i chce się je przeznaczyć na wynagrodzenia. To jakiś absurd! — podsumowuje Kowalska.

W olsztyńskich szkołach często brakuje nauczycieli. Dyrektorzy są zobowiązani wykonać podstawę programową z danego przedmiotu, jednak często brakuje do tego wykwalifikowanych pracowników. Bożena Kowalska w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" podkreśla, że niektórzy nauczyciele pracują na emeryturach, żeby dyrektorzy mogli zrealizować założenia programowe. Według szefowej działu oświaty olsztyńskiej Solidarności, jeśli propozycje rządu weszłyby w życie, początkujący nauczyciele nie zarabialiby nawet najniższej krajowej, co pogłębiłoby problem.

Solidarność oflaguje wszystkie olsztyńskie szkoły, które są bezpośrednio związane ze związkiem zawodowym, w Olsztynie jest to około 2/3 wszystkich placówek. Nauczyciele chcą zwrócić uwagę na swój problem, żeby rządzący, przystępując do kolejnych rozmów, byli świadomi odbioru społeczeństwa.

Do tematu wrócimy

Karol Grosz


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Susan Benson #3077725 14 paź 2021 04:09

  Witam Szanowni Państwo, Potrzebujesz pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz pożyczki biznesowej, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację projektu? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, polecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp pod numerem: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i jesteśmy zobowiązani pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu ustrukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których powinieneś skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie finansowanie bezpośrednie - Otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie - Przystępne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki aprobaty - masz 99,9% szans na otrzymanie pożyczki * Elastyczna spłata - Musisz wybrać datę spłaty, tygodniowy, miesięczny lub roczny na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza specjalistyczna. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku środków finansowych. Skontaktuj się teraz z moją firmą, możemy pomóc Ci pożyczyć, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie wniosku o pożyczkę za pośrednictwem E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com Wha tsApp/Telegram: +447903159998 Pośrednicy/konsultanci /brokerzy mogą sprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy pracować razem z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Tak Prawda. #3077644 13 paź 2021 15:19

  Jak fajnie podane zarobki bez dodatków. To co ja mam powiedzieć jeżeli bez dodatków mam 2500. Normalnie pensja upokarzają człowieka. I muszę jeszcze korepetycje opłacić dla dzieci. Źle zarabiają nauczyciele policja a dla rodziny załatwiają robotę za marne grosze. Dla ratowników strażaków pielęgniarek to się nie dziwię. Bo jak popełni błąd to go sądzić będą i roszczenia i pracują po 12. A tutaj dwa miesiące wolnego ferie na święta przedłużone wolne i do tego 20 godziny tygodniowo. Dlaczego nie strajkuja osoby na stanowisku robotnika. Gdzie nawet na rękę nie widział 2300.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-18) odpowiedz na ten komentarz

 3. Elwi #3077637 13 paź 2021 14:03

  A gdzie była oświatowa Solidarność w czasie strajku nauczycieli w 2019 roku?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-12) odpowiedz na ten komentarz

 4. Tak Prawda. #3077633 13 paź 2021 13:55

  Mam pytanie do nauczycieli. Dlaczego ich kochany związkowiec nie starał się o podwyżkę za czasów PO. A teraz chcecie wyrównania pieniędzy. Dlaczego pedagog szkoły przymusza nauczycieli do strajku przy zbieraniu podpisów. I mówi co nie podpiszesz się za strajkiem. A druga sprawa to nauczycieli zarobi mianowany 3500 do tego weźmie parę godzin to może nawet do 5 tysięcy wyciągną. Mam propozycję zapraszam do pracy na trzy zmiany 160 godzin 3 tysiące i 26 dni urlopu. Wywalić starych nauczycieli bo to oni siedzą i chcą. Młody mało kiedy narzeka. Dlatego że ledwo się dostał do roboty to jeszcze pracował za 2000 na zmywaku i wie jak się pracuje.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-18) odpowiedz na ten komentarz

 5. Magda #3077615 13 paź 2021 11:57

  Nie ufam nauczycielom, księżom, politykom, youtuberom, celebrytom, policjantom, adwokatom, sędziom, aktorom, aktywistkom i feministkom.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-11) odpowiedz na ten komentarz